Автор Тема: Има ли право търговеца да ми откаже покупка, защото нямам дребни пари  (Прочетена 932 пъти)

assilia

• Новак
  • *
  • Публикации: 4
    • Профил
Днес за пореден път се сблъсках с тази ситуация: искам да платя сметка от 2 лева, а давам 20, при което получавам отказ от касиерката, тъй като няма да ми върне, според мен стоката или услугата се плаща по точно определената цена, а не с точни банкноти.
« Последна редакция: Юли 14, 2010, 02:36:41 pm от assilia »

еlenaalex2

• Младши потребител
  • **
  • Публикации: 91
    • Профил
Когато сме при търговец, трябва да се чувстваме като у дома си, НО ДА НЕ ЗАБРАВЯМЕ,ЧЕ СМЕ НА ГОСТИ. Търговецът има право да ни обслужи културно (или не толкова културно) но също има право и да ни изрита от неговата собственост, той няма господари и докато не сме купили нищо от него ние не сме КЛИЕНТИ а ГОСТИ !!!

assilia

• Новак
  • *
  • Публикации: 4
    • Профил
Тоест практически погледнато някой търговец, предпочитащ блондинките, би могъл да ми откаже да си купя, примерно кисело мляко, защото съм брюнетка. А ние няма как да сме купили нещо от него, когато той не ни го продава

severfen

• Младши потребител
  • **
  • Публикации: 75
    • Профил

0880

• Новак
  • *
  • Публикации: 15
    • Профил
Ако сте при търговец в магазин за битови, хранителни и др. стоки той не е задължен да има дребни пари за да Ви развали когато сте му дали едри банкноти.
Но по този начин той загубва един клиент, които ще  каже на друг да не ходи там и т.н
Така, че в повечето магазини, които искат да си запазят името и клиентите се стараят да поддържат наличност от банкноти и стотинки с по малък номинал за да могат да извършват продажбите без да връщат клиенти.
Защото той е зависим от Вас и вашите пари да влезят в магазина му.
(така мисли собственика на магазина а не консултант продавач) :-)

Когато отивате да си плащате някаква услуга - ток, вода, телефон, gsm или др.
Там трябва да си носите дребни пари за да не си губите времето да се връщате отново и отново.
Касиерките не ги инерисува, че нямате дребни пари за да си платите сметката и Ви казват елате утре сега нямам дребни да Ви разваля. Или отидете да ги развалите и тогава елате. Но по този начин си губите Вашето време и средства.

Когато се возите в градски автобус.
Тук може да извадите и банкнота с 50.00 лв. контрольорката е длъжна да има дребни банкноти за да ги развали. Ако Ви каже, че няма. Продължавате да се возите безплатно (не е нарушение).
Дали сте и пари, това, че не може да ги развали не сте виновни Вие.
Дори и да се качи контрола и да Ви поиска билета извадете банкнотата и им я покажете   с обяснението, че нямате други пари. Но не могат да Ви ги развалят.
Естествено, че този номер не може да се ползва за безплатно возене в градския транспорт в някой градове. Започва да бие на очи и следва повикване на Полиция.