Автор Тема: Проблеми с ЧЕЗ  (Прочетена 54201 пъти)

Insight

• Новак
  • *
  • Публикации: 3
    • Профил
Електроразпределение??
« Отговор #30 -: Октомври 31, 2007, 02:14:21 pm »
Или иначе казано ЧЕЗ Електро България АД
1. Напоследък сметките, които ми идват са или отчетени за период от 35 дни (от 9-то до 14-то число) или за 20 дни (от 15-то до 5-то число). Това нормално ли е?
2. Някой наясно ли е какви са тия цени - една за разпределение, друга за снабдяване и накрая сумирани??
« Последна редакция: Октомври 31, 2007, 03:06:01 pm от Insight »

bakalin

• Младши потребител
  • **
  • Публикации: 55
    • Профил
Електроразпределение??
« Отговор #31 -: Ноември 05, 2007, 12:15:47 pm »
Здравейте.
Отчетните периоди трябва да бъдат ЗАДЪЛЖИТЕЛНО показани на интернет страницата на ЧЕЗ. Те не могат да се променят повече от два пъти годишно.
Относно цените:
Разпределението и снабдяването са компоненти от крайната цена на която купувате ел.енергията. Дружествата бяха принудени от Закона за енергетика /ЗЕ/ да се разделят юридически на две. Целта е след като вече можете да си изберете друг доставчик на ел.енергия то да се ориентирате и по цената.
Цената за разпределение показва колко струва физическото доставяне на ел.енергията до Вас. Тоест това е вид услуга и се извършва от разпределителното дружество. Тази цена се одобрява от ДКВЕР и е еднаква за всички клиенти на ЕРР.
Цената за снабдяване е реалната цена по която плащате стоката ел.енергия. Съгласно ЗЕ Вие можете да си изберете и друг доставчик /ако ви предлага по-ниска цена или просто го \"харесвате\" повече./
Ако имате други въпроси - питайте.......

iva tsvetkova

• Новак
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
SPIRANE NA TOK I IZGUBVANE NA 1 RABOTEN DEN
« Отговор #32 -: Януари 21, 2008, 08:57:54 pm »
zdraveite , Iavno sam porednia izlagana ot  chez bulgaria,darja kafe evrochance v gr.SOFIA i dnes sutrinta ot energoto minavat i mi spirat toka na zavedenieto bez da predupredat personala v kafeto i bez da ostaviat belejka za preusTanoveno elektrichesto I KAKVO SE OKAZVA 4E MOITE SMETKI SA PLATENI NIAMAM ZADALJENIA I SPAZVAM SROKOVETE ZA PLASHTANE A  A TE MI SPIRAT TOKA BEZ DA IMAT PRAVO I   MI PROVALIAT RABOTNIA DEN S TERMINALA
KAJETE KADE DA SE OPLA4A I NA KOGO

iva tsvetkova

• Новак
  • *
    • Профил
PREUSTANOVIAVAT ELEKTRIC4ESTVOTO NA KAFE BEZ DA IMAT ZA KAKVO
« Отговор #33 -: Януари 21, 2008, 09:02:15 pm »
zdraveite , Iavno sam porednia izlagana ot  chez bulgaria,darja kafe evrochance v gr.SOFIA i dnes sutrinta ot energoto minavat i mi spirat toka na zavedenieto bez da predupredat personala v kafeto i bez da ostaviat belejka za preusTanoveno elektrichesto I KAKVO SE OKAZVA 4E MOITE SMETKI SA PLATENI NIAMAM ZADALJENIA I SPAZVAM SROKOVETE ZA PLASHTANE A  A TE MI SPIRAT TOKA BEZ DA IMAT PRAVO I   MI PROVALIAT RABOTNIA DEN S TERMINALA
KAJETE KADE DA SE OPLA4A I NA KOGO ZA6TOTO NA MEN KOI 6TE MI POEME ZAGUBITE ZA DENIA

Асен Ненов

• Редовен потребител
  • Публикации: 129
    • Профил
« Отговор #34 -: Януари 22, 2008, 12:42:08 pm »
Здравейте,

Бидейки юридическо лице, вие нямате права по Закона за защита на потребителите.
Обърнете се към електроразпределителното си дружество, а ако нямате съдействие от тяхна страна съда също е вариант (особно за пропуснатите ползи).

bakalin

• Младши потребител
  • **
    • Профил
« Отговор #35 -: Януари 22, 2008, 02:36:56 pm »
Не съм запознат с подробностите, а и Вие не предлагате такива.
Но да приемем че тока Ви е спрян неправомерно.
Зотова:
1. Задължително прочетете Общите Условия/ ОУ/. Има ги в сайта на ЧЕЗ.
2. Моментално ЖАЛБА в писмен вид и  с вх ном.
3. В нея поискайте обещетения за причинени вреди.
4. Копие от жалбата до ДКЕВР.
5. Прочетете и изпълнете т. 1

pado

• Новак
  • *
    • Профил
« Отговор #36 -: Февруари 10, 2008, 03:37:58 pm »
Изискайте да получите писмен протокол. Вероятно това действие е извършено в нарушение на чл. 10 ал. (4) от ПРАВИЛА ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА КОЛИЧЕСТВОТО ЕЛЕКТРИЧЕСКА ЕНЕРГИЯ обн. ДВ бр. 67/2004 г «Страната, която купува или продава електрическа енергия, няма право да преустройва, ремонтира или да заменя елементите на средствата за търговско измерване, както и да нарушава пломба, знак или друго контролно приспособление, поставени от преносното, съответно разпределителното предприятие, оторизиран държавен орган или упълномощени от него длъжностни лица.»  както и на чл.68 ал.(2) “Преносното, съответно разпределителното предприятие, няма право без представител на участника да преустройва, ремонтира или да заменя елементите на средствата за контролно измерване, както и да нарушава пломба, знак или друго контролно приспособление на тези средства.” (същата норма е повторена в чл. 9 ал.4 съгл. изм. от 10.04.2007г. (с решение № П-1/10.04.2007 г. на ДКЕВР) .
В случай, че се установи наличие на последваща \"корекция на сметки за минал период\", ефемизъм на презюмирана кражба, се свържете на rddr@abv.bg и с удоволствие ще защитим безплатно правата Ви в съда.

rumenz70

• Новак
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
ЧЕЗ
« Отговор #37 -: Февруари 14, 2008, 07:17:03 pm »
Лъжат мамка им ..... при едно и също потребление (едни и същи електроуреди) за септември сметката ми за ток беше 126, за октомври 135, за ноември 140, за декември 142 .....  до тук добре нормално харча между 800 и 950 киловата защото всичко ми е на ток освен отоплението (дърва и въглища ... живея в къща). За януари ....... при положение че жената беше в Шейново между 8-ми и 18-ти (имам си втора щерка.... благодаря) сметката ми за ток е 454,25!?!?!?!?! изгорил съм 3,265 мегавата!?!?!?!?! Мамка му и прасе ми то АЕЦ Козлодуй само за мен е работил час и половина хахахаххахахха
Хора от ЧЕЗ ЛЪЖАТ КАТО ДЪРТИ ЦИГАНИ СЪС СМЕТКИТЕ, електромера показва точно толкова колкото ви е сметката ..... проверих го :)    Обаче като минават да отчитат сметките, имат устройства дето да проверяват електромерите. Като ги включат електромера почва да върти като вентилатор. Инкасаторите явно ще взимат яко премии за януари хехеххехехе а ЧЕЗ ще ви цака със същите сметки за февруари и март, и ще правят изравнителни сметки след това. Обаче през това време те ще ги държат тези пари на яки депозити по банки и ще гушкат лихви, а средно-статистическия българин пак ще духа супата. Ако някой има идея как да ги хванем да каже???? Чух че има устройства които могат да измерват и да записват изразходваната електроенергия като уреда се включва преди главния бушон така ще може да си следите реално изразходваната електроенергия а не това което са ви натоварили на електромера. От ЧЕЗ ще кажат - толкова показва електромера, значи толкова сте изхарчили .... Това обаче НЕ Е ВЯРНО! Ако някой знае нещо повече по въпроса нека ми пише на мейла ще обсъдя с него въпроса на драго сърце.

Genny

• Новак
  • *
    • Профил
ЧЕЗ
« Отговор #38 -: Февруари 18, 2008, 01:41:47 pm »
Здравейте!
Имам нужда от вашия съвет! Как да постъпя при условие, че и аз съм една от многото \"ужилени\" със сметката ми за ток за месец януари! Двойна е, както се досещате! ПОлзвам енергоспестяващи крушки в цялото жилище, готвя на гази нямам бойлер!!!! Освен писмена жалба, задължително с обратна разписка, има ли нещо друго, което да направя? И изобщо  не е ли кауза пердута, да се бориш срещу тея измамници?

luckylucky

• Новак
  • *
    • Профил
ЧЕЗ, проблем с неотчитащ електромер
« Отговор #39 -: Март 27, 2008, 10:50:26 am »
Живеем в къща,купена в края на 2006 г.Електромера ни е от по-старите и се намира вътре в къщата. Поради стара инсталация и предстоящи ремнонтни дейности, през юни 2007 подадохме молба електромера ни да бъде сменен с нов и да бъде изнесен навън. Реакция никаква. От декември 2007 насам не е идвал инкасатор да отчита данните и служебно ни начисляваха изразходвани киловати. Държа да отбележа, че през зимният период кунсумацията ни на ел. енергия следва да бъде по-малка, тъй като се отопляваме чрез локално парно на твърдо гориво, което захранва бойлера с топла вода. Преди няколко дни дойде инкасатора и констатира, че електромера отчита единствено и само нощна енергия през цялото време на деня. Излезе и фактурата за плащане, на която е начислена САМО изравнената изразходвана нощна енергия-около 1600 кВ, а срещу дневната е изписано НУЛА. Сравнявайки показатели от фактура и показатели от електромера, ЧЕЗ ни е надписало 800 кВ дневна енергия, а ние дължим на ЧЕЗ 1600 кВ нощна.Последваха ходения по мъките, заявление за смяна електромер, заявление за връщане на надвзети суми....Лелките от ЧЕЗ споменаха, че не могат да ни върнат надвзетата сума.Смятам да подам жалба. Кажете ми какви са ми правата и шансовете да си взема надписаните пари от Енергото.Благодаря.

kaufer

• Редовен потребител
  • Публикации: 161
    • Профил
« Отговор #40 -: Март 27, 2008, 11:32:28 am »
Редът за измерване и периодичността на отчитане на електрическата енергия, проверката на средствата за търговско измерване и начина за коригиране на отчетените количества електрическа енергия се урежда с Общите условия на договорите за използване на разпределителната мрежа .
EС е длъжно да осигури отчитане на средствата за търговско измерване по определен от ЕС график съгласно Общите условия

КОРЕКЦИЯ НА СМЕТКИ ПРИ НЕИЗМЕРВАНЕ ИЛИ ПРИ НЕПРАВИЛНО/НЕТОЧНО ИЗМЕРВАНЕ НА ЕЛЕКТРИЧЕСКАТА ЕНЕРГИЯ
Чл. 17. (1) Продавачът, въз основа на представени от електроразпределителното дружество констативни протоколи и справки за начислена енергия изчислява и коригира сметките за използвана от потребителя електрическа енергия за изминал период.

(2) В случаите по ал. 1 продавачът изготвя справка за дължимите суми и в 7 (седем) дневен срок уведомява потребителя за сумите, които последният дължи или ще му бъдат възстановени със следващото плащане.

КОРИГИРАНЕ НА ГРЕШКИ ПРИ ОТЧИТАНЕ

Чл. 18. При грешка в отчитането на количествата електрическа енергия, установена в констативен протокол, предоставен от електроразпределителното дружество, продавачът извършва корекция на сметката и изпраща в 7(седем) дневен срок съобщение на потребителя за дължимите суми и сроковете за плащане, респективно за подлежащите на възстановяване суми.
« Последна редакция: Март 27, 2008, 11:33:40 am от kaufer »

protestirasht

• Новак
  • *
    • Профил
« Отговор #41 -: Юни 08, 2008, 11:24:23 am »
Живея в жилищен блок.В входа е монтирано ел.табло затворено с железни врати .Възможно лие да се направи ел. табло с прозрачни прозорчета за да има видимост как се движи електромера.Всеки който се интересува да си следи израсходените кВтч .Задължително трябва да бъдат монтирано регистриращо устройство какво количество енергия се подава на всеки електромер имам съмнения за използваното количество електроенегия ,ускорено се навъртат кВтч.

kaufer

• Редовен потребител
  • Публикации: 161
    • Профил
« Отговор #42 -: Юни 11, 2008, 04:28:08 pm »
За да получите нужната Ви информация  задайте въпроса на електронен адрес: zaklienta@cez.bg или на денонощната гореща телефонна линия 0700 10 010 на цената на един градски разговор. Електрическите табла трябва да отговарят на нормативните изисквания или стандарти.За съмнениято Ви  в показанията на  електромера, поискайте  проверка на същия. В седем дневен срок след уведомлението представител на ЕС е длъжен да извърши проверката

I.Ivanov_1

• Новак
  • *
    • Профил
Колеги моля помогнете ми.

Имаме имот УПИ в рамките на Столицата, извадено е разрешително за строеж за малка еднофамилна къща към енергото подадохме молба за 15КВ като в границата на мястото има техен стълб. Енергото обаче ни пердписаха изграждане на собствен трафопост защото нямали свободни мощности.Сега ние трябва да изградим трафопост заради 15КW а после да им го дарим.

Моля за съвет възможно ли е да изискват собствен трафопост за 15КW.

Благодаря

bakalin

• Младши потребител
  • **
    • Профил
E,  това направо си е наглост.
Та ето какво пише в Наредбата

Чл. 11. (1) Преносното или съответното разпределително предприятие може
мотивирано да откаже временно да присъедини изцяло или частично обект към
електрическата мрежа при заявените условия:
1. при техническа невъзможност присъединяването да се осъществи в заявения
срок за въвеждане на обекта в експлоатация;
2. когато присъединяването на обекта води до влошаване условията за
снабдяване на други потребители на електрическа енергия поради липса на
необходимата мощност.
(2) В случаите по ал. 1 преносното или съответното разпределително
предприятие посочва срок, в който ще отстрани причините и осигури условия за
присъединяване на обекта съобразно плановете за развитие на мрежата и договорите с
преносното и други разпределителни предприятия и потребители.
(3) Лицето, подало искането за проучване на условията за присъединяване на
обекта, може да обжалва отказа по ал. 1 пред ДКЕР при условията и по реда на чл. 22
ЗЕ.

Та дали господата от ЧЕЗ са указали срок, кога това ще стане възможно. Защото ако не са са в нарушение.
Относно дарението??????
По кой Закон, Наредба и т.н ТРЯБВА да им даряваш твое съоръжение. Според Закона за енергетиката ТРЯБВА да ти го изкупят.
Сезирай ДКВЕР . Засега толкова