Автор Тема: Проблеми с Топлофикация  (Прочетена 25318 пъти)

B.Trueger

• Младши потребител
  • **
  • Публикации: 68
    • Профил
Re: Топлофикация
« Отговор #45 -: Май 07, 2008, 01:41:39 pm »
Хора спрете да дъвчете теми по които вече е изписано тонове мастило (т.е. екранни пиксели), също и в този форум. В интернет има много добри материали по темата. Може да направите търсене в ГооГъл \"П.Кърлев\" или \"бойкот на сметките\" (но не и двете заедно).

студеното

• Новак
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
« Отговор #46 -: Септември 13, 2008, 05:21:06 pm »
Дължавните служители-чиновниците измислят схеми в своя полза т.е.как с малко труд да ни управляват по техен тертип и това става в противоречие със закони и обичайни практики.постепенно чиновническите модели навлизат и се покровителстват от парламента.Например,началната дата на всички преклузивни срокове от особена важност за потребителите се обявява не лично до заинтересованото лице, а с публикация в някой вестник.Преклузивни са срокове,които ако се изпуснат - губиме някакво право- да оспорваме, да придобимаме и т.н.Така е с обжалването на плащания към Топлофикация,КАТ и особено в строителството.На нас нещастниците не ни съобщават лично, че в съседство ще се строи блок на една ръка разстояние, и че ще си гледаме в спалните от 7 метровото отстояние, защото в някой брой на Държавен вестник е публикувана промяната в квартално- застроителния план и ние сме били длъжни да четем този вестник и да видим обявата.Чиновникът ни прилага хватката :\"кьорав карти не играе\" ,и ни казва  \",ами да сте чели\".Срокът, който е най-много двуседмичен изтича бързо, пък и кой да знае, че някой публикува нещо някъде си. Край - ние сме в капана. Господа, обединявайте се ,не се давайте на мутренската хидра Не трябва да им даваме мира,както те не ни дават на нас.Да не плащаме на монополистите-мутри, да сваляме слабия парламент преждевременно за да не могат да си разиграват комбинациите.Те трябва да знаят че всеки момент могат да бъдат свалени.Вижте французите,гърците,не бъдете роби.

bjork

• Новак
  • *
  • Публикации: 41
    • Профил
« Отговор #47 -: Септември 21, 2008, 07:51:03 pm »
@ studenoto - respect! :rock:

\"TEZI, KOITO KONTROLIRAT MNENIETO NA EDIN NAROD, KONTROLIRAT NEGOVITE DEJSTVIQ\'\'.         RUSO

izvodite za vas

Danail 7408

• Новак
  • *
    • Профил
« Отговор #48 -: Декември 14, 2008, 05:48:20 pm »
vazmoten sam ot Burgaskata toplofikaciq, sabirat si parite vseki mesec a topla voda nqma.

mikile

• Новак
  • *
  • Публикации: 48
    • Профил
« Отговор #49 -: Декември 15, 2008, 05:16:35 pm »
Омбудсмана е добър начин след представяне на необходимите документи.
« Последна редакция: Декември 18, 2008, 10:46:29 am от mikile »

bulgarin

• Новак
  • *
    • Профил
« Отговор #50 -: Декември 18, 2008, 11:53:06 am »
Toplofikaciq e edno ot nai-prestupnite drujestva v stranata.O4evidno e,4e ograbvat klientite si.Za sujalenie,samata ni durjava e prestupna i kato takava tq zakrilq takiva drujestva,vmesto da gi spuka ot dela i globi.Tujno e,4e jiveem tuk:(

mikile

• Новак
  • *
    • Профил
« Отговор #51 -: Декември 18, 2008, 12:50:32 pm »
По-надолу съм стартирал тема по-въпроса относно нова практика на дружеството при която от положението да ми връщат пари за отопление започват игри с топлата вода и стигам до положението преди нова година да трябва да им плащам 100 кубика при положение,че имам изряден водомер и живея в гарсониера.Писах и до Омбудсмана и отам разбрах,че тази игра си има име \"Крачка напред-крачка назад\",но не е измама.
Дружествата се контролирали силно...

mikile

• Новак
  • *
    • Профил
« Отговор #52 -: Декември 18, 2008, 08:08:03 pm »
Ето как се променят нещата за потребителите с новата наредба,извадката е от страницата на Нелбо инжинеринг ООД.:
Таксите за услугата дялово разпределение ще се събират от Топлофикация София (2.04 лв. за партида, 4.08 лв за топлинен разпределител и/или водомер за топла вода и 6 лв. за апартаментен топломер) поради настъпилите промени с влизането в сила на Наредба за топлоснабдяване 16-334 от 24.04.2007.

Таксите за услугата дялово разпределение ще се събират от Топлофикация София (2.04 лв. за партида, 4.08 лв за топлинен разпределител и/или водомер за топла вода и 6 лв. за апартаментен топломер) поради настъпилите промени с влизането в сила на Наредба за топлоснабдяване 16-334 от 24.04.2007.

Отчет и обработка на данните ще се извършва един път след края на отоплителния сезон и ще служат за изготвяне на изравнителна сметка, по възлагане от Топлофикация. Сметките за потребено количество топлинна енергия за потребителите през месеците на отоплителния сезон ще се изчисляват въз основа на база данни от стари периоди. Необходимите актуализации ще се нанасят своевременно в базата данни.

При желание за ежемесечен отчет и обработка на данните (както сме работили до сега) е необходимо:

отново да потвърдите желанието си в писмена форма, т.е да се изготви протокол с решение от Общото събрание.
да заплатите годишната абонаментна такса за ежемесечно обслужване /отделно от събираната от Топлофикация София/ в размер на:
за топлинен разпределител - 6 лева /за отоплителен сезон/
водомер за топла вода - 10 лева /за отоплителен и неотоплителен сезон/
апартаментен топломер – 12 лева /за отоплителен сезон/.
да се погасят стари задължения (в случай, че има такива)
упълномощено лице да подпише нов договор за извършване на допълнителна услуга месечен отчет, в срок до края на 2007г.
До подписване на Договор за месечно отчитане и обработка на данните от уредите за дялово разпределение, услугата ще бъде извършвана един път в годината.
В моя случай до м.май съм имал разход по-около 10 куб.м и нещата ми бяха точни,но имах икономия от топлинна енергия и топлофикация и Нелбо започват измамническа процедура намаляват ми разхода на топла вода,случайно объркват,икономията от топлинна енергия ми я прехвърлят към водомера за топла вода и на всичкото отгоре ме карат да плащам едни и същи показания.
към фактура № 0013015997/31.05.2008г за аб.№133788 водомер 0420-0424
към фактура № 0013343764/30.06.2008г за аб.№133788 водомер 0424-0428
към фактура № 0013691327/31.07.2008г.за аб.№133788 водомер 0418-0422
към фактура № 0014554712/31.08.2008г.за аб.№133788 водомер 0422-0425
Към днешна дата 18.12.2008г.показанията на водомера са ми 0490 куб.м,а в последната фактура е 0428-0432.Разликата вече е повече от 50 куб.метра.
За топлофикация и нелбо тези показания са нещо нормално,дигнах ръце.Пуснах жалба до Омбудсмана и днес говорихме по телефона,влезна ми в положението,че сумата,която се е натрупала е голяма и малко ще ме понатовари,но той ще ми съдейства да я платя разсрочено при положение,че съм подал молба в Нелбо да ми се удържат по 15 куб. на месец срещу 2,60лв.Този вид показания,както ги нарече:
-крачка напред,крачка назад,но когато видя отчета нищо не губя.
Опитвайки се да опонирам,че на такива показания,компютъра с подаването трябва да ги изхвърля \"Нови показания по-малки от стари\" ми отговори,че софтуерно нещата са сложни и трябва да проявяваме разбиране.
В моя случай разбирането е да преглътна двойното фактуриране,да си платя 60 кубика,да си затрая за тези десетина кубика от м.май до м.юни и след плащането на 60 кубика топла вода да изтичам да платя 2.60лв или евентуално новата цена и да си възстановя прогнозното потребление отново на 10 куб.метра и в края на отоплителния сезон да имам готовност да платя нови 2.60лв. лично в офиса на Нелбо,независимо,че плащам по-банков път и Нелбо имат сайт,където всеки месец съм пращал точни показания,но по новата наредба те не са били длъжни и не са се съобразявали с тях.
Омбудсмана ми спомена,че \"Незнанието на закона, не служи за извинение на лицето, нарушило закона”
Явно аз съм нарушителя,защото Нелбо и Топлфикация имат нова наредба и много организаций,който ги контролират и при тях измами няма как да станат.
Това последното пак е от разговора ми с Омбудсмана.
Та както е написано по-горе:
-Дължавните служители-чиновниците измислят схеми в своя полза т.е.как с малко труд да ни управляват по техен тертип и това става в противоречие със закони и обичайни практики.постепенно чиновническите модели навлизат и се покровителстват от парламента.
« Последна редакция: Декември 18, 2008, 08:14:38 pm от mikile »

dudev4e

• Новак
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
« Отговор #53 -: Декември 18, 2008, 10:57:26 pm »
Русенската топлофикация е глобена с 400 000 лева-гръмнаха медиите.На следващия ден в няколко квартала в Русе се спира парното и топлата вода поради \"авария\"и вече четвърти ден студуваме/все пак е декември месец/и топлим вода в тенждерата на печката, чудя се как да стопля 2-годишното ми дете, а на края на месеца ще получим космически сметки.Не е ли това начин за избиване на лесни пари.Няма услуга, но има стабилни сметчици.Това не е първия случай когато побеснявам на Топлофикация, но с него чашата преля.Все пак не вярвам че Топлофикация е непобедима.Надявам се повече хора да започнат да мислят като мен и да се оказва по голям натиск на монополиста.В противен случай той ще ни мачка.

mikile

• Новак
  • *
    • Профил
« Отговор #54 -: Декември 19, 2008, 02:19:48 am »
Топлофикация има протекция от държавните чиновници,парламента,омбудсмана.
Новите наредби за топлоснабдяване са изцяло в нейн интерес.Един път годишно се засичат уреди,работи се с база при наличие и на водомери и топлинни разпределители,пренебрегват се показанията на топломерите и водомерите и за всяка промяна на прогнозите,който те самоволно ти налагат в разрез на многогодишни показания ти удържат 2.60лв,разкарват те по техните многобройни офиси дори да си плащаш по-банков път,промените се правят на място и лично,защото наредбата е обмислена изцяло в интерес на топлофикация от нашите любими депутати.При жалба от моя страна към Омбудсмана относно двойното ми фактуриране и двойно заплащане на показания неговия отговор е да проявяваме разбиране и че компанията се контролира от много места и работи честно и прозрачно,софтуера е невъзможно да бъде променен,защото технически било много трудно и е напълно нормално 2-3 пъти да се дублират показания,както го нарече крачка напред,крачка назад.Така,че може би трябва да си търсиме правата в съда и пред парламента,защото при Омбудсмана явно,освен любезност и разбиране,друго не ще получим...
« Последна редакция: Декември 19, 2008, 02:27:46 am от mikile »

еlenaalex2

• Младши потребител
  • **
  • Публикации: 91
    • Профил
« Отговор #55 -: Декември 19, 2008, 10:58:54 am »
Топлофицираните жилища в България са само малка част, но пък се изредиха всичките да се оплакват. Защо не се оплаква някой, който е на дърва и въглища, който си е газифицирал жилището или пък е на комбинация климатици + ел. бойлер (стига климатиците да не са Самсунг) ? Знам какво ще кажете - не можем да се откажем до живот - ТАКЪВ Е ЗАКОНЪТ ГЛАСУВАН ОТ БРОЙЛЕРИТЕ В НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ.  

Не знам - не съм юрист, но мисля че в НРБългария няма комунална услуга, от която да не можеш да се откажеш. Нека да кажат умните глави. От П. Кърлев има много материали в Интернет по този въпрос - който се интересува да направи търсене в Гоогъл.

dudev4e

• Новак
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
« Отговор #56 -: Декември 19, 2008, 11:42:19 am »
Аз съм юрист и ходих по мъките известно време.Исках да си чета договора с Топлофикация, исках да се отказвам и т.н. Е не може. Така че ето ти услуга, от която НЕ МОЖЕШ да се откажеш. Да се смея ли да плача ли...

elenaaleks

• Старши потребител
  • Публикации: 385
    • Профил
« Отговор #57 -: Декември 19, 2008, 12:44:35 pm »
Вече не сме НРБ а само РБ.

Хората, които са на дърва и с климатици също се оплакват - вместо 1 м3 им продават 0.8м3, виншното тяло на климатика издава прекалено много шум и вибрации.... само част от оплакванията....

Договорът на топлофикация и аз съм го чела когато живеех в София - вярно е, че според него няма как да се откажеш от услугата. От друга страна, този договор нарушава правата на човека да избира и да заплаща само това, което получава. Предвид това, че в България почти всички политици са вързани за топлофикацията и оспорването на този договор едва ли би довело до нещо, но съм убедена, че независим съд в ЕС определено ще отхвърли договора като нищожен. От трета страна, този тип комунална услуга е изключително желана и популярна в Европа поради ниската си себестойност. Затова, ако бяха взети навреме мерки, можеха да се направят достатъчно неща, за да са доволни и бедни, и богати и топлофикация да съществува. За ссъжаление мисля, че вече е твърде късно за каквото и да е било. Жалко наистина.
« Последна редакция: Декември 19, 2008, 12:45:17 pm от elenaaleks »

еlenaalex2

• Младши потребител
  • **
  • Публикации: 91
    • Профил
« Отговор #58 -: Декември 19, 2008, 02:06:55 pm »
За да е тази услуга достатъчно популярна и желана, както е в западните страни, са необходими 2 условия:

1. ЕВТИНОСТ: тя се постига с ниска доставна цена на газа, съоръжения с добро КПД (тези условия изглежда са изпълнени и у нас) и добра тръбна система (нашите тръби обаче не са добре изолирани и имат загуби).

2. СПРАВЕДЛИВОСТ: при нас обаче нама връзка между потребената енергия и начислените суми, които се начисляват абсолютно произволно, но винаги в ущърб на абонатите и в полза на ХРАНТУТНИЦИТЕ ПЛЪХОВЕ ДИРЕКТОРИ НА ТЦ, ДЯЛОВИ РАЗПРЕДЕЛИТЕЛИ, ДЕПУТАТИ И ДР. ТАКИВА

mikile

• Новак
  • *
    • Профил
« Отговор #59 -: Декември 19, 2008, 07:05:31 pm »
Протести там където почва проблема-парламента.