Автор Тема: Книжарница отказва да издаде фактура  (Прочетена 2183 пъти)

Adriana

• Новак
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
Книжарница отказва да издаде фактура
« -: Февруари 11, 2008, 05:54:06 pm »
Продавачката в книжарницата, която се намира в \"битовия комбинат\" в ж.к.Младост 4, гр.София отказа да издаде фактура за 11.70 лв. Оправданието, което даде бе, че фактура за сума по-малка от 20.00лв.  не издават. Когато възразих, че нямат това право стоката, която бях напазарувала си я взеха обратно и парите ми бяха хвърлени на щанда. Бях обвинена, че нарочно минавам по магазините, за да се заяждам и да ги нервирам.
Думи нямам. Какво мога да направя по въпроса?

kaufer

• Редовен потребител
  • Публикации: 161
    • Профил
« Отговор #1 -: Февруари 12, 2008, 10:14:11 am »
Търговецът е задължен да издаде касова бележка при извършване на плащането и да я предаде на клиента. Задължен е също така да издаде и фактура, ако клиента изиска.  За фирмите фактурите с прикрепени към тях  касови бележки служат за доказателство за извършените разходи от фирмата. Първичните счетоводни документи задължително трябва да са придружени с фискален  бон /касова бележка/.
Обадете се в  в Национална агенция за приходите.  02/9870254
Телефоните за контакт с офиса на НАП следва да са обявени в търговските обекти

djogleva

• Новак
  • *
  • Публикации: 15
    • Профил
« Отговор #2 -: Февруари 12, 2008, 03:03:30 pm »
Adriana, не мога да не вметна нещо - същото ми беше казано и на мен в клон на МТел, когато исках да подам жалба - казаха ми, че обикалям по магазините и създавам проблеми :) Представяте ли си колко е ниско нивото на тези служители, та Вас Ви учудва отношението на продавачката в книжарницата в \"битовия комбинат\" :) За съжаление май скоро няма да се оправим... Тъй че наистина направете каквото Ви съвтва kaufer и дано има ефект. Успех!

Минаващ

• Новак
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
« Отговор #3 -: Февруари 04, 2009, 12:11:25 am »
ОТ НК:
Чл. 255. (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., бр. 89 от 1986 г., отм., бр. 10 от 1993 г., нов, бр. 62 от 1997 г., в сила от 5.11.1997 г., изм., бр. 75 от 2006 г.) (1) Който избегне установяване или плащане на данъчни задължения в големи размери, като:
.......
3. не издаде фактура или друг счетоводен документ;
...
се наказва с лишаване от свобода до пет години и с глоба до две хиляди лева.

ЗДДС:
Издаване на фактура
Чл. 113. (1) Всяко данъчно задължено лице - доставчик, е длъжно да издаде фактура за извършената от него доставка на стока или услуга или при получаване на авансово плащане преди това освен в случаите, когато доставката се документира с протокол по чл. 117 .

...бих ви препоръчал да вземете касовата бележка, вместо (отказаната) ф-ра, да напишете кратка клетвена декларация че ви е отказана ф-ра, и да ги осчетоводите. И декларирате пред данъчните. Които няма да пропуснат шанса да глобят нарушителя.

worker

• Новак
  • *
  • Публикации: 3
    • Профил
« Отговор #4 -: Август 31, 2009, 08:54:13 pm »
Работя с фирма, която има и склад, и магазин, в който досега извършвах сделки \"на едро\",  издават ми всеки път касова бележка и фактура. Преди няколко дни отидох директно в склада, за същите продукти, за абсолютно същата сума ми бе връчена само стокова разписка. Когато поисках фактура ми бе отговорено, че трябва да ми начислят 20 % на тази сума, все пак ми издадоха фактурата след разправия без начислените 20 %. От днес обаче в магазина, в който ходех преди, ми поставиха същите условия както в склада, но въпреки това ми издадоха даже без да поискам касова бележка. Попитах след като имам касова бележка защо да не ми издадат фактура, продавачките казаха, че са уплашени за работата си и че са заплашени те да покрият разликите, които до този момент не са ми били начислени. С радост бих споменала мястото, но аз имам нужда от техните продукти и рискувам да ми бъде отказано обслужване оттук нататък. Виждам, че паричната глоба не е толкова голяма, че да ги стресне, как да защитя собствения си бизнес?

Cambodja

• Редовен потребител
  • Публикации: 248
    • Профил
« Отговор #5 -: Септември 01, 2009, 10:33:59 am »
Споменавайки мястото на съответните органи. Не мисля, че има само един вносител. След като искате пък да пестите тия 20 %, тогава вие ще си търсите начин да заобикаляте закона. Докато пък някой по веригата след вас не е доволен и не ви топне. Всеки иска да не плаща нищо, но пък всичко да е на шест. Само, че за последното трябват пари.
Успех !

worker

• Новак
  • *
    • Профил
« Отговор #6 -: Септември 01, 2009, 11:23:22 pm »
Защо да плащам нещо, което не е официално обявено,  това е проблемът. След като казват цената е такава, аз искам документ за такава цена, недоволството ми е от допълнителните устни условия. Цените са публикувани и в уеб сайт и не е упоменато, че това например са цени без ДДС.
Аз лично нямам намерение да заобикалям каквото и да било и ако за Вас тези 20 % не значат нищо, просто защото не излизат от Вашия джоб, то за човек, който работи почти денонощно, за да си вади парите честно имам право да протестирам. Лесно се правят обобщения от типа \"всеки не иска да плаща\"...

Cambodja

• Редовен потребител
    • Профил
« Отговор #7 -: Септември 01, 2009, 11:58:03 pm »
Е, ако е вид форма на рекет е друга история. ОК, и аз имах подобен случай. Обслужваща фирма не искаше да получава парите по банков път понеже тогава трябвало ДДС да начислят. Опцията им беше да идват да си ги взимат или да си приспадат ДДС-то във вече калкулираната цена на услугата. Е, започнаха да идват да си взимат парите сами.

worker

• Новак
  • *
    • Профил
« Отговор #8 -: Септември 03, 2009, 10:33:16 pm »
По- нагоре беше спомената санкция от 2000 лв. като наказание, това за мен е другият абсурд. Как някой, чиито дневен оборот  примерно надхвърля тази сума ще има страх и ще спре да мами?

Cambodja

• Редовен потребител
    • Профил
« Отговор #9 -: Септември 04, 2009, 10:40:24 am »
И лишаване от свобода... да не говорим, че при рецидив би следвало да е в пъти над 2 бона. Отделно всеки ден да минавам да те засичам да видим дали ще е по-изгодно да се плаща глоба или ДДС.

nakata

• Новак
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
« Отговор #10 -: Февруари 11, 2011, 05:25:13 pm »
На мен ми се случи подобно нещо във верига на магазини ЕВРО 07 -авточасти.В магазина ми обясниха че няма да ми дадат стока на посочената от мен фирма защото ме нямало при тях като представител.След като споменах че ако искат да званнат на шефа и да питат ми дадоха отговор: Званни си му ти или си представи лична карта за да сме сигурни че си представител.Въпроса ми е как така ще ми искат лична карта - нали по закон само държавните органи имат право да изискват документ за самоличност?