Автор Тема: Платените тоалетни в европейска България  (Прочетена 2655 пъти)

shuro

• Новак
  • *
  • Публикации: 3
    • Профил
Моля някой по-запознат от мен да разясни как така трябва да плащаме за ползване на санитарния възел на някое заведение. И вярно ли е, че според наредби на ХЕИ всяко заведение, предлагащо напитки задължително трябва да осигури на клиентите си достъп до санитарен възел, който от своя страна трябва да е безплатен??? Това с хората от ромски или неизвестно какъв произход, които те преследват, за да си платиш, а в отвращаващата тоалетна е нямало дори тоалетна хартия е направо позорно!!!

vasilisa

• Новак
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
Платените тоалетни в европейска България
« Отговор #1 -: Март 01, 2008, 02:03:23 pm »
аз съм напълно съгласна с това!Това си е направо смешно при положение,че в нашата мила страна,мисля има закон,който забранява това!Примерно :"Планета"на Графа,а също така и "Най-клуб" как може при положение,че цените са меко казано високи и тоалетната е .50 стотинки!!

kaufer

• Редовен потребител
  • Публикации: 161
    • Профил
« Отговор #2 -: Март 04, 2008, 04:00:37 pm »
ЗАБРАНЕНО Е ДА ВИ ИСКАТ  ТАКСА ЗА  ПОЛЗВАНЕ НА САНИТАРЕН ВЪЗЕЛ В ЗАВЕДЕНИЯ, КАФЕТА БИСТРА И Т.Н.
СЪГЛАСДНО РАЗПОРЕДБИТА НА  ЗАКОНА ЗА ТУРИЗМА КОНТРОЛА СА УПРАЖНЯВА ОТ КОМИСИЯ ЗА ЗАЩИТА НА ПОТРЕБИТЕЛИТЕ.
0700 111 22

pharaon

• Редовен потребител
  • Публикации: 105
    • Профил
« Отговор #3 -: Март 05, 2008, 02:07:47 pm »
Е че то 2/3 от заведенията в бг са така?!?! АЙде БНАП да направят нещо по вапроса!

Ирина Марудина

• Старши потребител
  • Публикации: 325
    • Профил
« Отговор #4 -: Март 06, 2008, 12:54:08 pm »
Странно! Не си спомням от кога не съм попадала на платена тоалетна ...

Просто спрете да посещавате подобни заведения, те сами ще си изчезнат!

antihristo

• Новак
  • *
  • Публикации: 8
    • Профил
« Отговор #5 -: Март 08, 2008, 10:04:00 am »
Ало, Изида!
Човекът каза:
\" АЙде БНАП да направят нещо по вапроса!\"
НЕКА НЕ БЪРКАМЕ ПАЗАРНИТЕ ПРИНЦИПИ СЪС СПАЗВАНЕТО НА ЗАКОНА!

elenaaleks

• Старши потребител
  • Публикации: 385
    • Профил
« Отговор #6 -: Март 08, 2008, 01:39:45 pm »
antihristo: Това дали ще живеем в нормална държава, в по-голяма степен зависи от нас самите. Не може да ревем колко било мръсно по улиците и да хвърляме опаковките от дъвките и т.н. с мисълта, че някой трябва да изчисти след нас. Не може да искаме едно заведение да не ни муфта с процент сервиз или тоалетна, ако си мълчим, плащаме и след това (с извинение) лаем във форумите, или се примиряваме с думите \"ама само някакви си 20ст.\". Ако искате европейска България не трябва да я сравнявате с еди-коя-си европейска държава, а да се постараете да направите нещо.

antihristo

• Новак
  • *
  • Публикации: 8
    • Профил
« Отговор #7 -: Март 09, 2008, 02:42:13 am »
До сега не съм си хвърлял отпадъците по улиците. Няма и да го направя.
Но съм плащал за тоалетна. Какво предлагаш - да се карам с персонала или да пикая пред вратата?!?
Като има законов текст, аз ли трябва да следя за изпълнението му или компетентните органи?

pharaon

• Редовен потребител
    • Профил
« Отговор #8 -: Март 09, 2008, 11:50:30 pm »
И аз не хвърлям отпадъци по улицата!!! Но съм попадал на заведения със платени тоалетни. И съм се борил с тях. Спирал съм да ходя в заведение защото тоалетната му е платена. (Изида, с удоволствие ползвах залата 4К беше единствена навремето, която имаше шибана тоалетна) Използвам съм такава тоалетна и не съм плащал. Но просто искам съдействие и от органи, които се занимават точно с това. Ни най малко не съм от хората, които да спъват с безразличие този процес. Значи, ако някой си върши работа с желание, няма да е проблем да направи тези проверки и санкции! Може просто да не знае за проблема, затова тук искам да му обърна внимание... Ако след подсещането не станеее, значи има нещо гнило, или е твърде зает.

Ирина Марудина

• Старши потребител
  • Публикации: 325
    • Профил
« Отговор #9 -: Март 12, 2008, 10:29:11 am »
Само едно уточнение - това не е ли в юрисдикцията на РИОКОЗ?

pharaon

• Редовен потребител
    • Профил
« Отговор #10 -: Март 12, 2008, 10:55:58 am »
Имаш право, мисля че по тези наредби се контролират нещата. НО БНАП може да подаде сигнала, да подеме капманията... което би било трудно за един обикноевен работещ човек, който не притежава нужното свободно време.

regular

• Новак
  • *
  • Публикации: 3
    • Профил
« Отговор #11 -: Март 12, 2008, 05:59:04 pm »
Според мен основният дефицит на обикновения работещ човек, pharaon, не е времето, а вярата.
Ако избера да вложа част от оскъдното си извънслужебно време в оплаквания, жалби и сигналоподавания, трябва да вярвам, че ще има файда. Два-три пъти като удариш греда, на четвъртия се замисляш, а пети няма.
Не знам органите колко са компетентни, но са главно ком-подкупни. Пък ти си чЕкай и вЕрвай в проверки и глоби.
В ресторантчето на бургаската гара сервират кебапи и бири, но тоалетната е с пари. Бойкотираме. Викаме управител - няма. Викаме шефа - няма го. Цитираме си ние нЕк\'ви наредби, а сервитьорката мига ли, мига... Мигар не се знае, че така стоят нещата?! Знае се! Това не е анонимен клубец някъде в покрайнините на малочислен градец!
Ама нейсе!

Асен Ненов

• Редовен потребител
  • Публикации: 129
    • Профил
« Отговор #12 -: Март 13, 2008, 05:16:32 pm »
\"АЙде БНАП да направят нещо по вапроса!\"

Малко off-topic предлагам да преброим колко пъти някои е изисквал дейности от БНАП във форума? :-) Или пък е настоявал за такива по телефона с въпроси като \"Вие за какво сте там?\" и \"На вас кой ви плаща заплатата?\". Писането и говоренето за даден проблем е начало на неговото осъзнаване, в този смисъл, мисля че форума доказа ефективността си, за което имате роля и вие, неговите потребители. Има обаче една втора фаза след като даден проблем бъде осъзнат - неговото анализиране и (евентуално) решаване. Точно тук куца нашата съвместна дейност с вас - оказва се, че от всички пишещи тук, само двама-трима са членове на БНАП. Т.е. всеки пише, но никой не подкрепя организацията, която се очаква да помогне за защита на потребителските права (неговите и на други потребители). Честно казано, аз нямам отговор защо това се получава по точно този начин. Но имам предложение:
Хайде всичките да станете членове на БНАП и тогава ще работим заедно -  вие със сигнали, ние със експертно мнение, връзки с държавата и кампании в медиите. Така е по света, така ще е и у нас. Вие сте на ход.

p.s. Само за информация: pharaon, за разлика от повечето пишещи тук, е член на БНАП, което му дава правото да изисква дейност от БНАП.
« Последна редакция: Март 13, 2008, 05:18:02 pm от senski »