Автор Тема: НЕиздаване на касова бележка - къде?  (Прочетена 8486 пъти)

Ivanova

• Новак
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
Скоро си направих изследвания в лаборатория, за което платих определена сума. Касова бележка не ми бе издадена, но да си призная и аз не поисках. Интересува ме къде мога да намеря информация кои дейности са освободени от издаването на касов бон (ако не се лъжа продажбата на плодове и зеленчуци на пазара, но има ли и други?)

clasnata

• Новак
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
НЕиздаване на касова бележка - къде?
« Отговор #1 -: Юни 18, 2007, 06:11:55 pm »
И аз имам същия проблем, в кварталния магазин. никаква касова бележка. Чудя се какво да предприема. Страхувам се от директна конфронтация но пък и ми писна да ме правят на глупак

elenaaleks

• Старши потребител
  • Публикации: 385
    • Профил
« Отговор #2 -: Юни 19, 2007, 05:11:51 pm »
Не издават касов бон лицата, упражняващи свободни професии, продавачите на вестници и списания, при продажбата на билети, на непреработена и собствена селскостопанска продукция, от лица, които не са търговци, в обекти на открито, амбулантните търговци,  правоспособните занаятчии, църковните служители, които продават вещи, свързани с богослужебна дейност, банките при извършване на безкасови сделки с валута, при плащане по банков път.

Мисля, че това е всичко

kaufer

• Редовен потребител
  • Публикации: 161
    • Профил
« Отговор #3 -: Юни 20, 2007, 12:18:10 pm »
Не е задължително да се издават касови бележки  
- При продажба от търговски обекти, специализирани само за вестници
и списания.
-При продажба на собствена непреработена селскостопанска продукция
от лица, които не са регистрирани по Търговския закон (ТЗ) в търговски
обекти на открито, с изключение на продажби от търговски обекти в
лицензираните стокови борси и тържища.
-При продажби на самолетни билети.
-При продажба на билети, квитанции, талони и други, които имат поне
два защитни знака и са отпечатани като ценни книжа.
-При производство и продажба на вещи, свързани с богослужебната
дейност, ритуали и обреди от Българската православна църква и от лица,
които са регистрирани по Закона за вероизповеданията.
-При дейност на наемодатели – физически лица, които не са регистри-
рани по ТЗ.
-При лица, упражняващи занаят по смисъла на Закона за занаятите при
условие, че лицата са занаятчии – пенсионери по инвалидност или за
изслужено време и старост, които извършват услугите с личен труд и
не са регистрирани по ТЗ.
-При дейност на лица, упражняващи свободна професия.
-При продажби в или от търговски обекти, намиращи се в населени места
с брой на лицата с постоянен адрес под 300 души и разположени във
високопланински и труднодостъпни места, с изключение на курортите.

В брой 2/2007г  на списание „Потребител” е представена информация  какви действия да предприемем в подобни случай
От 1 януари 2006 г. плащането се извършва само срещу фискален или системен бон. При неиздаване на такъв упражнете своя контрол при самата покупка. Лицата задължени да използват фискални устройства имат законово задължение да съхраняват контролните ленти в тримесъчен срок от датата на отпечатване на последвата касова бележка на съответната лента.
« Последна редакция: Юни 20, 2007, 12:44:07 pm от kaufer »

Bayb

• Новак
  • *
  • Публикации: 6
    • Профил
« Отговор #4 -: Октомври 12, 2008, 12:31:53 am »
Моля ви,кажете ми към кои органи да се обърна за подаване на сигнал за магазини които неиздават касов бон.В някои от тях дори касовата им книга  не е на съответният обект,работят момичета без договори и за работа от няколко дена не им с еплаща.В магазините дори нямат стокови разписки за стоката в тях.МОля за информация кои органи са компетентни по тези въпроси.

herr

• Новак
  • *
    • Профил
« Отговор #5 -: Октомври 12, 2008, 07:38:56 pm »
Здравейте на всички, бих искал да попитам как мога да си защитя правата
като потребител.
Тия дни ми се наложи да пазарувам в едно селце край Велико Търново.
Селото се казва  Драгижево пазарувах точно на \"центъра\" в така наречената \"пивница-магазин\"
Пазарувах хранителни продукти.. кроасани,  вафлички, закуски чакаше ме път и да имам нещо за хапване.
Казаха ми се цените на артикулите по отделно, магазинера ми каза и крайна цена.., но касов бон не ми се издаде
Поисках такъв на търговеца най-учтиво, а
отговора беше такъв:
- А фактура не щеш ли??! Ай махаи са че имам работа..
Бях потресен, все едно аз бях виновен за проблемите на човечеца. Излязох от магазинчето и продължих по пътя си..

kikrasi

• Новак
  • *
    • Профил
« Отговор #6 -: Ноември 02, 2008, 04:30:06 pm »
Здравейте
аз живея в гр. Смолян ... на 22 години. Измъчва ме факта че всеки ден гледам как малки квартални гаражчета окриват данаците си като НЕ издават касови бонове. Моля за съдействие и отговор на един малък въпрос, кой са институциите, които отговарят за тази дейност и как мога да ги СЪБУДЯ. И винаги ли всичко трябва да опира до медиите, за да се събуди  дадена институция и да почне да си върши работата...

kaufer

• Редовен потребител
  • Публикации: 161
    • Профил
« Отговор #7 -: Ноември 03, 2008, 10:21:01 am »
За неиздаване на касова бележка \"фискален бон\" се сезира Национална агенция за приходите
ТД на НАП Смолян
гр. Смолян 4700
бул. \"България\" №12
тел: (0301) 6 02 73

Виктор

• Новак
  • *
    • Профил
« Отговор #8 -: Януари 11, 2009, 10:46:36 am »
Извинявам се,нов съм!Но моля Ви,на кой телефон в София мога да се обадя да сезиран неиздаването на касови бонове в здравните заведения!Омръзна ми да плащам ,без да ми се дават документи

elenaaleks

• Старши потребител
  • Публикации: 385
    • Профил
« Отговор #9 -: Януари 11, 2009, 09:59:14 pm »
То си пише по-горе - сезирате НАП. А вие искате ли касовата бележка?

Cambodja

• Редовен потребител
  • Публикации: 248
    • Профил
« Отговор #10 -: Януари 12, 2009, 03:04:21 pm »
Аз и да не искам трябва да ми издадат мисля :)

fenty

• Новак
  • *
    • Профил
« Отговор #11 -: Февруари 11, 2009, 10:03:44 pm »
ДО KIKRASI
Не се измъчвай толкова! тези хора си вадят хляба с много труд и едва ли ще натрупат милиони от тези гаражчета! повечето от тях работят по 12 часа на ден без персонал, затова и предлагат по-ниски цени. ако плащат 20% ДДС в много случаи бизнеса се обезсмисля. но явно ти не си работил и неможеш да си представиш как държавата мачка дребните \"бизнесмени\". не те са виновни че държавата е на това положение. някой ден като решиш да правиш бизнес ще видиш какво значи да се измъчваш. а сега си спи спокойно! а между другото се пише \"данъци\"

ninorion

• Новак
  • *
    • Профил
« Отговор #12 -: Август 01, 2009, 12:59:32 pm »
Здравейте

по темата:
Консумирам в ресторант (предимно напитки). В края на вечерта при плащане искам касова бележка и се почна ходенето по мъките.
Сервитьорката (непълнолетна може би) първо се консултира с шефа си, после идва и ме пита дали само аз искам такава (а на масата сме 7-8 души).
Отговорих - нека да бъде за цялата сметка. С недоволство това бе обсъдено отново със собственика. След 30 минути чудене получихме бележката,
на която не бяха описани всички консумирани напитки (липсваха 5 бири). Отново забележка от моя страна. Отново консултация с шефа на заведението
от страна на сервитьорката. След това за тези бири получихме касов бон за фрапе и чай (били на една и съща цена!)....между временно шефа се разходи до
WC-то и огледа масата ни, т.е. кои сме ние тези нахалните, че да искаме касови бележки.
В крайна сметка след малко обяснения защо искаме касов бон, и най-вече че искаме да видим там това което сме яли и пили на съответна цена и т.н. извадихме портфейлите. Та платихме си ние за консумацията на фрапе и чай, нищо че се пи бира (да отбележа, че това беше само малко част от сметката).
Най-интересното обаче се случва след около седмица-10 дена.
Отново същото заведение, НО...отказаха да ни обслужат, защото предния път сме вдигали \'панаири\' за касова бележка....
БЕЗ КОМЕНТАР!
« Последна редакция: Август 01, 2009, 01:03:08 pm от ninorion »

Cambodja

• Редовен потребител
  • Публикации: 248
    • Профил
« Отговор #13 -: Август 04, 2009, 01:30:07 pm »
И все пак кое е заведението. Прегледайте и сайта на НАП. Мисля ще са заинтригувани.