Автор Тема: Проблем с банка ДСК и недвижимо имущество  (Прочетена 1660 пъти)

niki4a

• Новак
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
Здравейте
През 1988г. купувам апартамент в ж.к.\"Васил Левски\" град Ботевград за 12 863лв. в незавършен вид,който заплащам със собствени средства 2 863 лв и от ДСК гр. Ботевград вземам заем 10 000лв., който ще изплащам 30 години. В договора е вписана ипотека 182том 75стр. 34 от 08.08.1990г. от нотариуса при Районен съд гр. Ботевград.
В продължение на 3 години изплащам и в началото на 1993г. съм изплатила заема и в последната вноска в бележката пише \'ликвидиран жилищен заем\'. Аз си мислех,че всичко е приключено със заема от ДСК, но след 20 години съвсем случайно разбирам от приятелка, че ипотеката не е заличена.
Моля да ми обясните какви са моите права като клиент, който е изплатил заема. Трябвало ли е ДСК да ме уведоми през това време и да си заличи ипотеката без моя намеса. Аз съм си изплатила моите задължения към тях. А те към мен?!?

nisnis

• Новак
  • *
  • Публикации: 12
    • Профил
Проблем с банка ДСК и недвижимо имущество
« Отговор #1 -: Декември 10, 2010, 09:55:56 am »
От личен опит знам - ДСК няма да ви заличат ипотеката. Дали са задължени - не го разбрах в моя случай. Но ми се наложи да взема някакъв документ от тях и сам да се оправям при нотариус и в съда.
« Последна редакция: Декември 10, 2010, 09:56:24 am от nisnis »

egotseva

• Младши потребител
  • **
  • Публикации: 98
    • Профил
Re: Проблем с банка ДСК и недвижимо имущество
« Отговор #2 -: Декември 04, 2012, 02:09:47 pm »
Здравейте,

Ипотека, която не е подновена след изтичане на 10-годишен срок може да бъде залечена от Вас самостоятелно без да се занимавате с банката. Но трябва да се обърнете към юрист да Ви помогне да оформите молбата за заличаване. След плащане на съответните такси и подаване на молбата, ипотеката ще бъде заличена. В други случаи, когато не е изтекъл 10-годишния срок, а заемът е изплатен, това може да стане с молба от банката, в чиято полза е вписана ипотеката, но при всички случаи от банката ще Ви накарат да си платите таксите за това, които не са малки.