Автор Тема: SG Express bank  (Прочетена 9047 пъти)

v_tin

• Новак
  • *
  • Публикации: 5
    • Профил
SG Express bank
« -: Декември 11, 2012, 09:34:58 pm »
Здравейте,
Търся адвокат  запознат с условията по кредитите на SG Express bank. Лихвеният процент се формира по малко по друг начин а не по ЛИБОР или ЮРИБОР

egotseva

• Младши потребител
  • **
  • Публикации: 98
    • Профил
Re: SG Express bank
« Отговор #1 -: Декември 11, 2012, 10:52:00 pm »
Какъв точно продукт на банката Ви интересува?

egotseva

• Младши потребител
  • **
    • Профил
« Отговор #2 -: Декември 11, 2012, 11:42:41 pm »
Големият проблем не е точно начина на формиране на лихвения процент, защото формулата е ясна към момента на подписване на договора от страна на клиента, макар че и тук има рискове. Клопката при банките се крие в Общите условия за конкретния банков продукт, където те залагат възможността едностранно по своя преценка да променят тази формула, както и да променят банковите си такси. Затова е добре да ни посочете какъв продукт Ви интересува, за да погледнем приложимите Общи условия на банката и да се запишете за консултация. Похвално е, че се интересувате от тези неща преди да подпишете договор. В приемните на Активни потребители идват основно хора, които вече са пострадали от некоректни търговции и институции. На такъв етап единствения вариант остава да се водят дела, което е свързано с финансови възможности и голямо търпение.

v_tin

• Новак
  • *
    • Профил
« Отговор #3 -: Декември 12, 2012, 03:31:26 pm »
Здравейте, има ипотечен кредит, отначало на около 8%, а по късно на 10%., колкото плащам и до сега. Идеята ми да пусна тази тема е безкраино непрозрачноопределяне на лихвения процент по договора ми. Просто погледнете линка http://www.sgeb.bg/bg/interest-policy.html. ПОисках да ми дадат разяснение по тази формула, отговорът беше една усмивка и нищо друго.

Базов лихвен процент на Societe Generale Експресбанк

Базов лихвен процент на Societe Generale Експресбанк (BIRSGEB) e индекс,  отразяващ цената на банковите  ресурси, необходими за финансирането на кредити и други вземания, за които този индекс се прилага.

Цената на банковите ресурси включва в себе си следните два компонента:
Средният лихвен процент на привлечените средства от граждани, фирми и други не- банкови институции, и с включени в себе си регулаторни, ликвидни и други оперативни разходи (S);
Алтернативната цена за привлечен ресурс от междубанкови пазар (R).

Всеки от тези два компонента участва в калкулирането със своето тегло (k1 и k2)  в сумата на отпуснатите заеми и други вземания, базирани на BIRSGEB.
Ръководството на банката може да прилага отстъпки в нивата на индекса (D).
Формула:  SGEBBIR= (S*K1) + (R*K2) - D

BIRSGEB се изчислява отделно за всяка една валута и се закръгля на стъпка 0.05%.

Според вас какво означава  изреченията:
Средният лихвен процент на привлечените средства от граждани, фирми и други не- банкови институции, и с включени в себе си регулаторни, ликвидни и други оперативни разходи (S);
Алтернативната цена за привлечен ресурс от междубанкови пазар (R).
SG  е голяма банка/ една от петте формиращи цената на златото/, с клонове в цял свят. Означава ли това че аз като кредитиран трябва да плащам за това че те например в Чили набират кредитен ресурс  да кажем при 50% лихва.
За това смятам че вдигането на лихвеният процент е неоправдано и неизискуемо с нищо, просто те хващат момента на поскъпване и казват ами и ние ще си вдигнем лихвения процент. Няма никаква реална обосновка защо, по каква причина, не става ясно. Ясно е единствено че  лихвата е вдигната.. Дори не си направиха труда да ми го съобщят. Аз разбрах съвсем случаино няколко дни по късно, а обяснителното писмо което изисках сигурно беше писано от  някое дете в 7 клас.
Питал съм в различни форуми дали някой юрист може да ми даде разяснения  доколко това е законно, но просто нямах никакъв отговор. Сега в светлината на осъдителната присъда на уникредит и тъи като попаднах  на този саит пуснах отново това питане

Boogy

• Младши потребител
  • **
  • Публикации: 93
    • Профил
« Отговор #4 -: Декември 13, 2012, 11:21:59 am »
За съжаление всичко описано от вас е напълно легално и законно, въпреки че силно се разминава с утвърдената световна практика.
Нещо по-лошо - същата банка определя размера на плаващата лихва по съвсем друг начин във Франция, например. Това отношение освен че е обидно за нас българските клиенти, е и доста срамно за надзорните институции начело с БНБ, защото не само че не предлагат мерки за промяната му, но оказват категорична съпротива срещу всеки глас, който поиска законодателно решение.  Като казвам срамно за институциите имам предвид румънския опит, където централната банка на Румъния инициира законови поправки, които бяха предложени и приети още през 2010 г. Те въведоха единна методология за определяне на референтния лихвен процент и проблемът се реши от раз.
Тази лоша практика рано или късно ще бъде променена и у нас, но първо институциите (БНБ, Министерство на финансите и Министерството на икономиката (което провежда политиката за защита на потребителите)) трябва да престанат да се държат като адвокати на банковата система. Основната им "адвокатска" теза е, че пазели интересите на вложителите. В действителност става дума за интересите на служителите и акционерите на тези институции.

За вас за момента остава единствената възможност да рефинансирате кредита си от друга банка. Вижте проучването на Активни потребители относно методологиите за определяне на лихвените проценти, въпреки че е от преди 2 години. Все пак имаше 3 банки, чиято методология се счита за приемлива.
http://www.aktivnipotrebiteli.bg/%D1%82%D0%B5%D1%81%D1%82/26/%D0%9A%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D1%82%D0%B8-%D0%BB%D0%B8?-%D0%92%D0%B8%D0%B6%D1%82%D0%B5-%D0%BA%D0%B0%D0%BA-%D0%B2%D0%B8-%D0%BE%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%B5%D0%BB%D1%8F%D1%82-%D0%BB%D0%B8%D1%85%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B0!

v_tin

• Новак
  • *
    • Профил
« Отговор #5 -: Декември 13, 2012, 01:26:39 pm »
Тоест да считам ли че няма шансове по някакъв начин да си върна надплатените пари? Може би едно заведено дело би ги стреснало? Или да пия една студена вода?
 Парите наистина че няма да са много защото погасявам по- големи  суми от главницата, но все пак не би трябвало да е така. Преди няколко месеца работих в Германия и на въпроса ми към един от работниците какви кредити плаща и на каква лихва той отговори че плаща по единия си кредит  3%, а  по другия 5%. Когато му казах аз каква лихва плащам той ми препоръча да се самоубия вместо да плащам.
 И все пак остават горните въпроси???

egotseva

• Младши потребител
  • **
    • Профил
« Отговор #6 -: Декември 13, 2012, 05:33:29 pm »
Здравейте отново,
За да се направи преценка какви са Вашите шансове да спечелите такова дело, е необходимо да се прочетат внимателно договорът, който сте подписал и приложимите към него Общи условия на банката, във вида им, който е бил към момента на подписване на договора. Възможно е и Вие да сте във същата ситуация като Пламен от Русе и спрямо Вас да е приложена неравноправна клауза от страна на банката.
Моето мнение като юрист е, че масовата реакция от пострадалите потребители под формата на завеждане на индивидуални или колективни искове срещу поне една банка, би могла да бъде стимулираща за промяна на законодателството в по-добра за хората посока.

v_tin

• Новак
  • *
    • Профил
« Отговор #7 -: Декември 14, 2012, 10:16:18 pm »
Здравейте, имате ли някакъв офис във Варна?

Alexander

• Новак
  • *
  • Публикации: 45
    • Профил
« Отговор #8 -: Декември 17, 2012, 02:01:02 pm »
Да, Активни потребители има приемна във Варна. Адресът е ул. ”Ал. Малинов” 23, а телефонът за връзка е 052/612443