Автор Тема: Биопродуктите - реалност или пазарен трик  (Прочетена 2360 пъти)

Александър Ненов

• Новак
  • *
  • Публикации: 38
    • Профил
Биопродуктите - реалност или пазарен трик
« -: Септември 24, 2006, 05:26:40 pm »
Отговора е пазарен трик. Био-продуктите според мен са средство да се вземат парите на клиентите които биха искали да плащат многократно повече за дадена стока. Например кисело мляко което иначе струва 50 стотинки след като има етикет че е \"БИО\" цената му скача на 1.40 или повече. Интересно е обаче че цената скача дори само при думата БИО, независимо че млякото не е сертифицирано и че няма необходимите емблеми. Утре “на Дедо, Баба и т.н. млякото” ще пуснат БИО мляко без никакви сертификати и ще го пуснат с 500% надценка и готово. Хората ще се тровят с химията им и ще си мислят че ядат био-продукт.
Освен това има нещо което ме убеди че не може да съществува нещо като био-продукт особено свързан с растенията. Причината за това е че все повече ниви се засяват с генно-модифицирани организми. Техният прашец лети на десетки хиляди километри с вятъра. Така в Бразилия са намерили царевица опрашена с царевица на Монсанто от САЩ. Така нито един от продуктите било той със сертификат не може да гарантира чистотата на своя продукт защото е зависим от времето и огромно количество фактори на средата. Така ако пролетта продукцията е чиста и отговаря на стандартите, не можем да бъдем сигурни че есента положението ще се е същото.

Асен Ненов

• Редовен потребител
  • Публикации: 129
    • Профил
« Отговор #1 -: Септември 24, 2006, 05:53:26 pm »
Единственото, с което съм съгласен е, че вече не може да съществува напълно чист сорт или вид земеделско растение. Всички са подложени на влиянието на ГМО/трансгенни растения. Затова, обаче си има изисквания биопродуктите да не съдържат повече от 0.9% ГМО.

Колкото до \"пазарния трик\", мисля, че достатъчно убедително е дори това, че в тези растения, месо и т.н. продукти, не се съдържат пестициди, инсектициди и най-различни консерванти, подсладители  и емулгатори.
« Последна редакция: Септември 24, 2006, 06:02:45 pm от admin »

Александър Ненов

• Новак
  • *
  • Публикации: 38
    • Профил
« Отговор #2 -: Септември 24, 2006, 09:24:16 pm »
Интересно ми е кой дава сертификатите в България? Не е ли една единствена частна фирма? Само от този факт можете да си представите поредната корупционна схема. Ежедневно се сблъскваме с корупцията за неща, от които стотици хиляди хора биват ощетени и дори застрашени. А тук смяташ ли че на някой ще му пука или изобщо се  усети ако на пазара излезе БИО царевица произведена 100% от семена на Монсанто. Аз нямам нищо против тази царевица и ГМО, дори съм техен привърженик но това ще е в разрез с уж БИО производството. И както става у нас никой няма да контролира продуктите, те пък ще се правят на интересни, че то е БИО ама на тази кутийка не е имало калинката (емблемата за био-продукт) следователно точно тази партида може да не по стандартите и т.н. С последното бих искал да поздравя БИО киселото мляко. Те парадират с БИО-то си но никъде не пише че са сертифицирани и нямат задължителните за това емблеми. За това ви призовавам да не купувате никога ЕКО, БИО или какъвто и да било измислен продукт, който няма калинката удостоверяваща БИО произхода му. Пък дали е наистина е БИО може да хвърляте чоп.

Predsedatel

• Новак
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
« Отговор #3 -: Септември 29, 2006, 04:56:47 pm »
prostofili

Асен Ненов

• Редовен потребител
  • Публикации: 129
    • Профил
« Отговор #4 -: Октомври 05, 2006, 11:16:13 am »
Да, мисля, че към момента само една фирма има сертифициращи права - Балкан Биосерт ООД. Доколкото знам, обаче има още няколко (Български и чужди) фирми, които са подали документи и чакат разрешение.

kpacep

• Новак
  • *
  • Публикации: 3
    • Профил
« Отговор #5 -: Октомври 12, 2006, 01:45:03 pm »
Честно казано не разбирам как може да се определи нещо като \"биологично\" след като то априори е такова. Ако има \"биологични\" домати, значи всички други са небиологични. Или как да разбираме гениалния превод на \"organic\"?

maradona

• Новак
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
« Отговор #6 -: Октомври 16, 2006, 10:21:37 am »
В случая не става дума за \"биологично\" в буквалния смисъл. По тази логика и с \"Organic\" може да се каже същото - всичко на земята е органично, та значи ли, че когато домата е \"органичен\" останалите не са? Напротив.  тук става дума за официално сертифицирани продукти, и просот в България така е решено да се наричат. Може би думата \"органичен\" на българкси да не звучи като хората.

olga

• Новак
  • *
  • Публикации: 22
    • Профил
« Отговор #7 -: Октомври 20, 2006, 11:18:25 am »
вчера търсих на сина си кетчуп-навсякъдев съставка пише модифицирано нишесте/скорбяла. то истински нишесте вече няма ли? откъде да знам как го модифицирали и дали не е вредно?

Forum Admin

• Администратор
  • Потребител герой
  • Публикации: Май се обърка малко!!!
    • Профил
« Отговор #8 -: Октомври 26, 2006, 11:52:05 am »
test

Forum Admin

• Администратор
  • Потребител герой
    • Профил
« Отговор #9 -: Октомври 26, 2006, 11:54:14 am »
test

Forum Admin

• Администратор
  • Потребител герой
    • Профил
« Отговор #10 -: Октомври 26, 2006, 11:54:28 am »
dadad

apapazov

• Новак
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
« Отговор #11 -: Октомври 21, 2010, 12:59:00 pm »
внимавайте с купуването на натурален ориз от магазин 345 - с насекоми е в опаковката !!!

Вечно съм Няващсе

• Младши потребител
  • **
  • Публикации: 82
    • Профил
« Отговор #12 -: Октомври 22, 2010, 12:14:12 am »
Малко се съмнявам - не се виждат насекоми ?!

bloucester

• Гост
« Отговор #13 -: Октомври 22, 2010, 02:13:32 pm »
Аз виждам поне 4.

bloucester

• Гост
« Отговор #14 -: Октомври 22, 2010, 02:14:22 pm »
Даже 6. Само че това ми прилича на торбичка, в която е сложена опаковката ориз и не става много ясно дали насекомите са в торбичката или в опаковката.