Автор Тема: Проблеми с БДЖ  (Прочетена 3911 пъти)

ustata

• Новак
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
Проблеми с БДЖ
« -: Септември 11, 2007, 04:36:21 pm »
Връщайки се в неделя от приятна почивка на морето със семейството си, попаднахме в най-гнусния Сървайвър, състоящ се в един от влаковете на БДЖ и по-точно влакът Бургас - София, потеглящ в 10.40ч. Не стига че е мръсно и гнусно, а и на всичкото отгоре при отпуснати ШЕСТ вагона, във влака натовариха пътници за поне ДЕВЕТ. Само си представете гледката - хората естествено с повечко багаж, застанали по коридорите, а ние със съпруга ми и 4-годишната ми дъщеря се случихме в коридорчето пред един от \"луксозните\" КЕНЕФИ на влака. И тъй като разстоянието Бургас - Пловдив се взима за ПЕТ часа, детето ми заспа в коридора, пред КЕНЕФА, върху сака. И на фона на всичко това идва невъзпитана и вулгарна кондукторка, която ти казва: \"Ако искате да седнете, има места в 1-ва класа, но трябва да си доплатите.\"  /Вие да не си помислите, че в \"ПЪРВА\" класа е по-различно!/ Да си доплатя за кое? За това, че пътувахме два часа прави пред кенефа и сега ще седнем някъде, където е почти толкова мръсно и неприятно! А кой ще ни обезщети за това че сме пътували прави преди това и че ми унищожиха милиони нервни клетки? Не, благодаря! Просто никога, никога, никога няма да ползваме вашите услуги! Ако живеех в страна, в която имаше нормална съдебна система, щях да заведа иск и да знам, че не съм си мълчала, но се чувствам прекалено обезверена и отчаяна, а и най-много да ми се изсмеят в лицето. Затова ще споделя нещо, което досега не ми е минавало през ум: при първа възможност ще заведа детето си някъде, където няма да го прескачат бездушните кондукторки докато спи върху сак, пред кенеф и това няма да е в България!
« Последна редакция: Февруари 20, 2014, 10:25:34 am от Lachezar Barakov »

Ирина Марудина

• Старши потребител
  • Публикации: 325
    • Профил
Re: БДЖ
« Отговор #1 -: Септември 12, 2007, 10:15:15 am »
За да не спи детето на сак трябваше просто да си купите запазени места. Ако вече са били свършили - зарязвате влака и отивате на рейс. Така направихме ние. Да, струва 10на лева повече на човек, но нямаше да си развалите така настроението.

ustata

• Новак
  • *
    • Профил
« Отговор #2 -: Септември 13, 2007, 10:46:48 am »
Естествено че най-напред проверихме за автобус, но всички билети бяха изкупени за два дни напред, а разликата в цената не е 10лв., а само два лева, защото билет за влак е 13,10лв. на човек. Питам се къде ли отиват парите от билетите, като има увеличение поне веднъж в годината.

regular

• Новак
  • *
  • Публикации: 3
    • Профил
« Отговор #3 -: Март 12, 2008, 07:48:34 pm »
Драга Ustata, не съжалявайте за нищо. :))) Ние пътувахме в същия влак в първа класа и направихме страхотна фотосесия на кирясалите седалки (смятайте, десенът на дамаската беше абсолютно неразличим!!!!!!) и закованите с дъски врати на тоалетните и в двата края на вагона. За пръв път пътувах в първа класа, но такава погнуса не бях изпитвала в нито един второкласен вагон. За справка надникнахме в съседния - там беше сравнително чисто, купетата бяха шестместни и имаше тоалетни. На запитването ми кое й е първокласното на тая първа класа и кой точно интериорен елемент оправдава съответната надценка, кондукторката, милата, взе да ми обяснява откога не били вземали заплати и как нерадостно живеели служителите на БДЖ.
На 29.02. (таман преди трите почивни дни), пътувайки на един крак в друг един влак, заснех едно стикерче с телефони за оплаквания и похвали. (повтарям: похвали!!!) (ок, дословно пише \"положителни отзиви\"). В момента снимката е заведена под номер в папката ми \"смехории\".
Отдавна спрях да правя скандали, когато някой нарушава потребителските ми права. Но винаги си казвам. Било чрез безобиден хумор, било с доза сарказъм. Смятам, че го дължа на себе си и на джоба си. Но и в скандалджийския, и в умерено-протестния ми период единственият резултат е, че се сприятелих с доста кондуктори...

nikol2003

• Новак
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
« Отговор #4 -: Март 23, 2008, 06:48:13 pm »
извинете но за мрасотията и неконфортното пътуване ниама вина никои друг освен ние гражданите ползващи услугите на бдж по скоро   това е наше пазетего

Ирина Марудина

• Старши потребител
  • Публикации: 325
    • Профил
« Отговор #5 -: Март 24, 2008, 03:07:23 pm »
nikol2003, все пак в цената на услугата би трябва да има включена и поддръжка, както и почистване. И на \"Запад\" хората не са цвете, и там цапат. Но се чисти.

dhmaster

• Новак
  • *
    • Профил
« Отговор #6 -: Юли 21, 2008, 09:14:43 am »
Здравейте,
искам да споделя , че на 18.07.08 и 20.08.08 аз бях излъган от БДЖ и искам да Ви попитам дали имам право и ако имам какви са ми правата в дадената ситуация.?
На въпросните дни на мен ми се наложи да пътувам с велосипеда си във влака от град Златица до София.На сайта на БДЖ пише , че може да се превозват велосипеди с влака , с който пътувам аз.Да ама не точно...тук ще поставя копие от темата , която пуснах в един форум :
Здравейте,
пиша тази тема за да споделя какво ми се случи днес (18.07.08 ).
Аз съм от Златица,но живея в София.Днес след,като свърших работа по Златица реших да си взема колелото с мен на София,за да мога през уикенда да покарам с моята приятелка.От познати научих,че няма проблем с пътуването с влака,когато си си платил билет и за колелото.Да,ама не!Днес спира едната нова машина Siemens.И аз там с колелото.Изчаках всички да се качат и мой ред да се качвам.Там на вратата стои един гладен човек с мнооого голям мях наричан по-кратко \"кондуктор\".
\"Къде с колелото?\" . . . егати тъпия въпрос!
Казах му,че се качвам на влака с него.Той отсреща ми вика,не - крещи : \"Аз къде да го сложа това колело?\"
Аз му казах,че щом се продават билети за велосипеди,следователно трябва да се намира някъде място за поне един велосипед.
Ама той си държи на неговото и ми задава същият въпрос.Аз му отговарям малко по-нервно вече,че щом съм платил значи ще го натоваря.Ако ли не да ми върне парите за билет.
Тоя гладен човек със златна гривна на ръката ми вика ,ама старателно така ми реве на лицето,че няма място за колелото.Аз ми викам \"На самоход до София ли да го карам?\"
И наглият тип ми вика да ида най-отзад,защото не съм му бил приятен.Абееееййй шкембеджийницата!!!Аз ли не съм му приятен...леле мале.
Както и да е отидох най-отзад,намерих си място за колелото и всичко спокойно.Дори дойде една контрольорка и ми вика \"Не се ядосвай пиленце!Такава ни е оправията тук в БДЖ.\"
Значи искам да Ви питам вас потребителите на този форум :
тия тумбета от БДЖ не са ли БОКЛУЦИИИИ?
Щом се продават билети за велосипед.И на сайта им го пише,че и картинка има.На гарата пак никакви ядове.
Много съм огурчен и ще си потърся правата чрез агенцията за защита на потребителите.Моля ако има хора с подобни проблеми,да споделят ако искат по-долу.Трябва да се подкрепяме и да си знаем правата.

Другият път,ще взема на дядо Украйната да ги видя тия.Нещастници!
Къде си Европа,къде сме ние?Значи навсякъде по света (освен Македония защото нямат жп линия) влаковете освен,че са модерни имат и места за велосипеди,че и метростанциите имат такива неща (повечето де).Знам от роднини как стоят нещата и хората си пътуват с велосипедите без проблем.А ние тук трябва да бутаме егати скандалите за да си качим велосипеда!После,що напускаме България?
Аз си плащам = оня взима запалта = аз си возя колелото = оня ми се кара.Не е ли готино?Щом като го предлагат ,като ослуга превоза на велосипеди следователно трябва и да можем да си превозваме колелетата!Аз поне така си мисля.Ако не съм прав сигурно съм някъде от друга галактика.?

Чакам вашите мнения относно този проблем.
Благодаря Ви предварително!

Денят бе 20.07.08... аз и още един приятел с колелетата се връщаме от София до Златица.На централна гара отиваме до едно гише за билети (предната вечер е проверено всичко предварително по интернет) , ама какво става !? Жената дето беше там въртя едни ми ти телефони 2 часа , само да види да ни даде ли билети за колелетата.Аз и казах , че в сайта им пише за колелетата , а тя какво направи => взе да псува сайта им...?Ние насмалко да изтървем влака и оная бабетка ни вика,че няма да ни даде билети . А така . Мен ми завряха ... (сещате се кое) и отидох на другото гише.Там жената ми даде на мен билет за колелото,ама на другото момче не искаше.Защото тя стана и пита някой си там и после дойде и ми подшушна,че не може да ни даде повече билети и да идем да се разправяме с кондуктора.?Алеле майко!Отиваме да не изтървем влака и веднага при кондуктора и започваме да говорим.Всичко си му казахме.За щастие и за наше удивление , човека беше повече от разбран и дори невероятно учтив , за което му благодарихме естествено.Така качихме си колелетата и живи и здрави в Златица.През целия път човека ни питаше как сме , на спирките ни викаше , че ще има престой 5-10 минути и т.н.
С това искам да кажа , че БДЖ са си отрепки !!!
И искам да Ви посъветвам да не се допитвате до техните услуги , освен ако няма товарен вагон или кондиктор , като този човек !
Въпреки всичко аз съм информирал агенцията за защита на потребителите , за това как БДЖ дават грешна информация в сайта си , заради което ние сме потърпевши.Ние които им даваме пари да си купуват смотани мотриси , в които няма място за един велосипед...
Търсете си правата всички вие , които сте преживяли подобно !

kaufer

• Редовен потребител
  • Публикации: 161
    • Профил
« Отговор #7 -: Юли 21, 2008, 02:49:03 pm »
Малко инфо  от - http://bdz.creato.biz/bg/pp_bicycles
Превозът на велосипеди е разрешен:
• в специализираните вагони за превоз на велосипеди, включени в съставите на ускорените бързи влакове: № 8601 (София – Пловдив – Бургас), № 8602 (Бургас – Пловдив – София), № 3601 (София – Карлово – Бургас), № 3602 (Бургас – Карлово – София), № 2601 (София – Варна), № 2602 (Варна – София), № 2607 (София – Горна Оряховица), № 2608 (Горна Оряховица – София) и бързи влакове: № 4612 (Русе разпределителна – София) и № 4613 (София – Русе разпределителна);
• във всички бързи и пътнически влакове на платформата (т.е. предверието пред санитарния възел на влака) на последния вагон, а в електромотрисните влакове – в багажното отделение. При повече пътници с велосипеди, велосипедите се разпределят по платформите на другите вагони.
За превоза на велосипед пътникът заплаща на билетните каси 2,00 лв.
При този превоз клиентите сами поемат отговорността за опазване на велосипедите си.
При констатиране на нетаксуван велосипед, пътникът заплаща във влака посочените по-долу цени в двоен размер за съответното километрично разстояние.
Превоз на велосипед като колетна пратка се извършва във всички бързи и пътнически влакове, които имат в съставите си фургон, при условията на “сам товари и разтоварва”. Велосипедът се таксува като колетна пратка с тегло 20 кг, като цената за превоз се определя в зависимост от съответния километричен пояс, както следва: до 100 км – 3,10 лв; до 200 км – 3,70 лв; до 300 км – 4,30 лв; до 400 км – 4,80 лв; до 500 км – 5,40 лв; над 500 км – 5,90 лв.
В случай, че велосипедът се превозва като колетна пратка, е желателно неговите принадлежности като фар, помпа, чантичка с инструменти, звънец и др. да бъдат свалени, тъй като „БДЖ” ЕАД не носи отговорност за тях.
В пътническите и бързи влакове, обслужвани с дизеловите и електрически мотриси „Дезиро”, превозът на велосипеди не е разрешен.

Мисля, че  проблема идва от  некомпетентните случители в БДЖ .Недопустимо е да работиш в център за комплексно транспортно обслужване на населението и да не си запознат с видовете документи за пътуване.Генерално може да се въздейства чрез сигнал жалба.
БДЖ ЕАД - Централно Управление Адрес:ул. Иван Вазов № 3
София, 1080Телефон:+ 359 2 981 11 10 – Изпълнителен Директор
+ 359 2 932 41 90 – Сигнали на граждани
+ 359 2 932 42 48 – Сигнали на граждани
« Последна редакция: Юли 21, 2008, 02:51:06 pm от kaufer »

gergov

• Новак
  • *
    • Профил
« Отговор #8 -: Декември 10, 2008, 10:00:24 am »
Проблемът се е получил, понеже в този период се е осъществявало поетапното пускане в експлоатация на новите мотриси Дезиро и данните в сайта не са били актуални. Но това не дава право на служителят на гарата да издава билет - не може човек да ходи да проверява дали влака е Дезиро или не - трябва те да си уведомят служителите. В случая писмо до БДЖ щеше да свърши повече работа от жалба в асоциацията на потребителите.

miminik

• Новак
  • *
    • Профил
« Отговор #9 -: Декември 17, 2008, 07:23:17 pm »
vseki den patuvam ot targovishte do shumen i obratno.iskam da vi kaja 4e obslujvaneto na kasite e pod vsiakakva kritika.dnes naprimer gospojata ot shumen mi povishi ton i az ia pomolih da mi se predstavi za da se opla4a,da pusna jalba,no tia otkaza da se predstavi.po princip triabva da ima tabelka s imeto i dlajnostta si,nali?a i pove4e prikazvat,otkolkoto da si vurshat rabotata.no az iskam da nakajat tazi gospoja.ako niakoi znae kak molia da mi pishe.predvaritelno blagodaria.

elenaaleks

• Старши потребител
  • Публикации: 385
    • Профил
« Отговор #10 -: Декември 17, 2008, 09:08:41 pm »
Тая госпожа каква е - кондуктор, продавач на билети, началник, чистачка, учителка от местното училище....??????

И пишете на кирилица ако искате някой да ви чете писанията. Ако нямате кирилица - има конвертори от латиница....

miminik

• Новак
  • *
    • Профил
« Отговор #11 -: Декември 18, 2008, 02:56:19 pm »
Ами тази госпожа е на касите-касиерка

elenaaleks

• Старши потребител
    • Профил
« Отговор #12 -: Декември 18, 2008, 03:00:45 pm »
А това, че няма табелка защо ви е спряло да подадете жалба? Описвате какво е станало, отбелязвате, че не е имала табелка и не е пожелала да се представи... какъв е проблемът - тъкмо ще ги насметат всички. От друга страна касиерките се намират зад едни стъкла и ако е шумно се налага и двете страни да викат, за да се чуят. Преценете дали вашата ситуация не е била такава, и ако не е била - пуснете жалба.

renchik

• Новак
  • *
    • Профил
« Отговор #13 -: Декември 29, 2008, 02:52:35 pm »
Масово не се издават билети на малките гари а по влаковете. Така е и по линията София - Видин , с.Воднянци чиновниците не издават нарочно билети и влаковете не спират на гарите. Докога после реват за заплати!

elenaaleks

• Старши потребител
    • Профил
« Отговор #14 -: Декември 29, 2008, 05:40:56 pm »
Вие, като не си искате билета или не подадете жалба, ако не ви издадат такъв дори и след като сте си го поискали, ги подкрепяте и дори подстрекавате да ви лъжат. В този случай, мисля, че нямате право да се оплаквате - замислете се дали мълчанието ви не спомага за лошото обслужване, гадните и мръсни вагони. БДЖ не се издържа от въздуха, а от парите от вашите билети (освен от бюджета), и колкото повече позволявате на служителите да ощетяват БДЖ, толкова повече вие сте ощетен. Реално - те крадат от вашето спокойствие и удобно пътуване.