Автор Тема: измама в интернет за Flash памет  (Прочетена 1006 пъти)

yullex

• Новак
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
измама в интернет за Flash памет
« -: Юни 10, 2010, 02:36:55 pm »
на 28.05 купих флашка( втора употреба)по интернет от частно лице,обаче след като я платих и тествах установих че тя не работи, веднага се обадих на изпращача, който се опита да ме убеди,че просто трябва да се форматира, това не помогна,тогава  я дадох на сервиз да я видят, собственика на флашката ме убеди в това, но и там казаха че картата е безнадеждна. А собственика е полицай и му имам данните, мога ли да пусна жалба срещу него и дали имам въобще някакви права?

еlenaalex2

• Младши потребител
  • **
  • Публикации: 91
    • Профил
« Отговор #1 -: Юни 10, 2010, 05:12:49 pm »
Практически нямате права по закона за защита на потребителя. А ако извършите такава покупко-продажба повече от 3 пъти за три години (т.е. с търговска цел) попадате под ударите на НАП - вие ставате самоосигуряващо се лице и трябва да платите за една година 12 осигуровки НАЙ-МАЛКО върху доход 240 лв.плюс банковите такси за всеки превод.

Теоретично можете да подадете жалба в полицията, прокуратурата или където и да е за измама, дребно хулиганство или какво там. Но трудът по обработването на преписката ви, ангажирането на полицаи, прокурори и пр. с труд и работно време ще надхвърли значително стойността на флашката - не вярвам някой да обърне изобщо внимание.

Ако разполагате с писмен документ за покупко-продажба или поне с един-двама надеждни свидетели на покупката можете да заведете гражданско дело (не ви съветвам обаче).

Kika

• Новак
  • *
  • Публикации: 5
    • Профил
« Отговор #2 -: Юни 11, 2010, 02:15:35 pm »
\"А ако извършите такава покупко-продажба повече от 3 пъти за три години (т.е. с търговска цел) попадате под ударите на НАП - вие ставате самоосигуряващо се лице и трябва да платите за една година 12 осигуровки НАЙ-МАЛКО върху доход 240 лв.плюс банковите такси за всеки превод.\"

Това не е вярно, минималния доход на самоосигуряващите се лица за 2010 година е 420 лв, но господина никъде не твърди че ще продава флашката, така че изобщо не го плашете с НАП :) Ако може само да ми посочите къде е определено за 3 пъти в годината..... Трудът за установяване на нарушенията винаги е голям, ама нали все това им е работата, а купувачите имат права. Имате права по закона за защита на потребителя. Изглежда търговска дейност извършва полицая, как ли ще му се зарадват неговите началници като разберат :)
« Последна редакция: Юни 11, 2010, 02:15:59 pm от Kika »