Автор Тема: Подмяна на топломери  (Прочетена 2874 пъти)

RadoslavaV

• Новак
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
Подмяна на топломери
« -: Март 29, 2011, 11:22:29 am »
Здравейте,
имам нужда от помощ. Както всички знаем ще има подмяна на топломери. Във входа, в който живея е сключен договор със Техем. Миналата седмица ни донесоха оферта за промоционални цени за подмяната на топломери до 31.10.2011 (периода на промоцията). Във офертата са ни дали една листовка със разяснение защо трябва да се сменят уредите, колко ще струват, колко време ще отнеме преоборудването и т.н. Но във втора точка е написано следното, буквално ви преписвам текста: МОГАТ ЛИ ДА СЕ ПОДМЕНЯТ САМО БАТЕРИИТЕ НА УРЕДИТЕ? За да гарантира точността на отчетените показания на уредите за следващите 10 г, фирмата не практикува подмяна на батерии. След като си направих бърза справка в интернет разбрах че има фирми които предлагат само подмяна на батериите (визирам Бруната- изписано е и на сайта им). Та питането ми е следното: Имат ли Техем право да ни задължават да купуваме наново уреди, които според промоционалната им оферта струват за гарсониера около 100 лв, ако се смени със уред без радиоотчитане, а ако е с радиоотчитане ще бъде около 200 лв. Имайки предвид кризата в която се намираме, нито 100 лв. нито 200 лв (което както уточнявам е минимума за подмяна) над бюджета на едно семейство или сам човек ще са им по силите (по мое мнение). Трябва ли да пиша на Комисията за защита на потребителите, смятате ли че може да ги накараме да ни сменят само батериите? Моля за Вашето мнение. Благодаря Ви за вниманието!

severfen

• Младши потребител
  • **
  • Публикации: 75
    • Профил
Подмяна на топломери
« Отговор #1 -: Март 29, 2011, 01:15:00 pm »
Сега малко елементарни въведения. Техем предлага уред X, който не е със сменяима батерия. Бруната предлага уред Y, който е със сменяима батерия. Техем не те задължава нищо. Те предлагат това. Ако целия вход сте съгласни, може да смените топлинния разпределитес с Бруната.
П.П. Сега нашия вход е също с Техем. Миналата година 1,2,3...5 домакинства си смениха уредите с нови заради изтощена батерия. Тази година те не са съгласни да се сменя Топлиния разпределител, защото вече са дали пари за нови. И се оказва, че сме вързани за Техем. Тази година аз ще трябва да сменям, и нямам избор пак е уреда на Техем.

RadoslavaV

• Новак
  • *
    • Профил
Подмяна на топломери
« Отговор #2 -: Март 29, 2011, 01:23:33 pm »
Благодаря ви много за уточнението и информацията. Хубав ден.

alexmitev

• Новак
  • *
    • Профил
Подмяна на топломери
« Отговор #3 -: Септември 30, 2011, 09:55:53 pm »
Здравейте, тъй като не открих как се създава нова тема, добавям моето питаме към тази:
Преди 1 месец на общото събрание (на което аз не участвах!), 100% единидушно са взели решение да се поднеменят топломерите на Техем в целия вход с нови такива с дистанционно отчитане. Добре, но от Техем ми казаха, че НЕ СЪМ ДЛЪЖЕН да сменям топломера, ако още работи, и че може да изкара още 10 години. Ако спре по средата на сезона, го сменяли с нов БЕЗ да отчитат макс. мощност.
Та въпросът ми е: мога ли да се откажа от подмяната на топломера, след като е било гласувано на общото събрание, и да кажа, че ще го направя по-късно, като му свърши батерията?
И другият въпрос ми е, тези с дистанционно отчитане, имат ли някаква радиация, т.е. на принципа на GSM ли работят, и изобщо на какъв принцип са?
Благодаря предварително!!

kaufer

• Редовен потребител
  • Публикации: 161
    • Профил
Подмяна на топломери
« Отговор #4 -: Октомври 03, 2011, 02:48:31 pm »
Според Закона за управление на етажната собственост \"управлението на общите части в сградата в етажна собственост и надзорът за изпълнение на задълженията на обитателите принадлежи на общото събрание на собствениците и на избрания от него управител или управителен съвет\".Всички поправки, подобрения и изменения в местата за общо ползване и по общите инсталации се извършват само по решение на общото събрание на етажната собственост.
Изпълнение и контрол на актовете на общото събрание и на управителния съвет (управителя)
Изпълнение на решенията на общото събрание
Чл. 38. (1) Решенията на общото събрание се изпълняват в определените в тях срокове. Когато срокът не е определен, решенията се изпълняват в 14-дневен срок от получаването на писмена покана, връчена по реда на чл. 13, ал. 2 - 6.
(2) Когато собственик или обитател не изпълни решение в определения срок, председателят на управителния съвет (управителят) може да подаде заявление за издаване на заповед за изпълнение по реда на чл. 410, ал. 1, т. 1 от Гражданския процесуален кодекс. Към заявлението се прилага препис от решението на общото събрание.

egotseva

• Младши потребител
  • **
  • Публикации: 98
    • Профил
Re: Подмяна на топломери
« Отговор #5 -: Ноември 05, 2012, 10:23:37 am »
Обсъжда се хубавата идея за преносимост на топлинните счетоводители, т.е. сградата да може да си сменя топлинния счетоводител биз да си сменя уредите. Но дали ще се намери начин да се уреди това в закона за енергетиката - не е ясно.