Автор Тема: Произволно повишаване на цените на хранителните стоки  (Прочетена 512 пъти)

aleksis

• Новак
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
След,като всички медий обявихя за повишаване на цените на олиото,брашното,пилешкото месо,яйцата,сиренето,хляба и т.н от 1.08. ,още на 1.08. сутринта в магазините в гр.Пирдоп
цените вече бяха нови!
Защо повдигам тази тема? 1.Ако медийте не бързат с изнасянето на подобна информация/за да се надпреварват кой ще е първи/може и да \"позакакснеят\"търговците.2.Кой проверява търговците в градовете от провинцията.само не ми казвайте данъчните.Бих искала да помоля,ако имат възможност от Комисията за защита на потребителите,нека прескочат до този така\"скъп\"град Пирдоп и с  очите си да се уверят на какви цени се \"радваме\" тук.
   Та темата,която исках да дискутирам е,че не сушата,не наводненията,алчноста да печелим  и да сме първи в новините ни докарва всичката тази безчовечност.

elenaaleks

• Старши потребител
  • Публикации: 385
    • Профил
При пазарнатa икономика цените се формират от търсенето и предлагането. Няма орган, който да контролира необоснованото повишаване на цените или т.нар спекула. Спекулата, която в момента наблюдаваме се подклажда и от \'запасяването\' на много хора с големи количества продукти, т.е. търсенето се е увеличило и следователно цените скачат. Факторите са комплексни и не биха могли да бъдат описани с няколко изречения. А в малките градове и селата цените са винаги по-високи отколкото в големите градове. Това се дължи основно на големите хипермаркети, които \'свалят\' цените поради това, че имат нужда от повече клиенти и че... могат да си го позволят. За справка - развали ми се колата и една седмица трябваше да пазарувам от местния селски магазин. За тази една седмица изхарчих 25% повече пари за храна от обикновенно при условие, че се ограничавах в покупките. Т.е. грубо казано, цените са около 30% по-високи от метро, пикадили и кауфланд, където обикновенно пазарувам.

Ирина Марудина

• Старши потребител
  • Публикации: 325
    • Профил
До колкото знам държавата защитава от високи цени само за стоки от абсолютна необходимост като ток, вода. Колкото до другите стоки - там пази от прекалено ниски цени (има забрана да се продава стока под нейната себестойност) за да не се унищожат конкурентни фирми и това да навреди на свободния пазар.

elenaaleks

• Старши потребител
    • Профил
Izida: Не сте права. Държавата контролира цената на тока и водата заради монопола в този сектор, а не че са необходимост (хлябът е необходимост, но никой не го контролира (небходимост = неща, без които не може да се живее - вода, хляб, но не и ток)). Това е един от трита случая, в които държавата има право да контролира цени. Вторият е нелоялната конкуренция, или това, което Вие сте споменали. Нека обаче да го цитирам:

(7) Забраняват се продажбите на вътрешния пазар на значителни количества стоки за продължително време по цени, по-ниски от разходите за производството и реализацията им, с цел нелоялно привличане на клиенти.

значително количество стока за продължително време е относително понятие, което на практика обезсмисля самата точка от закона и засяга големите производители, а не дребните търговци. А и няма предприятие, което би могло да си позволи да е на загуба в следствие на продажба на значителни количества стока. Не бих искала да го коментирам повече, защото аз лично не знам понятията \'значителен\' и \' продължително\' да са дефинирани някъде, което ги прави доста \'разтегливи\'.

Третият случай е при наговаряне на търговците за повишаване на цените. на практика обаче това е трудно доказуемо.

Реално държавата може да оказва контрол само по първата точко, т.е. върху монополистите.
« Последна редакция: Август 08, 2007, 04:20:29 pm от elenaaleks »

vzm

• Новак
  • *
    • Профил
Искам да коментирам темата за повишените цени на сиренето.Как така още на другия ден след като се обяви в медиите че цените ще се вдигнат и сиренето вече беше 5,60лв.Кога се приготви това сирене кога стигна до търговците не знам.Къде са контролните органи от комисията за защита на потребителите.Аз като потребител съм ощетена и то много за сметка на търговеца-спекулант.

sisia

• Новак
  • *
    • Профил
Искам да попитам българските производители,търговци на едро и дребно наясно ли са с цените в Европа?
Никъде няма такова безочливо обирджийство на потребителите.Според мен трябва да се приемат спешно закони и санкций за нелоялните търговци.

elenaaleks

• Старши потребител
    • Профил
Sisia: при пазарна икономика е така: цените се формират от търсенето и предлагането. нелоялен търговец е не този, който повишава цените а този, който се опитва да \'шикалкави\'. Ако не Ви харесват цените - не купувайте. Така ще принудите търговците да свалят цените.

emilios

• Новак
  • *
  • Публикации: 6
    • Профил
Здравейте. Пиша от името на търговците на дребно на хранителни стоки. Цените които виждате в магазините, не са плод на нашето желание. Ние работим с фиксирани надценки, като при повечето търговци, с цел конкурентноспособност стоките от първа необходимост са с минимално завишени цени (в сравнение с доставните). С цел корекция на цените вече търсим варианти част от стоките да бъдат внасяни, т.е. съвсем скоро вярвам ще успеем да регулираме големият скок (за съжаление стимулирайки по този начин чужди компании).

Караконджул

• Новак
  • *
    • Профил
Когато се дискутира проблемът с безконтролното повишаване на цените на определени стоки, трябва задължително да се има впредвид, че този процес поражда желание за лавина от искания за повишаване на заплати, което води до спирала в този процес - вдигат се цените на услугите, всички такси, нараства мотивацията към кражби на обществено имущество - желязо, кабели, горива, както и към гражданско неподчинение (засега димки по паркове и градини, пътуване в градския транспорт без билет, отказ от плащания на парното и др.). Нараства нивото на конфронтация между бедните и богатите слоеве, хулиганските деяния, умишленото неизпълнение на служебните задължения, кражбите на работно време. Ясно е едно - обществото ще даде своя отговор на безпределната алчност на търговците и на тези, които стоят зад тях.