Автор Тема: Подвеждащи твърдения на етикетите  (Прочетена 2262 пъти)

Boogy

• Младши потребител
  • **
  • Публикации: 93
    • Профил
Подвеждащи твърдения на етикетите
« -: Октомври 11, 2006, 06:49:20 pm »
В тази тема събираме примери за подвеждащи твърдения на етикетите на продукти, които създават впечатлението за наличие на специални качества у даден продукт, които са присъщи на всички стоки от този вид.

Пример 1
Твърдението \"без холестерол\" поставен на етикета на олио или маргарин е подвеждащо, защото всички растителни мазнини не съдържат холестерол.
   Пример 2
Твърдението \"изключително чиста минерална вода\" също е подвеждащо, тъй като бутилираната минерална вода може да бъде само и единствено чиста.

Ако забележите още примери за подобни твърдения или стоки в търговската мрежа, които съдържат такива, моля отбележете ги в тази тема!
« Последна редакция: Октомври 20, 2006, 04:04:43 pm от Boogy »

kaufer

• Редовен потребител
  • Публикации: 161
    • Профил
« Отговор #1 -: Октомври 11, 2006, 11:46:44 pm »
Преди известно време  в търговската мрежа попаднах на \"кашкавал с разтителен произход\".Че това не е кашкавал е ясно.Кашкавала се произвежда от овче или краве мляко, както и от смес от двете.За мен този надпис на етикета  е подвеждащ. \"Кашкавал с разтителен произход\" - за мен това е някакъв вид жълто сирене с  разтителен произход. Та питам се аз от какво разтение му е произхда.Разтения много.Знам, че гърците произвеждат Соев кашкавал - Тафу,но етикета на Гърците не подвежда потребителя.
Подвеждащи  са и предлаганите на пазара хранителни продукти /бъл.производство/   на етикетите на които  пише \"произведен в екологично чист район\",но ако  поровиш малко за фирмата производител разбираш, че производството  на някой от фирмите е в  почти \"градска среда\".
 Също така върху много марки маргарини у нас пише растително  рафинирано масло или втвърдена  разтителна мазнина, но често без надпис от какво растение е, в следващият момент върху капака забелязваш изобразен  слънчоглед. Почти същата е ситуацията и с повечето марки олио - с едри букви отпред на етикета \"100 % слънчогледово\", а като  прочетеш състав:рафинирано разтително масло.
Ако наистина е 100 % слънчогледово както пише на етикета отпред, то трябва  в състав да пише :рафинирано слънчогледово масло. На мнение съм, че етикети с подобно съдържание  също са подвеждащи.

Асен Ненов

• Редовен потребител
  • Публикации: 129
    • Профил
« Отговор #2 -: Октомври 14, 2006, 04:31:58 pm »
Ето няколко заблуждаващи твърдения:
1. \"С доказани качества\" - заблуждаващо е, защото не се цитира коя организация/автор, какви качества е доказал.

2. \"Препоръчва се от\" - заблудата за потребителя е, че някой е дал независима и научно обоснована оценка на продукта и неговите качества. Към момента в България няма такава организация, а всички които продават името си, взимат достатъчно, за да си затворят очите за недостатъците на съответния продукт.

olga

• Новак
  • *
  • Публикации: 22
    • Профил
« Отговор #3 -: Октомври 20, 2006, 11:24:36 am »
кажете ми моля - какво е това \"модифицирано нишесте\"- пише го на етикета на повечето кетчупи? не е ли вредно? и защо пише само \"подправки\", без да уточняват какви? а ако към някой от тях имаш алергия?

Асен Ненов

• Редовен потребител
  • Публикации: 129
    • Профил
« Отговор #4 -: Октомври 20, 2006, 12:36:22 pm »
Под \"модифицирано\" се има предвид химически модифицирано нишесте, а не генно-модифицирано или пък физически модифицираното.

Чл. 20, ал. 3 на Наредба за изискванията за етикетирането и представянето на храните:
Съставки на храната, спадащи към някои от категориите по приложение № 3, се обявяват в следната последователност: наименование на категорията, наименование на съставката или нейния Е-номер. Ако съставката спада към повече от една категория, тя носи наименованието на тази категория, която съответства на основното й предназначение в съответната храна.

Приложение № 3 към чл. 20, ал. 3
Наименованието \"модифицирано нишесте\" трябва да е съпроводено с обозначение на неговия специфичен растителен произход, когато тази съставка може да съдържа глутен.

За повече информация относно етикетирането на генетично модифицирани организми или храни съдържащи генетично модифицирани организми кликнете тук.
« Последна редакция: Октомври 20, 2006, 12:42:32 pm от senski »

ramones

• Новак
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
« Отговор #5 -: Февруари 27, 2007, 08:03:23 pm »
Маргарин TOMMI който толкова много рекламират - на опаковката от 250 гр пише БЕЗ ХОЛЕСТЕРОЛ. Вероятно и на другите разфасовки го има същия текст.

piareta

• Новак
  • *
  • Публикации: 4
    • Профил
« Отговор #6 -: Август 30, 2007, 11:24:07 am »
Или пък на киселото мляко, съдържа калции, или пък на други, стоки, съдържащи витамини...в което много се съмнявам, за мен също е подвеждащо.

Vampestrella

• Новак
  • *
  • Публикации: 3
    • Профил
« Отговор #7 -: Август 30, 2007, 03:38:05 pm »
На мен това с "Без холестерол" ми е много смешно и несериозно. Още повече, че маргарините съдържат хидрогенирани мазнини, и транс мазнини, които не само че не са полезни за хората с повишен холестерол в кръвта , както се опитват да убедят рекламите, но и увеличават нивата на лошия холестерол, за сметка на добрия.  Злоупотербяват с незнанието на хората, даже се подиграват. Все едно на минералната вода да пише "О % мазнини".

Boogy

• Младши потребител
  • **
  • Публикации: 93
    • Профил
« Отговор #8 -: Август 31, 2007, 12:58:04 pm »
Ето още едно дразнещо твърдение:

\"Под контрола на ДВСК\"

Това твърдение е аналогично на първото по темата \"Без холестерол\", тъй като създава впечатлението, че продукта се отличава от останалите на пазара. Всъщност всички храни от животински произход на пазара подлежат на контрола на ДВСК, което прави такова твърдение абсурдно.

Илиян Пенчев

• Новак
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
« Отговор #9 -: Септември 19, 2011, 12:25:16 pm »
Не успях да намеря тема, в която да си задам въпроса и затова избрах тази.
От известно време ми се случва да купувам хранителни продукти от големи вериги, на които не пише производител.
От години съм установила, че качествени хранителни продукти имат продукти на различни цени с едно и също
качество. Вече се затруднявам да се ориентирам за производител. Чудих се от кога в България се пише за кого е
произведен хранителния продукт, а не неговия производител.
Ще се радвам някой да ми отговори.

bloucester

• Гост
« Отговор #10 -: Септември 20, 2011, 01:02:43 am »
Откакто има Лидл :)

Да, практиката е порочна, да практиката трябва да се забрани. Но няма да се забрани, защото сме в бг