Автор Тема: Пепси казва: Don\'t worry, there\'s no sugar!  (Прочетена 1232 пъти)

Асен Ненов

• Редовен потребител
  • Публикации: 129
    • Профил
Пепси казва: Don\'t worry, there\'s no sugar!
« -: Септември 27, 2006, 03:53:56 pm »
Не знам доколко тези реклами на Пепси са станали известни на публиката (и потребителите), но според мен си заслужава да се подискутира тяхното съобщение и идея. Според мен реплики от типа \"Няма страшно! Без захар е!\" заблуждават потребителя по няколко начина:

• Рекламите от серията \"Максимум кола вкус. Без захар.\" показват липсата на захар в едно питие като нещо хубаво. Рекламата не казва обаче какъв подсладител или комбинация от такива е вложена в напитката. Не се споменават страничните ефекти на добавените химикали. Сред някои от непреките ефекти е пристрастяване към много сладки храни и напитки, поради силния вкус на комбинацията от хилядократно по-силни от захарта подсладители.
  • Рекламите въвеждат мода и посланието е \"младите работещи и успели хора ползват напитки без захар\". Въвеждането на такава мода стои в основата на бъдещото затлъстяване и болести предизвикани от подсладителите. Само за информация някои от подсладителите съдържат хлор повече от стандартен пестицид, а тялото ви няма възможност да го отдели.

Ето и самите реклами:
Клип 1 (небостъргач)
Клип 2 (маймуна)

Хубавото в тази серия реклами е, че демонстрират как кръгли идиоти пият безалкохолни без захар. ;-)
« Последна редакция: Септември 27, 2006, 04:22:30 pm от admin »

Александър Ненов

• Новак
  • *
  • Публикации: 38
    • Профил
« Отговор #1 -: Септември 28, 2006, 03:14:43 pm »
Диетичните напитки БЕЗ ЗАХАР обикновено ползват като подладител Аспартам и още редица подсладители, за да поправят неприятния следвкус в устата от аспартама. Ето ви един много интересен текст, какво можете да получите след редовна употреба на диетични напитки и храни подсладени с аспартам.

Американската агенция за храните и лекарствата (FDA) е документирала 92 симптома на отравяне от аспартам : вцепеняване, главоболие, умора, световъртеж, гадане, сърцебиене, наддаване на тегло, неразположение, раздразнитерност, безспокойство, амнезия, замъглено зрение, обриви, удар, ослепяване, ставни болки, депресия, спазми, спонтанни аборти, безплодие, пристрастяване, слабост и загуба на слух. Някой заболявания биват отключени от аспартам: мозъчни тумори, мултиплена склероза, епилепсия, Болест на Грейвс, хронична умора, Ебщейн-Бар, Паркинсонова болест, Алцхаймерова болест, диабет, умствено изоставане, лимфом, дефекти при раждането, системен лупус и смърт. Според американския US Force Magazine е възможно директно преминаване на хемато-плацентарната бариера и увреждане на плода у бременните.
« Последна редакция: Септември 28, 2006, 03:25:03 pm от admin »

Boogy

• Младши потребител
  • **
  • Публикации: 93
    • Профил
« Отговор #2 -: Септември 28, 2006, 08:00:03 pm »
Аз лично спрях да пия дори боза, понеже вече и в нея няма захар, а само Е950, Е951, Е952 и(или) Е954 (под тези кодови наименования се срещат на етикетите синтетичните подсладители). Причината, поради която производителите предпочитат да не слагат захар е, че тя е по-скъпа от подсладителите. Обаче някак не върви да я наложиш на пазара само с цената. Много по-добре е да кажаш, ДИЕТИЧНО или ЛАЙТ, защото така хората ще го приемат много по-лесно, отколкото като Е 95... нещо си. Тъй като науката още не е събрала достатъчно доказателства за вредното въздействие на изкуствените подсладители (а да не забравяме, че на запад по-голямата част от научните проекти се финансират от бизнеса, а не от държавата), ще трябва сами да преценяваме, дали да се доверяваме на тези \"храни\". Аз лично за себе си съм избрал, да ги избягвам. Лошото е, че скоро може да нямаме и възможност за избор.
За повече по темата ето една много силна статия за АСПАРТАМА (Е 951), който надявам се скоро да бъде забранен.
« Последна редакция: Октомври 10, 2006, 03:28:16 pm от Boogy »

Drevnata

• Новак
  • *
  • Публикации: 8
    • Профил
« Отговор #3 -: Септември 28, 2006, 11:17:20 pm »
Много е подвеждащо това \"без захар\". Защото се тълкува като \"не е сладко\". А то дори не е диетично. Например аз имам предписана диета от лекар и не трябва да консумирам нищо сладко, включително и подсладени напитки с разни фруктово-глюкозни сиропи, аспартами и какво ли не. И в началото на диетета много често се подвеждах по тези надписи, дори цели декларации - без захар. Сега гледам да пия само вода и айрян.

kaufer

• Редовен потребител
  • Публикации: 161
    • Профил
« Отговор #4 -: Октомври 06, 2006, 03:24:19 pm »
Ето още по темата
 за вредното въздейстие на Аспартама
http://www.intermedia-bg.com/forum/viewtopic.php?t=209
« Последна редакция: Октомври 06, 2006, 03:32:48 pm от admin »

kaufer

• Редовен потребител
  • Публикации: 161
    • Профил
« Отговор #5 -: Октомври 06, 2006, 03:29:47 pm »
АСПАРТАМ-сладката ОТРОВА: http://www.intermedia-bg.com/forum/viewtopic.php?t=209
« Последна редакция: Октомври 06, 2006, 03:32:21 pm от admin »

Svirepia

• Новак
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
« Отговор #6 -: Октомври 09, 2006, 01:54:27 pm »
Четох, че се прави от концентрат и се добавя газирана вода.В концентрата трябва да има карамел,ама захарта е скъпа и се прави карамел на базата на амоняка-съединенията се наричаха шифови бази. А и да не забравяме важната съставка, дето само те си я знаят, тоест малко наркотик, да не можем да се откъснем от нея. Ами аз за ракията си ползвам водица, направете го и вие, то и там има какво ли не, ама поне са спестили наркотичето!

psuhachenski

• Новак
  • *
  • Публикации: 12
    • Профил
« Отговор #7 -: Октомври 10, 2006, 11:24:06 am »
Абсолютно съм съгласен за аспартама и другите подсладители -- доста почетох из интернет, и в действителност те са доказано канцерогенни, просто лобито им в САЩ е убийствено силно. Дъщеря ми е на 3 годинки и страшно обича боза - почти не и давам заради аспартама. Ако някой открие марка боза със захар, моля да пише!

eneya

• Новак
  • *
  • Публикации: 5
    • Профил
« Отговор #8 -: Май 02, 2007, 01:50:05 am »
Прочетох статиите за аспартама, които много ме разтревожиха. Този подсладител е навсякъде. Всеки месец си купувам разтворими витамини...  и там също е \"сладкият убиец\". Знаете ли разтворими витамини без подсладители, а само със захар?

Ирина Марудина

• Старши потребител
  • Публикации: 325
    • Профил
« Отговор #9 -: Май 02, 2007, 10:06:59 am »
А видяхте ли информацията за NutraSweet? Оказва се, че почти в цяла Европа е забранен, само няколко бивши соц страни се тровим с него! Макар че лично мен още от началото на рекламите на разни сладки и питиета с NutraSweet не ми допадна идеята и ги отбягвам. Което не е лесно - много от разните пакетирани бисквити със сладка са с този подсладител!

Асен Ненов

• Редовен потребител
    • Профил
« Отговор #10 -: Май 02, 2007, 03:34:12 pm »
NutraSweet е търговска марка, под която се продава аспартамът. Той пък от своя страна се разпада на следните компоненти:

• Дикетопиперазин (DKP), който при реакция в стомаха би създал нитрозамини, които биха могли да са канцерогенни. (По-специално за рак на мозъка.)

•    
  • Метанол и формалдехид, които са отровни химикали, макар и доставени в случая в малки концентрации.

•    
  • Фенилаланин, който пък е опасен за болните от фенилкетонурия. Освен това се смята, че при натрупване (например в плода) е нверотоксичен.

•    
  • Аспартат, киселина която в нормални условия няма огромни пикове на концентрацията си в кръвта. При тези високи концентрации, аспартата има невротоксично действие, т.е. може да уврежда мозъка и нервните клетки.

Трябва ли да дебатираме повече или всичко е ясно? :-)
« Последна редакция: Май 02, 2007, 04:07:11 pm от senski »

Ирина Марудина

• Старши потребител
  • Публикации: 325
    • Профил
« Отговор #11 -: Май 02, 2007, 03:56:41 pm »
Аз имах предвид неотам - както пише в статията на БНАП : \"Вредни ли са подсладителите?\"

Друг представител на изкуствените подсладители от второ поколение е Неотам, който е разработен от NutraSweet. Твърди се, че Неотам е подсладител, открит случайно по време на разработка на нов токсичен химикал от инженери на “Монсанто”. Неотам е от 8 000 до 13 000 пъти по-сладък от захарта, стабилен е и не се натрупва в организма. За съжаление при метаболизирането на неотам в организма се отделя метанол (метилов алкохол). Неотам е разрешен за употреба само в пет европейски страни, всичките от които пост-социалистически. Не е ясно дали в България е разрешен поради факта, че не присъства в Наредба 8 за хранителните добавки, но производителите му твърдят обратното.

До колкото разбирам и неотам, и аспартам, са все разработки на NutraSweet, или греша?

Асен Ненов

• Редовен потребител
    • Профил
« Отговор #12 -: Май 02, 2007, 04:17:07 pm »
Да, и аспартам и неотам са разработки на Нутрасуит. Разликата е във физико-химичните характеристики на химикала. Неотам е химически по-стабилен от аспартама и не, че е по-полезен, но поне не се разпада бързо и то на отровни субстанции.

skri6ko

• Новак
  • *
  • Публикации: 3
    • Профил
« Отговор #13 -: Май 02, 2007, 07:39:47 pm »
Дам, страшничко си е с тези подсладители. Най-сигурното решение са прясно приготвените сокчета, у дома! Никакви разтворими витамини, а бирена мая - не е вярно, че се пълнее от нея, за тези които се притесняват. И четене на етикетите, преди да си купим, каквото и да било. Не мисля, че е редно да разчитаме на производители и държава да ни защитават. Първо трябва да си помогнем ние. Пък като не им купуваме отровите, да видим до кога ще ни ги произвеждат и продават.