Автор Тема: Проблеми с Топлофикация  (Прочетена 24189 пъти)

Ilieva

• Новак
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
Проблеми с Топлофикация
« -: Ноември 07, 2006, 02:24:53 pm »
Лихви върху прогнозни цени: Топлофикация Пловдив начислява лихва върху неплатени сметки по прогнозни цени. В края на сезона често се оказва, че дължимата сума е по-малка от прогнозната. Задължението се намалява с разликата, но лихвите, които са начислени по прогнозните цени остават дължими.
В обратния случай, когато потребителят чинно си е плащал по прогнозните цени, Топлофикация му възстановява надвнесените суми, но без лихва върху тях.
Може ли да имаме някакви претенции?

ogi

• Новак
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
Re: Топлофикация
« Отговор #1 -: Ноември 20, 2006, 11:44:28 am »
Г-жо Илиева мен също ме вълнува този въпрос, ако сте получили отговор, ще се радвам да го споделите !!

genie

• Новак
  • *
  • Публикации: 28
    • Профил
« Отговор #2 -: Февруари 08, 2007, 12:04:40 pm »
Спрете да им плащате на тези мошенници!!!

илиана иванова

• Новак
  • *
    • Профил
« Отговор #3 -: Февруари 26, 2007, 06:10:20 pm »
От м. октомври м.г., т.е. от началото на отоплителния сезон, разходът ми на топлинна енергия за затопляне на 1 куб.м вода се променя така: 52 квтч, 53 квтч, 54,5 квтч и 57 квтч. Оказва се, че за едно и също количество вода плащам нарастваща сума. С какво се обяснява това? Ако е заради лютата зима навън и все по-ниските температури, да очаквам ли, че като се запролети, разходът на енергия ще падне?

kaufer

• Редовен потребител
  • Публикации: 161
    • Профил
« Отговор #4 -: Февруари 27, 2007, 12:23:05 pm »
Цената на подгряване на топла вода се определя съгласно Наредба 2 за топлоснабдяването от 28.05.2004, обн. ДВ.68/3.08.2004 г., чл. 67, както следва :
Сумите за топлинна енергия за подгряване на вода се начисляват по данни на регистрирани водомери и прогнозен
месечен разход.
През летния период енергията необходима за подгряване на топлата вода се формира въз основа на заявените бази на водомерите в м3 и брой ползватели. През зимния период ,когато се ползва и енергия за отопление, специфичният разход за загряване на 1м3 е осреднен за предходен не отоплителен период чл. 67, ал.2т.2

От значение за изчисляването на специфичен разход  за подгряване на вода в сгради етажна собственост са няколко основни фактора:
Отчетеното количество на обща консумирана енергия по показания на общия топломер на сградата;
Отчетената консумация по показания на индивидуалните водомери в имотите /В това число и броя на лицата  които са без узаконени водомери за топла вода/;
Заявените месечни прогнозни бази за топла вода /въпреки, че прогнозната база се определя служебно, въз основа на предходен отоплителен сезон, много потребители променят определените прогнозни месечни бази.

илиана иванова

• Новак
  • *
    • Профил
« Отговор #5 -: Март 01, 2007, 11:22:20 am »
Благодаря, че сте си направили труда! Нищо не ми се изясни. Всеки месец ми начисляват затопляне на 9 куб.м вода. Къде е логиката, при едно и също количество и непроменена цена, да плащам различни суми? Ако \"много потребители променят определените прогнозни месечни бази\", няма ли в определен момент ние, непроменящите месечните си бази, да плащаме затопляне на водата до 100 градуса?

peter

• Новак
  • *
    • Профил
« Отговор #6 -: Март 01, 2007, 01:03:08 pm »
Новите абонатни станции с които , в големите градове смениха старите елеваторни  са с електроника , която би трябвало автоматично да регулира
топлоподаването като могат да се настроят безброй параметри , при което да се  реализират големи икономии за потребителите , но и по-малки печалби
 за топлофикациите . Тази електроника , обаче ако не се настрои коректно (или по-лошо , ако се разстрои - да речем умишлено  ), ефектът ще бъде
обратен - голям преразход за клиентите и по-високи печалби за топлофикациите .
При тези условия , ха познайте , колко коректно са настроени абонатните станции . Толкова коректно , че нещата отиват към пладнешки обир и топлофикациите
са се оформили като най-крупните съвременни електронни бандити , които никой не може да озапти ( единствено ако изчезнат от пазара заместени от газовите
дружества , което пък е въпрос на лоби в парламента ). Разчитайки на това , че на хорат и през ум не ими минава  , че някъде там в системата има едно
електронно устройство , което може да намалява , но и да завишава разходът  им , електронните бандидоси  стават все по - нагли .

Пример за некоректни електронни  настройки : топлата вода се поддържа на 70 град. вместно на 55 град. , като тази разлика от 15  град. в подгряването
на топлата вода се заплаща от потребителя , като той през цялото време си блъска главата - \"Ама за що ми е толкова скъпа топлата вода ?\" . Ами защото
Топлофикация с ловко движение на крадливата си ръка ти бърка във вътрешния джоб и без да се усетиш ти взима парите за тези 15 град. отгоре , като
същевременно ти показва неопровержими  документи , формули   и показания на топломерите за реално изразходвна енергия . ( Това малко напомня за светофарите,
където циганета се втурват и започват да ти мият току що измития прозорец на колата , при което ти се принуждаваш да платиш нещо ,
 от което въобще не си имал нужда.)

Друг пример : автоматичното управление се поврежда и след това не се отремонтира , като абонатна станция се оствя да подава топлина на MAX
при широко отворени вентили без значение дали отвън е +20 или -20 . При  +20 град.  , потребителите естествено ще спрът радиаторите в апартаментите си ,
 но  прословутата сградна инсталация ще продължи да бълва топлина и преразход  , който ще бъде заплатен  от горките абонати и отново крадливата
ръка на топлофикациите ще измъкне парите без никой да се усети как .

Трети пример :  некоректни настройки на топлинната крива - кефициент 2 вместо коеф. 1,7 или 1,6  и за пореден път абонатите ще трябва да платят
 за топлоенргия , която насила са употребили .

..... примери много .

А най-смешноте е че на топа на устата  излизат топлоразпределителните фирми като чудесен параван за топлофикационните дружества ,
 които нямат никаква вина за високите сметки на хората , но които не смеят да се защитат и да вадят кирливи ризи , за да не разгневят топлофикациите .

Въобще големия абсурд е , че в тази система на топлоснабдяване , се очаква от търговеца да предприема мерки с които да реализира по-малки продажби
и съответно по-малки печалби за себе си и по - високи икономии за потребителите .

pancho43

• Новак
  • *
    • Профил
« Отговор #7 -: Март 01, 2007, 05:22:26 pm »
А някой знае ли банковите сметки на Топлофикация-София

CECOBOB

• Новак
  • *
  • Публикации: 5
    • Профил
« Отговор #8 -: Март 05, 2007, 04:10:43 pm »
Госпожо Илиева и вие Оги послушайте Жени и спрете да им плащате. Ами отговора е във въпроса . Плащаме по прогнозни данни отразени във фактурите ни като ИЗМЕРЕНО количество !?!? След като сметката е невярна значи и лихвата е незаконна. Вие сте обрани!!!!!

Жанет Хаджидимова

• Новак
  • *
  • Публикации: 14
    • Профил
« Отговор #9 -: Март 05, 2007, 04:16:24 pm »
Искам да попитам доколко е законно Топлофикация да иска да плащам такса за това,че тръбите минават през моето жилище,не е ли радно те да ми плащат на мен вместо да ми искат пари?

krаsi

• Новак
  • *
    • Профил
« Отговор #10 -: Март 07, 2007, 01:58:39 pm »
Здравеите,имам конкретен въпрос.Тъй като както всички вас и аз получавам високи сметки за парно и съм се карал не малко с Техем,взеха да се натрупват доста пари неплатени.Вече два пъти ми идваха призовки да се разплатя с топлофикация.Аз поради факта че нямам нужната сума заплашам половината,обаче след месец пак става толкова и пак по същия начин.Гледам онзи ден Николяй Бареков каза че тои самия не би си плащал сметките за парното! Слушам че и много други така говорят ама те не получават ли призовки,няма ли после да се рзаправят по съдебен път с тях.Ето това искам да питам защото пак ми доиде призовка в седем дневен срок да си погася сумата или част от нея.Писна ми да плащам по 50 лева въпреки че топломерите са ми на нула.А и още нещо искам да попитам,дали случайно някой е чувал за наредба която казва че трябва да се плаща 10 процента от кубатурата на жилището като прогнозен дял.Аз живеая в 48 квадрата жилище 110 куб метра това прави близо 10 кубика.След спорове с Техем изведнаж ми заявиха че можело да доидат и да ми направят междинно отчитане и ако са ми на нула топломерите то тогава нямало да плащам в следващите сметки такса за отопление на имота.Както и да е викам си добре ще се оттърва с 12 лева и после няма да плащам по 50 лева всеки месец ами само 17 за тръбите и 20 за водата.Отчетоха ми ги взеха ми парите! На следващия месец получавам фактура в която няма нищо променено.Пак голяма сума.Отидох да се разправям.Тя касиерката там почна да ме обеждава че сигурно топломерите ми можело да не са на нула и трябвало пак да се отчитат.След кратък спор,намери квитанцията от служителя на която пишеше нули.После ми каза че от другия месец ще влезне в сила обаче,незнаела защо остават 10 кубика върху които се начисляват пари. Обади се на шефката на Техем и тя като почна пак старата песен за топломерите и нулите.Както и да е разбраха се че са нули наистина.След 10 мин разговор,шефката измисли това че сега има нова наредба от правителството която задължавала минималната стойност за плащане да е на база 10 кубика. И така вместо само 17 аз 6те плащам +още 30 и все едно нищо. Всеки който има отношение по проблема моля да ми пише.А също така и за НЕ Плащането на сметките за парно!

Жанет Хаджидимова

• Новак
  • *
  • Публикации: 14
    • Профил
« Отговор #11 -: Март 07, 2007, 02:28:36 pm »
Не са ми идвали призовки още,но аз не плащам нищо,защото ми писна да ме правят на маймуна

cecobo

• Новак
  • *
  • Публикации: 22
    • Профил
« Отговор #12 -: Март 07, 2007, 04:21:34 pm »
Краси, аз не плащам  парно от 2004 год. Моята фирма за топл.сч. \"беше\" Нелбоинженеринг. Ако искаш да направиш нещата както трябва ще се наложи да ме послушаш. Първо трябва да откриеш къде е грешката - например : изискай от Техем ДОКУМЕНТ на който е отбелязано какви радиатори имаш, колко са на брой и най-важното каква мощност са според Техем. След това сравни мощността на радиаторите си в първия магазин за продажба на радиатори или потърси в Интернет. Ако откриеш разлика - СИ ГОТОВ. След това, ако си пазиш бележките ще откриеш, че Топлоф. започва да приспада технологичните загуби от абонатната станция чак през месец 09.2005 год. Което значи, че до тогава сметките ти са неверни. Пак във фактурите ще откриеш разликата в количеството енергия за подгряване на един кубик вода от 2002 до 2007 год. от приблизително 50 000КВЧ вече е 99 000 КВЧ. Прегледай физиката!?!?  Пак във фактурите ще откриеш, какво става с цената на топлоенергията през 09.2005 г. и през 2006, когато премахнаха такса мощност. Просто цената веднага се вдига точно толкова, че да покрие това което ни е надвземано. Това пък е благодарение на МИЕ и ДКВЕР подайгъзината на всички монополни дружества. Систематизирай всичко това и го подай във вид на жалба до всички инстанции. Ще получиш бездарни отговори от които ще разбереш, че те смятат за профан. Веднага подаваш жалба до районната прокуратура , като излагаш ясни и явни факти, които правят фактурите на Т-ция - документи с невярно съдържание.Сега вече, може да не плащаш. Ако пожелаеш ще ти обясна какво става по- нататък. Минал съм през всичко.WWW.BOB-BG.com

krаsi82

• Новак
  • *
    • Профил
« Отговор #13 -: Март 07, 2007, 05:15:12 pm »
Мерси много цецобо.Незнам дали има някакво значение това че радиаторите ми са стари от тези дето всички панелки ги имат! Аз преди година и половина си купих жилището с приятелката ми.Досега е минал един цял отоплителен сезон и сега е втория.Пазя всички бележки.Дали ще искат пак пари да доидат да очитат пак че нали ги знаеш тея фирми. Аз просто искам тея пари дето сега трябва да ги плащам а после да ми ги \"връщат\" да не ги давам защото ги нямам.Ако радиаторите са ОК още утре ще отида да изискам тоя документ!

cecobo

• Новак
  • *
  • Публикации: 22
    • Профил
« Отговор #14 -: Март 07, 2007, 05:33:23 pm »
Ако откриеш разлика, пускаш жалба и те са длъжни в едномесечен срок да корегирет грешката си съвсем безплатно,  а ти вече ще имаш достатъчно основание да оспориш сметките им.  Запомни тия не връщат! Просто до следващия отоплителен период ще се вдигнат цените и ще изпапкат това, което хората чакат да им върнат.