Автор Тема: Легално ли е събирането на такси за обяви от различни форуми  (Прочетена 1216 пъти)

BlaueNacht

• Новак
  • *
  • Публикации: 3
    • Профил
Здравейте,

наблюдавам бум на събиране на такси за да бъде публикувана дадена обявата в определен форум. Това нормално ли е? С какво право те трябва да изискват от теб да плащаш? Има ли такъв закон по който да бъде позволено / забранено това?  Парите, които получават декларират ли ги в НАП, задължени ли са да го направят?  

Поздрави!

Вечно съм Няващсе

• Младши потребител
  • **
  • Публикации: 82
    • Профил
Какви такси и какви обяви - рекламни ли? Ако ще пускате обяви - във в. \"Позв . . . \" (не го казвам. за да не му правя реклама) са безплатни. Ако става дума за обикновено мнение (като това), то се нарича \"мнение\", \"съобщение\"  или \"пост\".

kaufer

• Редовен потребител
  • Публикации: 161
    • Профил
до  BlaueNacht
   Моля, дайте линг, за да се запознаем с подадената информация,след което ще имаме възможност да коментираме дали са спазени изискванията и разпоредбите на ЗЗП.

BlaueNacht

• Новак
  • *
  • Публикации: 3
    • Профил
За да бъда по-конкретен. Става дума за автомобилните форуми, които изискват от потребителите си заплащане на такса, за да постнат обява, ако предлагат повече артикули и бъде сметнато, че даденият потребител е търговец. Общо взето почти всички автомобилни ( клубове ) форуми изискват такива такси.

Интересно ми е дали това е легално, защото съм виждал доста хора, които се оплакват?

Не искам да повдигам обвинение или нещо подобно. Просто питам, интересно ми е.

fanchul

• Новак
  • *
  • Публикации: 42
    • Профил
Да, и на мен ми е много интересно дали имат право от разни форуми да искат такси за ползване. Както и сайтове, от типа на pomagalo.bg, имат ли право да събират такса за теглене на материали, при положение че тези материали са качени от посетители на сайта, които печелят от това единствено няколко дни свободно теглене на информация, без заплащане. Това коректно ли е и какво се случва всъщност с парите от sms-ите?

chalgoman

• Новак
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
Според мен хората са си с пълното право да искат пари за услугата която предоставят. А за примера с pomagalo.bg, защо е необходимо даже и да дават безплатно използване на сайта на потребителите които качват? 100% съм сигурен, че някъде из сайта си пише всичко кое как е... и щом потребителя качва, значи се е съгласил с това сайта да печели от неговите материали.

fanchul

• Новак
  • *
  • Публикации: 42
    • Профил
То не печели просто сайта, а по-скоро някой си пълни джобовете с пари за сметка на хора, които качват полезни материали и други, които ги теглят. Не виждам смисъла на това заплащане...парите едва ли отиват само за поддръжка на сайта...

scorpio_85

• Новак
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
Аз нямам сайт, нямам никакви взаимоотношения със сайтове но да попитам - Защо очаквате да Ви се дава възможност за безплатно теглене и публикуване на обяви. Защо смятате, че някой трябва да ви дава безплатно услуга от различен характер. Всичко е бизнес модел. За всяко нещо някой плаща или извършва труд. Никой не Ви задължава като не искате да плащате да публикувате там обявата си или да теглите от точно този сайт. Има много сайтове който предлагат безплатни обяви. По-големите сайтове имат нужда от отделна машина (наем за място, разходи за електричество, поддръжка и др.), договор с доставчик на интернет, и други разходи. Ако имате такова голямо желание направете си сайт за обяви и ги пускайте безплатно както за Вас, така и за други потребители (ако смятате, че ще си покривате разходите само от банери)
« Последна редакция: Май 19, 2010, 01:00:44 pm от scorpio_85 »

Miel

• Новак
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
Ей, скорпион, явно си дървен философ от онези, дето искат да печелят за сметка на другите. Затова става въпрос, за ненаказана кражба на интелектуален продукт, така че, не баламосвай аудиторията, тя не е длъжна да плаща на някой мошеник наема, разхода на ток и т.н.

BeTaTesTeR

• Младши потребител
  • **
  • Публикации: 65
    • Профил
Що да не е законно?Абсолютно законно си е.И за каква кражба на интелектуален продукт говорите,да не би да са дошли у вас да ти ги вземат от компютъра.Ти съвсем доброволно си се регистрирал в сайт и си ги споделил.И много ясно,че печелят повече отколкото плащат за поддръжка,естествено,че някой си пълни джобовете,да не мислите,че някой ще си прави труда само за чест и слава.Мен лично ме е яд,че не съм го направил пръв и не съм на мястото на собственика в момента.Първоначално като откриха сайта всичко беше безплатно и след време като сайта придоби повече популярност и натрупа повече материали го направиха платен.Перфектна бизнес идея,как няма да печелят,ще печелят разбира се.Ама съм сигурен, че повечето от вас също ги е яд,че не са го направили първи и как видиш ли толко лесно печелят пари.Вместо да злобеете напънете си малко кратуните и изкарайте по един сайт и вие печелете.
« Последна редакция: Ноември 24, 2010, 08:12:27 pm от BeTaTesTeR »