Автор Тема: Токов удар EVN-Стара Загора  (Прочетена 5846 пъти)

NickName

• Новак
  • *
  • Публикации: 3
    • Профил
Токов удар EVN-Стара Загора
« -: Май 13, 2007, 10:40:24 pm »
Здравейте,
днес имаше токов удар за част от секундата в цяла Стара Загора, в резултат на което ми изгоря телевизора, който е в гаранция. Проблема е в това, че в гаранцията пише - не важи в случай на токов удар и незнам си още какво...
Въпросът ми е, ако от сервиза на Техномаркет ми откажат да го ремонтират как да процедирам? Може би трябва да си платя за отстраняване на повредата и след това да заведа дело срещу EVN или какво?

Boogy

• Младши потребител
  • **
  • Публикации: 93
    • Профил
« Отговор #1 -: Май 14, 2007, 05:29:53 pm »
Не е нужно Техномаркет или производителят на телевизора, да ви го ремонтират.
Щетата трябва да поправи (заплати) EVN.
Само че, трябва да прочетете общите условия, където е описана процедурата за това.
Най-вероятно там пише, че трябва да си извадите протокол за щетата в определен срок. Дано не сте го пропуснали.
После е по-лесно и не вярвам, да се стигне чак до съд.

bakalin

• Младши потребител
  • **
  • Публикации: 55
    • Профил
« Отговор #2 -: Май 15, 2007, 04:43:53 pm »
Вашият случай е описан в Общите Условия на ЕВН. Процедурата е следната:
РЕД ЗА РЕАЛИЗИРАНЕ НА ИМУЩЕСТВЕНА ОТГОВОРНОСТ И ОТГОВОРНОСТ ПРИ НЕСПАЗВАНЕ НА ДОГОВОРНИ ЗАДЪЛЖЕНИЯ

Чл. 46.
(1) Пострадалата страна е длъжна в срок до 3 (три) работни дни писмено да уведоми другата страна в случаите, когато е претърпяла вреда от действие или бездействие на другата страна, освен в случай на отговорност на потребителя за неплащане на дължими суми.
(2) Другата страна в срок до три работни дни изпраща свой представител за съставяне на констативен протокол за нанесените щети.
(3) ПРОДАВАЧЪТ и КУПУВАЧЪТ разглеждат обстоятелствата по констативния протокол и доброволно уреждат взаимоотношенията си. При непостигане на съгласие спорът се отнася за решаване по съдебен ред.

С два думи това означава.
1. Напишете ЖАЛБА до ЕВН (конкретно КЕЦ Стара Загора), в която посочете датата и часа на повредата.
2. Вземете входящ номер - ЗАДЪЛЖИТЕЛНО.
3. В жалбата посочете тел или gsm за контакт с вас. На него трябва да се уговорите за датата и часа на посещение от упълномощения \"представител\".
4. Независимо какво иска или говори този служител ИЗИСКАЙТЕ съставяне на констативен протокол. В него трябва да се упомене че телевизора Ви е изгорял и как ще се извърши ремонта.
5. ЕВН трябва да платят стойноста на ремонта.
:-)
Все още не сте изпуснали срока...................

NickName

• Новак
  • *
    • Профил
« Отговор #3 -: Май 17, 2007, 10:11:37 pm »
Благодаря за информацията!
Жалбата я пратих по формата за подаване на жалби от страницата на EVN на 14 май вечерта, на 15 май сутринта ми се обадиха, че до три дни ще пратят човек, който да състави протокол за щетата. За сега не се е появявал никой... когато има някакво развитие ще пиша повече, за да е от полза на другите.

NickName

• Новак
  • *
    • Профил
« Отговор #4 -: Юни 05, 2007, 10:45:55 pm »
Човека на EVN пристигна за проверка след около 7 дни, написал е протокол който за съжаление не можах да видя, понеже в работно време обикновенно съм на работа!
Това е съобщението което получих от тях в последствие на 29.05.2007 г.:

\"...Електроразпределение ” АД, Ви уведомявам следното :    
Причината  за повредата на телевизора  в дома  Ви  не е по вина  на Дружеството. За посочената дата 13.05.2007г не са регистрирани аномалии в качеството на подаваното напрежение. Извършена е и справка по оперативните дневници на дежурните екипи.От всичко това е установено, че не е регистрирана повреда в нашите съоръжения, която би могла да предизвика проблем в електрическата инсталация в дома Ви.
Измерената стойност на напрежението  при проверката е U=235 V и отговаря на показателите за качество на напрежението по БДС.
Съгласно БДС- EN 5060/1999- характеристики на напрежението  на електричеството доставено от разпределителните системи допустимото отклонение е ±10% , т.е от 198V до 242V.Следователно посочените от вас стойности на напрежението  отговарят на стандарта.
 Предвид гореизложеното ‘’ ЕВН България Електроразпределение’’ АД гр.Пловдив не носи отговорност за претърпените от Вас щети
\".
Дали има начин да се провери действително дали е било така или могат да си пишат каквото си поискат, а аз трябва просто да им вярвам!?!?

bakalin

• Младши потребител
  • **
  • Публикации: 55
    • Профил
« Отговор #5 -: Юни 06, 2007, 01:47:16 pm »
От всичко описано виждам че:
1 ЕВН са нарушили ОУ , по-точно чл 46. ал 2
2. Атрибутите на протокола са задължителни и как така няма Вашия подпис. И въбще смисъла на протокола е да документира НАНЕСЕНИТЕ ЩЕТИ и евентуално причината за това.
3. в протокола  трябва да се отбрележат вида и типа на използваните измервателни уреди. те ТРЯБВА да са одобрени от \".. мерки и измервателни уреди.....
 и сега съвета ми е - СЪДЕТЕ ГИ
поискайте копие от протокола.
Написаното в техния отговор си е чиста софистика. ЕВН нямат, повтарям нямат данни за подаваното към вас ниско напрежение в часа и датата когато е станала аварията. Имат данни от оперативните дневници на ниво Средно напрежение от НЕК.
Просто за пример - ако се натовари само една от фазите НН то другите две не са на 220 Волта. Пази Боже да се откачи нулата......
Параметрите за качество на напрежението не са само неговия волтаж. И той на всичко отгоре е измерен без Ваше присъствие и незнайно кога и с какъв уред.

aHTpaKc

• Новак
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
« Отговор #6 -: Юни 21, 2007, 06:25:26 pm »
Явно е че всеки гледа да ни клати както свари.. ама така не трябва да бъде... до кога ще ни мачкат и до кога ние ще ги траем.. то да беше само ЕВН пууу с МЕД да ги намажеш а то всичкото ни е такова.. и нали знаете че една птичка пролет не прави.. просто всичко ще се потули и човека ще си остане набутан с един телевизор назад.. щото са ни много високи заплатите.. че не ни бърка да си купим нови.... а само като се замисля че в чужбина съдят за това че са се спънали на третоара.. дано да има възмездие ... искрено ти го пожелавам приятелю !

hunter76

• Новак
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
« Отговор #7 -: Февруари 06, 2008, 01:31:41 pm »
Здравейте,
живея в Ямбол в границите на горепосоченото от вас Електроснабдяване ЕВН. На 02.01.2008г около 10.30ч в жилището се получи таканаречения \"токов удар\", от което климатика ми спря да работи. На 07.01.08г който е първият работен за предпочитания от мен сервиз си записах чес за констатиране и евентуален ремонт на климатика ми. Същите успяха да дойдат до мен едва на 23.01.08г и констатираха изгорял компресор в следствие на подавано некачествено напрежение. В същия ден си подадох жалба до ЕВН - и днес ми престигна отговора:

\"Чл.46 ал.1 от Общите условия - РЕД ЗА РЕАЛИЗИРАНЕ НА ИМУЩЕСТВЕНА ОТГОВОРНОСТ И ОТГОВОРНОСТ ПРИ НЕСПАЗВАНЕ НА ДОГОВОРНИ ЗАДЪЛЖЕНИЯ\"

ПОСТРАДАЛАТА СТРАНА Е ДЛЪЖНА В СРОК ДО 3/ТРИ/ РАБОТНИ ДНИ ПИСМЕННО ДА УВЕДОМИ ДРУГАТА СТРАНА.............................................

ИСКРЕННО СЪЖАЛЯВАМЕ ЗА СЪЗДАДЕНИТЕ ВИ ЗАТРУДНЕНИЯ.

Просо Ви питам този срок от кога се счита, тъи като аз не съм специалист та да разбера, че точно поради причината \"токов удар\" компресорът ми може да изгори. Или да си подавам жалбата без да знам пък като дойдат специалистите от ЕВН да констатират, че е нещо друго.
Имам ли основания да си търся правата по съдебен ред.
Благодаря Ви предварително!

nane_nane

• Новак
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
« Отговор #8 -: Ноември 12, 2008, 09:28:54 am »
Преди един месец ни спряха тока с обяснението 4е не е пла6тан от февруари месец.Аз сам от балгарски произход с три деца.Кажете ми към кого да се обърна и какжо да правя.Токът е запла6тан през цялото това време а примерно ако не е за6то не е спрян десет дни след последната дата.Благодаря предварително.