Автор Тема: Неизгодни анекси след подписване на договор за жилищен кредит  (Прочетена 683 пъти)

mannia

• Новак
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
Изтеглихме ипотечен кредит от банка в размер на 67000 лв за 30 години. Месец по-късно ни поднесоха да подпишема анекс, чиято 1 точка гласи:
При промяна в официалния валутен курс на българския лев към еврото, съгласно чл.29 от Закона за БНБ, БАНКАТА:
а/преизчислява и коригира дължимия остатък по ползвания кредит съобразно новия курс, като размерът на коригирания дълг/главница+дължимите лихви/в български лева бъде равен на дължимата от КРЕДИТОПОЛУЧАТЕЛЯ сума, деноминирана в евро в деня, предхождащ влизането в сила на промяната в официалния валутен курс, преизчислен по новия курс лев/евро.
Казаха, че сме задължени да го подпишем и ние така и направихме, но си е една голяма измама от страна на банката.Сега мислим по въпроса дали да не рефинансираме в друга банка, като този път валутата е в евро. Моля, ако някой може да ми даде съвет как да постъпим да го направи!

elenaaleks

• Старши потребител
  • Публикации: 385
    • Профил
Това е вид застраховка на банката ако страната приеме еврото за официална валута и според мен не би трябвало да го подписвате. Анексът е документ, с който се променя съществуващ вече договор. При условие, че вече имате сключен и действащ такъв - никой с нищо не може да Ви задължи да го промените. Тъй като не съм юрист - може би е добре да се обърнете към такъв за да ви дадат повече информация.

New Real Estate

• Новак
  • *
  • Публикации: 12
    • Профил
Ако случайно решите да пробате с Райфайзен, прочетете коментарите от \"доволните\" клиенти на банката: www.imotdnes.com

STr

• Новак
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
Aнексите не е задължително да бъдат подписвани. Нямат право да ви направят кредита предсрочно изискуем само, защото отказвате да се въведат допълнителни условия към вече подписан договор.