Автор Тема: ОББ  (Прочетена 7116 пъти)

Regena11

• Новак
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
ОББ
« -: Февруари 16, 2007, 01:17:05 am »
Привети и добър вечер на всички вас!
Моля за вашето мнение и съвет в следната ситуация. След влизането на България в Европейската Обшност България автоматически се задължава да спазва нейните инструкции и наредби. Та така... повярвах и аз в това, но следния случаи ме разочерова доста. Живея от дълги години в Чужбина- Германия ( постоянно пребиваваща)и като повечето от нас извън граница от време навреме изпращам на майка ми, пенсионерка с 120 лева пенсия превод за да може да доизкава месеца и не гладува. Винаги сам поемала разнослите за превода, за да получава тя сумата чиста. 12 февруари направих превод чрез моята банкова сметка със IBAN BIC и  Evro. По правилата на Европейската Обшност превод от една страна на EU в друга страна на EU не трябра да се таксува като международен превод и банките нямат право да вземат комисионни, а само същите такси, които се плащат в същата страна. Моля погледнете  http://europa.eu/scadplus/leg/de/lvb/l24023.htm.  Моята банка естествено не таксува никакви такси за международен превод, няма го вече и във формуляра за превод кой поема таксите- EU превод и беше голямо очудването ми, че на майка ми в Българска Обединена Банка и се спират около 10 Евро като такси за превода на ОББ, посреднически банки и включително и моята Банка. Веднага се свързах в моята банка в Германия и от разговора със служителката ми стана ясно, че не съм първия случаи. Известви им са такива законорушения- за мен си е чиста измама в България и по малко в Полша. Та след безплодни телефонни разговори със служители ба ОББ ми стана ясно, че трябва да си търсим правата другаде.Мисля, че тези 10 Евро- отдържана такса биха по нужни на майка ми, а не на ОББ.Свързах се с представителя на Eu Брюксел и смятам да направя писменно оплакване там. Проблема е в това, че в почти всяка държава, членка на EU има таи наречения Омбудсманн, които контролира тези нарушения, но в България все още няма и явно трябва да се жалвам в EU централно. А и не съм единствен случай, както разбрах.
Моля за вашето мнение !
Кога най накрая ще се научим да спазваме законите и не е ли срамно такива големи институции като ОББ да не спазват Европейското законодателство! Доколкото разбрах, това не се спазва и в Булбанк, Пощенска Банка и въобше Банките ни продължават да работят кой както си иска. Нищо, че сме в EU- то май Брюксел си е Далече!!!

Regena11

• Новак
  • *
    • Профил
Здравейте отново!
Току що разбрах. че ОББ не само нарербите на Брюксел .нo и закона за паричните преводи, електронните и платежни инструменти и платежните системи на Република България. Цитирам ви чац от закона:
Преводи между Република България и държави - членки на Европейското икономическо пространство
Чл. 25. (1) Разпоредбите на чл. 18, ал. 1, т. 2, ал. 2 и 3, чл. 19, ал. 3 и чл. 22 - 24 се прилагат само за преводи между Република България и държави - членки на Европейското икономическо пространство, в размер до 50 000 евро или тяхната равностойност в друга валута на държава - членка от Европейското икономическо пространство, или в национална валута.
(2) Европейското икономическо пространство е икономическа общност, която включва държавите - членки на Европейския съюз, Исландия, Лихтенщайн и Норвегия.
(3) (нова,  доп. ДВ бр. 59/2006 г.) При извършване на презгранични преводи в евро в размер до 50 000 евро между Република България и друга държава - членка на Европейското икономическо пространство, всяка изпълняваща институция прилага същите такси и комисиони, които се прилагат от нея при идентични преводи в евро, извършени в Република България.
Б интернет страницата на Обединена Българска банка  не съществува никъде входяща такса от 10 Евро, а напротив: 0,00 .
Защо ли се пишат тези закони, след като не се изпълняват? И кой е отговорен за това? И не говоря за дребно квартално магазинче, а за огромна Банка в България. Аз вече нямам думи от възмущение, а вие?
С приятелски Поздрави!!!

Grande

• Новак
  • *
  • Публикации: 7
    • Профил
Iskah da popitam dali tova vaji i za tegleneto ot bankomat. Imam smetka v grutska banka, koiato ima klonove i v Bulgaria. Pri teglene predi mi vzimaha po 5 euro, tova dali vaji sega?

Ирина Марудина

• Старши потребител
  • Публикации: 325
    • Профил
Ние също имаме омбудсман - виж този сайт : \"Омбудсман на Република България\"
« Последна редакция: Февруари 16, 2007, 02:30:54 pm от Izida »

Duke

• Новак
  • *
  • Публикации: 7
    • Профил
\"Обединена Българска БАНДА\" АД, е правино да се нарича въпросната банка. Служителите й не ги обвинявам. Те изпълняват разпоредбите на ръководството. Ако някой може да посочи поне една коректна банка в България, то бих се радвал да го напише.

Anthonym

• Новак
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
ОББ - измами с дебитни карти
« Отговор #5 -: Януари 16, 2008, 04:26:08 pm »
Преди около 2 месеца ми източиха 800 лева от дебитната карта в ОББ (тип маестро). Оттогава насам ОББ не са ми дали никакъв смислен отговор а в последно време телефоните на картовия им център не работят.

Интересува ме има ли дтуги хора на които им се е случвало подобно нещо?  Аз знам че банките по закон са длъжни да отговорят в 5-дневен срок на жалби за кражби. Защо на банките им се позволява да се бавят толкова? Защо връщат само част от парите когато проблема е изцяло в тяхната система? Защо няма специализирано полицейско звено за такива случаи?

За полицаите които разследват такива случаи не ми се говори. Те са напълно неподготвени и ги мързи, мене ме прехвърляха през 3 управления и накрая дори не са направили елементарна проверка на банкомата през който е станало сканирането на картата.

Препоръчвам ви да внимавате с дебитни карти тип маестро на ОББ и Райфайзен. В никакъв случай не трябва да се тегли от банкомати пред магазини и молове!

Между другото:
 [цитат от сайта на ОББ]
Ако картата бъде изгубена или открадната, чрез обаждане на 24-часовите телефони в Картов Център на ОББ (+359 2/ 811 26 25; +359 2/ 980 22 35) или на +359/ 0700 11717 (понеделник – петък, 9:00-21:00ч.), Вие можете да я блокирате веднага

Нямате шанс да спрете източването! Телефоните много често не работят. Дори да получите SMS и се свържете веднага поне 5 минути ще говорите с скептично настроен служител. На мене за 1 минута ми източиха 800 лв. с две тегления по 400. ОББ самоволно са увеличили дневия лимит за карти тип маестро на 2000 лв. без да уведомят за това клиетите си, на моя въпрос защо не ограничат сумата ми отговориха че имало хора които искали да теглят повече :) Предполагам това се отнася и за крадците!
« Последна редакция: Януари 16, 2008, 06:04:37 pm от Anthonym »

iliandj

• Новак
  • *
  • Публикации: 4
    • Профил
« Отговор #6 -: Януари 16, 2008, 09:16:33 pm »
Чух за много такива случаи напоследък, няма голяма вероятност банката да ти върне парите, но все пак пробвай. За да нямаш бъдещи подобни проблеми, решението е подмяна на дебитната карта на такава с чип.

4ara13d

• Новак
  • *
    • Профил
« Отговор #7 -: Януари 17, 2008, 07:00:05 pm »
днес разбрах,че са ми източили 800лв на две тегления-днес и вчера.Anthonym, вече съм в час какво да се направи.Изчетох закона за паричните преводи, наредба 16 за ЕПИ и за помирителната комисия -ако съответната банка не те удовлетвори.Има начин-трябва по-нахално и да си знаеш правата.днес подадох жалба в банката, чакам 7 дни и оттам-в комисията!

dot

• Новак
  • *
    • Профил
« Отговор #8 -: Февруари 01, 2008, 06:51:51 pm »
внимавайте с ПИБ, има проблем там. Аз засекох източване от моята дебитна карта като проверих наличност /случайно/ през e-pay. Блокирах картата...а
след 2 дена ПИБ спряха възможността да се гледа наличност през е-pay, оказа се, че имало готови за подмяна карти с чип, ама аз трябвало сама да се сетя да си я сменя...подадох жалба в ПИБ и в полицията, но вече 15 дена никакъв отговор. Ще търся сега и аз наредба 16

Vangis

• Новак
  • *
    • Профил
« Отговор #9 -: Юни 30, 2008, 12:59:33 pm »
Хей, dot какво става с твоята карта? Отговори ли ти някои от ПИБ? Аз преди време имах проблем с дебитната карта, но от различно естество. Писах в блога им и получих адекватна реакция. Само идея, ако все още мълчат:)
 Ето и линка http://www.fibank.bg/blog/ :) Успех!

wani4

• Новак
  • *
    • Профил
« Отговор #10 -: Юли 14, 2008, 09:05:27 pm »
Към 4ara13d :
От 17.01 вече са изминали повече от 7дена, които определи за чакане и после в Помирителната комисия...Предполагам, че вече е в лабиринта на поредната инстанция, която ни мотае, която се подиграва с нас и какво ли не в този дух. Имам право да говоря така, защото аз подадох втора жалба към тях, защото много време чаках отговор, който не получих, и реших, че е станала техническа грешка, но чвно такава няма - просто съм поредният наивник.Проблемът ми е от декември 2007г., за 1500 лева, от банка Алианц - казаха ми от банката, че трябва да си пазя картата - независимо, че приложих доказателства в оборване на твърдението им.
Моля някой, който има успех при подобен проблем да се похвали. Да сподели опита си.

izomeria

• Новак
  • *
    • Профил
« Отговор #11 -: Юли 15, 2008, 08:03:55 am »
Преди два месеца на сина ми от заведение в МОЛ София по обяд му откраднаха портмонето с две дебитни карти  лична карта.До половин час вече са му били изтеглени по 400лв от двете.След блокиране на картите и заявяване в МВР София не са нито върнати парите нито Софийска районна прокуратура е направила нещо.Дори получихме постановление че се отказва да се образува досадебно производство поради липса на достатъчно данни за представление.Какво повече да се случи не знам.Дори беше глобен при изваждане на нова лична карта .Отвратена съм

wani4

• Новак
  • *
    • Профил
« Отговор #12 -: Юли 30, 2008, 10:39:49 am »
4ara13d - още не ми е отговорил: Дано е доволен от развръзката.
При мен нещата имат развитие. Вече получих писмо от Ананиев. Гадно е да се срещнеш очи в очи със своята наивност. Отговорът се оказа \"клише\". предполагам, че си клатят краката за една заплата и още нещо и пускат ксерокопие на отговор на всеки клиент, който им досажда.
Все пак моля някой да сподели мнение за постигнат успех от погобен проблем.
След като Ананиев не може да стигне до споразумение с банка Алианс, то проблемът все пак си е мой - аз не съм сигурна, че е търсил споразумение, защото не ми го доказва, дали такова споразумение не се търси в съда?

Des

• Новак
  • *
    • Профил
изтеглен кредит с фалшиви документи
« Отговор #13 -: Август 31, 2008, 08:47:40 pm »
Здравейте, преди няколко часа разбрах нещо, което ме притесни много. От 2003 година  до настоящият момент живея в чужбина, с изкл. на 4 мес. от 13декември 2005 до април 2006. За този период работих само 15 дни в едно кафе в частна клиника. Днес разбрах, че е изтеглен кредит от ОББ от мое име и е използван и печата на болницата. Нямам ни най-малка представа кой и как е направил това нещо. Заведено е и дело защото не се плащат вноските по този кредит. Моля за съвети и идеи как да се справя с тази изкл.неприятна ситуация. Благодаря предварително.

elenaaleks

• Старши потребител
  • Публикации: 385
    • Профил
изтеглен кредит с фалшиви документи
« Отговор #14 -: Септември 01, 2008, 09:46:57 pm »
Най-добре да се обърнете към адвокат