Автор Тема: Разкодиране на i phone 4 от Мтел  (Прочетена 5331 пъти)

marly

• Новак
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
Разкодиране на i phone 4 от Мтел
« -: Януари 29, 2013, 11:32:53 am »
Здравейте,

наскоро се сблъсках със следния казус:
През 2010 си купих мобилен телефон от Мтел на лизинг с двугодишен договор.Договорът изтече и реших да мина към Виваком,но не съм разбрала ,че апаратът е кодиран.И се оказа,че могат да го разкодират срещу 150лв.или ако си продължа договора при тях( което при мен отпадна като опция).Видях,че в договора ми е вписано,че апаратът е кодиран,но този договор не е в сила,тъй като изтече.Обърнах се за съдействие към КЗП.От Мтел им отговорили (понеже разбраха,че не могат да се опрат на изтеклия договор),че върху кутията на телефона има лепенка на която е посочено,че апаратът работи само с карта на М тел.Открих и лепенката,но там името на Мтел въобще не фигурира.Пише,че е възможно телефона да е кодиран.Не мога да разбера защо обаче абсолютно никъде не е посочено,че ако желая разкодиране трябва да платя определена такса.От КЗП ми предлагат Помирителна комисия за евентуално разрешаване на случая.
Моля ако някой се е сблъсквал с това до сега нека да даде своето мнение.Има ли смисъл да продължавам да настоявам да разкодират телефона безплатно или просто да платя и да се приключва?

Boogy

• Младши потребител
  • **
  • Публикации: 93
    • Профил
Re: Разкодиране на i phone 4 от Мтел
« Отговор #1 -: Февруари 09, 2013, 07:27:16 pm »
Първото което трябва да знаете, че разкодирането не е нещо изключително сложно, което е във възможностите единствено на мобилния оператор. Просто го разкодирайте в някой обикновен сервиз за мобилни телефони. Там ще струва 20-30 лева. Цената, която са поставили от оператора е умишлено надута, за да създават всякакви възможни спънки пред преносимостта на абонатите.
Не съм оптимист, че има механизъм, с който да ги накарате да ви го разкодират безплатно.
И в никакъв случай не се отказвайте от решението си да смените оператора.

marly

• Новак
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
« Отговор #2 -: Февруари 12, 2013, 02:55:14 pm »
Здравейте,
благодаря за отговора,но проверих за разкодиране на друго място и струва между 200 и 220лв.При това положение ми остава само отново,но и за последно да платя на Мтел.Иначе аз вече се прехвърлих към друг оператор.За това и стана целият проблем и 'извиването на ръце'от страна на Мтел.
Дано достатъчно хора прочетат това и не се подкъгват като мен.

Boogy

• Младши потребител
  • **
  • Публикации: 93
    • Профил
« Отговор #3 -: Февруари 15, 2013, 05:23:08 pm »
Явно апаратът е по-сложен модел и затова е толкова скъпо разкодирането.
Важното е всички да знаят, че мобилните оператори продават изключително кодирани апарати (дори и когато са без договор).
Трябва винаги да го имаме предвид при покупка на телефон.

липсва липсва

• Новак
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
« Отговор #4 -: Февруари 19, 2013, 02:06:00 pm »
Здравейте отново,

след като днес получих отговор и по втората си жалба с/у Мтел се оказа,че случаят е заинтересувал КЗП и решението им е следното:"По повод постъпилата от Вас жалба в КЗП.,....Ви уведомявам следното:

На редовно заседание на КЗП е взето решение,документирано в протокол......,че Мобилтел ЕАД прилага нелоялна заблуждаваща търговска практика...,тъй като предоставя невярна,заблуждаваща информация относно предлаганите крайни устройства и необходимостта от предоставяне на допълнителна платена услуга(разкодиране),..............В тази връзка Ви информирам,че за констативните нарушения ще бъде ангажирана административно-наказателна отговорност на Търговеца.

Благодарим за сигнала!"
Това беше отговора на КЗП,след което им звънях и ми обясниха,че аз ще трябва да си платя разкодирането.Поне Мтелще си понесат тяхната отговорност и може би за в бъдеще ще им отнемат правото да кодират апаратите си.

Успешен ден на всички.

Alexander

• Новак
  • *
  • Публикации: 45
    • Профил
« Отговор #5 -: Февруари 25, 2013, 07:13:10 pm »
Браво на КЗП. Впечатлен съм от решението им, точно така трябва да се действа.

А иначе за плащането на разкодирането са прави - КЗП няма отношение по този въпрос. Те като държавен орган наказват нарушителя от името на държавата, а не решават самия спор между вас и търговеца, в случая МТел.