Автор Тема: Некоректна реклама на опаковката на ``Данон за пиене``  (Прочетена 3699 пъти)

mopi

• Новак
  • *
  • Публикации: 4
    • Профил
Редовно купувам Данон за пиене. До миналата седмица спокойно мога да кажа, че отговаряше на грамажа 330+40% гратис, тъй като сипвам на сина си в шише от 150 мм. Но от около 5 дена, количеството на млякото в  опаковките от снимките е точно 320 гр., където пише, че млякото е 330 + 40% гратис. Опаковката тежи 17 гр. Измервам вече няколко дни количеството мляко на електронна домашна везна, както е видно. Ето ги и снимките...

http://mopi.snimka.bg/daily/xmas.559515.22118587.big
http://mopi.snimka.bg/daily/xmas.559515.22119741.big
http://mopi.snimka.bg/daily/xmas.559515.22119742.big

Писах до КЗП и ДАнон.

BeTaTesTeR

• Младши потребител
  • **
  • Публикации: 65
    • Профил
Първо не бъркайте тегло с обем. 100 гр и 100 мл не винаги е едно и също.При различните  вещества има разлика между теглото и заемания обем.Освен това от снимките се вижда,че бонуса не е 40% а 40 гр.,като тези 40 гр се включват в тези 330 гр които са написани по-надолу на опаковката,тъй като по закон производителя е длъжен да напише на опаковката нетното тегло на продукта.И както казвате опаковката е около 16-17 гр значи всичко е абсолютно точно и няма за какво да се притеснявате.

mopi

• Новак
  • *
    • Профил
На кофичката ясно пише ГРАМА, не МилиГрама. Получих 2 писма от Данон. Ако ви интересува развитието на темата мога да ги побликувам. По-интересно ми е има ли в закона допустими норми на отклонение в грамажа при киселите млека примерно и длъжен ли е производителя да я постави на етикета. Неможах да го намеря никъде в нета /даже четох и европейската директива за етикирането на продукти но и там не го намерих/.

mopi

• Новак
  • *
    • Профил
Уточнявам, че съм аз съм водила кореспондецията с Данон , но нямах комп и мопи писа вместо мен...
И според вас опаковката не е подвеаждаща поднесена по този начина на пазара???? И всеки който види надписа +40, няма да реши, че купува повече грама? Ми съмнявам се....
А какъв ще ви е коментара на тази снимка/уточняваме, че говорим за грамове, а не милиграми. Предполага се, че като се пуска тема сме наясно с тези неща/
http://mopi.snimka.bg/daily/xmas.559515.22123541
Така, отговора на Данон е, че има допустимо законово отклонение до -3,3%. Еми ако на 330 гр. отклонението е 10 гр. то на 3 кофички е 30 грама...Не е нужно да изчисляваме в литри предполагам?
За мен това е подвеждаща реклама. Започнах да купувам продукта декември месец...и не съм се интересувала от историята му, която е  -  че на 01/06/2010 година е сменена опаковката и с този надпис +40 ДАнон информира клиентите си, че вече не са 290 грама, както е била старата опаковка...но забележете не за същата цена, защото ДАнон вдигна цените. ЗАщо надписна не гласи +40 повече от преди или нещо такова...
НАправих си труда да поразпитам разни майки, какво мислят като видят опаковката - еми как пък нямаше една дето да реши, че тези +40 влизат в 330 грама???
« Последна редакция: Януари 22, 2011, 01:35:27 pm от mopi »

BeTaTesTeR

• Младши потребител
  • **
  • Публикации: 65
    • Профил
Много е просто,производителя трябва да напише на опаковката колко е общото нетно тегло на продукта,независимо дали в него влизат бонуси,коледни надбавки и т.н.Това е по закон.Не може да напише 290+40 гр. или 220гр +40 % и вие да си го смятате.На опаковката задължително трябва да пише колко е продукта който се съдържа в нея.Пък може на опаковката да си пише каквито си искат бонуси,вие като погледнете нетното тегло знаете какво количество купувате.По същия начин имаше една марка маргарин на която кутийката и беше 600 гр и пишеше 100 гр гратис,също и на киселото мляко ГЕРМА кофичките са по-големи и пише 100 гр. бонус и на опаковката си пише,че е 500 гр. кофичката.Незнам вие какво очаквате,може би бонуса да ви го сипят отделно.А 3,3% отклонение не значи,че задължително е с 3,3% по-малко,а може да варира,тоест в някоя кофичка може да е по-малко,а в друга да е повече.Все пак в завода кофичките се пълнят на автоматизирана поточна линия,нали не очаквате някой ръчно да претегля всяка кофичка и да я изравнява до грам.

mopi

• Новак
  • *
    • Профил
Ми какво да очаквам като видя червен надпис +40 повече!? Пък и е минала половин година от решението им Данона вече да е 330 грама...Или ако решат да сложат още 40 грама ще пуснат кофичка +40 +40???
И да допустимото отклонение е -3,3% и както е видно от последните ми покупки, всичките бяха с такова отклонение.И да отговориха ми, че няма контрол на горна граница на отклонението и затова аз като потребител се чувствам подведена, защото в края на месец декември, определено наливах в шишето от 150 мм на сина ми два пъти по 150 грама и още веднъж 50грама  т.е общо 350 гр. Изведнъж началото на януари нещата се промениха...Определено си мислех, че купувам 370 и евентуално има някакво отклонение 20 грама...оки...Но защо от януари количеството е различно?? Та дори и по-малко ...
Ясно е, че процеса е автоматизиран, ясно е, че домашната електронна везна не е като специализираните уреди с който те работят,  но не ми е ясно защо ги защитавате, като надписа си е подвеждащ? И да когато има промоция на други продукти за няколко месеца...червени надписи, големи букви и после опаковките са си същите...но тук вече не опира до промоция, защото вече от половин година точно този продукт е на пазара.  За мен това си е чиста проба подвеждаща маркетингова стратегия....
И оо да ,ние не говорим за промоция, а просто  уведомяваме клиентите, че вече данона за пиене е +40 грама, но не на старата цена...защото Данон вдигнаха цените ноември, т.е не купуваш ново количесто / и то въобще не е ново , защото е от 01/06/10 на пазара/ за стара цена, ...та каква е логиката на надписа???
« Последна редакция: Януари 22, 2011, 03:07:51 pm от mopi »

Асен Ненов

• Редовен потребител
  • Публикации: 129
    • Профил
Некоректна реклама на опаковката на ``Данон за пиене``
« Отговор #6 -: Февруари 26, 2011, 11:50:41 pm »
Целта на тези реклами е да подведе потребителите и да ги накара да закупят нещо, което не винаги е по-добро за тях. Нито по-качествено, нито по-здравословно. Старайте се, да избягвате закупуване на стоки, които:
а) прекалено много се рекламират;
б) предлагат игри и печалби от тях;
в) имат здравни претенции, т.е. здравословен, натурален, и т.н. бозави надписи.