Автор Тема: Какви права има охраната на магазините?  (Прочетена 7404 пъти)

madbg

• Новак
  • *
  • Публикации: 6
    • Профил
Някой имали представа охраната(СОТ) в магазина има ли право да претърсва клиенти?Днес минах през Пени.Нищо не купих, но на излизане, извън магазина вече, охраната ме дръпна и поиска да отворя кутийката на слънчевите си очила.Естествено вътре имаше очила.Според гарда трябвало да му покажа бележка за да докажа, че са мои.Влязохме в магазина аз го накарах да извика управителя.И двамата  се държаха изключително нагло и безцеремонно.Естетствено, че не продаваха такива очила.Извадиха някакви, които приличали на моите и за това решили да проверят.Казах им, че те продават и чорапи, но това не значи, че могат да събуват хората.Отговара беше, че могат да ме съблекат и гол ако пожелаят.Да съм се жалвал на който си искам, закона бил такъв.Аз пък си мисля, че единствено полиция може да ме задържаи претърсва.

Veselin

• Новак
  • *
  • Публикации: 26
    • Профил
Какви права има охраната на магазините?
« Отговор #1 -: Април 17, 2011, 12:46:06 am »
В Чужбина не те претърсват. Всеки влиза в супермаркета с торбите от предходния магазин. Нямат кутии за багаж, както в България? Това си е техен личен проблем, че не са монтирали датчици и камери в магазина, не е твой. Нямат право според мен. На подстъпите и изходите трябва да имат датчици, които сигнализират. И в този случай никой няма право да те пипне. Но задължение е на клиента да съдейства за откриване на причината за реакцията на системата. Най-често са забравени  в джобовете на новозакупени дрехи медни защитни спирали, тъй като производителите слагат по няколко от тях, касиерките понякога ги забравят.

BeTaTesTeR

• Младши потребител
  • **
  • Публикации: 65
    • Профил
« Отговор #2 -: Април 17, 2011, 05:06:14 am »
Tакива пломби и детектори за тях има в магазините за дрехи и там системата си работи.А в супермаркетите за хранителни стоки такива пломби съм виждал само на бутилките с алкохол, а всички останали стоки нямат никакви пломби и защити и никакви детектори не ги ловят.Тоест може да си откраднете и ако не ви видят на някоя камера като минете през касата нищо няма да изпищи и няма как да разберат ако не са ви видяли.В чужбина не те претърсват ама сигурно и няма толко крадци като у нас.Една колежка ми разказа как си купила паста за зъби и на касата касиерката и отварала картонената кутиика на пастата за да види дали не е скрила нещо вътре.Така, че явно и крадците не са малко и хората се чудят как да опазят магазина.Във всеки случай не е приятно да те спират и да те придърпват в някакви стаички като крадец ама какво да се прави и аз незнам как може да се реши тоя проблем.

mipopov

• Младши потребител
  • **
  • Публикации: 56
    • Профил
« Отговор #3 -: Април 17, 2011, 09:28:03 am »
До колкото съм запознат само полицаи (в някои случаи и митничари и охрана на съдебната власт) имат право да извърши обиск и проверка на лични вещи.

ЗМВР
Чл. 68. (1) Полицейските органи извършват обиск на лице:
1. задържано при условията на чл. 63, ал. 1;
2. за което съществуват данни, че носи опасни или забранени за притежаване
предмети;
3. заварено на място, където е извършено престъпление или нарушение на
обществения ред, когато има достатъчно данни, че у него се намират вещи, които са
свързани с престъплението или нарушението.
(2) Обиск може да бъде извършен само от лице, което принадлежи към пола на
обискирания.

Чл. 69. (1) Полицейските органи могат да проверяват личните вещи на лица:
1. в случаите по чл. 61, ал. 1, т. 1, 2 и 4, чл. 62, ал. 1, т. 1 и 3 и чл. 63, ал. 1, т. 3, 4, 6
и 7;
2. когато са налице достатъчно данни, че се укриват веществени доказателства за
извършено престъпление;
3. в други случаи, определени със закон.

Чл. 70. (1) За всеки случай на извършен обиск или проверка на вещи и превозни
средства полицейският орган съставя протокол.
(2) Протоколът по ал. 1 се подписва от полицейския орган, от един свидетел и от
съответното лице, на което се предоставя екземпляр от него.
(3) Обискът и проверката на вещи и превозни средства се извършват по начин,
който не уронва честта и достойнството на гражданите.

За съжаление тъй-като В БЪЛГАРИЯ НИКОЙ НЕ СИ ОТСТОЯВА ПРАВАТА, ВСЕКИ СИ ИЗМИСЛЯ НЯКАКВИ ПРАВИЛА и решава, че всеки трябва да ги спазва. Ако чувствате, че ви е накърнено достойнството, обърнете се към адвокат. Той може да заведе дело, като за доказателство могат да се използват записите от охр. камери в магазина и  ако намерите и свидетел, няма да е лошо...

mipopov

• Младши потребител
  • **
  • Публикации: 56
    • Профил
« Отговор #4 -: Април 17, 2011, 09:43:19 am »
От Закона за частната охранителна дейност:

Чл. 3. Частната охранителна дейност се осъществява при спазване на следните
принципи:
1. зачитане на правата, свободите и достойнството на гражданите;
2. взаимодействие с органите на Министерството на вътрешните работи (МВР) в
борбата с престъпността и опазването на обществения ред;
3. гарантиране на сигурност и безопасност в охраняваните обекти;
4. осъществяване на превантивна дейност въз основа на анализ на причините и
условията за правонарушения в охраняваните обекти.

Чл. 25. На лицата, извършващи дейност по чл. 5, се забранява:
1. при осъществяването на дейността да въвеждат и използват методи или средства,
които излагат на опасност живота и здравето на други лица или уронват честта и
достойнството на гражданите;
2. да приемат за изпълнение задължения, които противоречат на закон или друг
нормативен акт;
3. да използват униформено облекло, символи и отличителни знаци, полицейски
лампи, маскировъчни качулки или надписи, въведени за структурни звена на МВР или за
други държавни органи и показващи принадлежност към тях;
4. да предоставят или преотстъпват на други лица своя лиценз за извършване на
частна охранителна дейност.