Автор Тема: Какво се прави със стари електроуреди?  (Прочетена 1516 пъти)

Ирина Марудина

• Старши потребител
  • Публикации: 325
    • Профил
Здравейте!

След като един електроуред излезе от експлоатация, как би следвало да се отървем от него?  Попаднах на сайта на Екобултех, който явно се занимават с изкупуване и рециклиране на стари уреди. До колкото разбирам ако пазиш касов бон, то доказваш че си го купил и ако фирмата е в списъка, имащи договор с Екобултех, си освободен от такса. Ако ли не - ти се изчислява колко да платиш по дадената от тях тарифа.

От сайта на Екобултех :
От 2006 г. влeзe в сила Наредба за изискванията за пускане на пазара на електрическо и електронно оборудване и третиране и транспортиране на отпадъци от електрическо и електронно оборудване. Наредбата задължава вносители и производители на електрическо и електронно оборудване (ЕЕО) за обратно приемане и оползотворяване на излязло от употреба оборудване.

Има ли някой с реален опит в тази насока - да е изхвърлял стари уреди в базите на Екобултех? А какво ще стане с всичките уреди, които и в момента се изхвърлят по казаните около блоковете?

elenaaleks

• Старши потребител
  • Публикации: 385
    • Профил
Какво се прави със стари електроуреди?
« Отговор #1 -: Юли 27, 2007, 06:01:42 pm »
Всички уреди, които в момента се изхвърлят по казаните отиват за старо желязо. Не мисля, че Екобултех по някакъв начин ще спечели много клиенти. Причината е, че ако си закупил техниката от кварталния магазин трябва да плащаш за да се отървеш от нея, а мислите ли Езида, че някой би отделил време и пари за това? Явно е, че нито производителите, нито вносителите имат желание за разяснителна кампания по този въпрос, защото това са пари, които те трябва да платят за да ви вземат стария хладилник например и да го рециклират (примерно). Освен това дори и да си пазите бележката от покупката това не е гаранция, че тази бележка ще оцелее след 4-5 години. За пример ще Ви дам компютър, който закупих през 2004. Когато трябваше да се ремонтира монитора миналата година, касовата бележка беше загубила всякакво мастило, макар че беше в папка и в чекмедже. Освен това за пример ще ви дам и кофите за разделно събиране на отпадъците - все още в тях се хвърля всичко. Мисля, че като нация има да извървим дълъг път- както по отношение на създаването на закони, така и за спазването им.

pharaon

• Редовен потребител
  • Публикации: 105
    • Профил
« Отговор #2 -: Август 03, 2007, 12:57:33 pm »
До колкото съм чувал от хора които внасят втора ръка техника, за да спестят тези такси, чужденците ги оставят пред домовете си и нашенците само минават с буса и ги събират! Извършват нужната поправка и ги продават тук :P Но има и много работещи такива, които се нуждая само от почистване за търговски вид. А също и за наши емигранти, отивайки в чуждата страна веднага се сдобиват с някакъв компютър и колело бесплатно захвърлено някъде. Така, че не само тук има практика да не се предават обратно уредите...

olga

• Новак
  • *
  • Публикации: 22
    • Профил
« Отговор #3 -: Ноември 09, 2007, 03:47:57 pm »
Притеснява ми един въпрос.
Често ходя в руските  форуми . Потребителите там сега започнали да обсъждат выпрос, който и на мен  не ми е ясен. На кофите на екобулпак пише, че е забранено изхвърлянето на крушки и люминесцентните лампи.  Разбитите  всичките ги хвърляме в общите контейнери.  Е, те настояват, че енергоспестяващи крушки и люминисцентните лампи имат вътре пАри на живак и те са много отровни - причиняват аутизм при децата и Ацхаймер. Че в Москва, ако счупиш термометъра викат специален екип от Гражданска защита. Много се притесних. Някой да знае какво е положение с живака при нас и утилизация на такива уреди