Автор Тема: Какъв е гаранционният срок на един фотоапарат?  (Прочетена 398 пъти)

velislava

• Новак
  • *
  • Публикации: 3
    • Профил
Здравейте, фотоапарата ми даде дефект след около година и половина. След като намерих гаранционната карта, видях че гаранционният срок е не 24 месеца, както си мислех, а 12. Обадих се на телефона за защита на потребителите и там потвърдиха, че минималният гаранционен срок за техника е 24 месеца, но не можаха да ми кажат къде точно го пише. Тъй като не можах да намеря в кой нормативен акт е уреден въпроса може ли да ми кажете къде да го намеря, за да мога когато отида в магазина да си нося разпечатан съответния текст.
« Последна редакция: Август 25, 2008, 08:33:44 pm от velislava »

velislava

• Новак
  • *
    • Профил
Какъв е гаранционният срок на един фотоапарат?
« Отговор #1 -: Август 25, 2008, 08:32:00 pm »
Благодаря предварително
« Последна редакция: Август 25, 2008, 08:33:57 pm от velislava »

Ирина Марудина

• Старши потребител
  • Публикации: 325
    • Профил
« Отговор #2 -: Август 26, 2008, 09:19:44 am »
Пише го в ЗАКОН ЗА ЗАЩИТА НА ПОТРЕБИТЕЛИТЕ /ЗЗП/ (давам връзка към сайта на КЗП).

Чл. 105. (1) Продавачът е длъжен да предаде на потребителя стока, която съответства на договора за продажба.
(2) Продавачът отговаря за всяка липса на съответствие на потребителската стока с договора за продажба, която съществува при доставянето на стоката и се прояви до две години след доставянето й, дори и да не е знаел за несъответствието.

Несъответствие може да значи и стоката да спре да изпълнява предназначението си - т.е. да се повреди. Съответно имате право на рекламация, като отидете при търговеца, поискате вписване в задължителния му по закон регистър на рекламации. От този момент почва да тече един календарен месец. Ако в този срок не подменят стоката с нова или не ви я върнат ремонтирана, имате право да поискате да ви направят отстъпка от цената или да развалите договора (т.е. да си искате всичките пари обратно и да им оставите стоката).

velislava

• Новак
  • *
    • Профил
« Отговор #3 -: Август 26, 2008, 08:47:01 pm »
Много благодаря за изчерпателната информация