Автор Тема: За \"Големите\" загуби по \"Гражданска Отговорност\"?  (Прочетена 1498 пъти)

еlenaalex2

• Младши потребител
  • **
  • Публикации: 91
    • Профил
За \"Големите\" загуби на застрахователите по \"Гражданска Отговорност\"

Наличието на \"Гражданска отговорност\" е от значение само за виновния водач в случай на произшествие - невиновният е ясно че не дължи никому нищо. Застрахователят покрива щети, причинени от \"виновния\" водач и ние си казваме \"ох, добре че имах застраховка\". Нищо подобно - ядовете тепърва започват. Съгласно законовата уредба застрахователят има право да предяви регресен иск за сумата към виновния водач, в случай че:
1. Водачът е причинил ПТП след употреба на алкохол;
2. Водачът не е спазил правилника за движение, и др.
Т.е. във всички възможни случаи застрахователят си събира обратно дадената сума (и това действително става).

За какви \"големи разходи\" по ГО за 2007 год. говорим тогава ?

Моля, ако някой (действително) е наясно с проблема, да го осветли.

Друг въпрос е, кой и защо допусна да бъде задължен КАТ, който е бюджетна организация и  издръжката му се плаща от всички нас, да проверява шофьорите, дали имат ГО, при положение, че застрахователите до един са частни компании.

(един пример - аз например продавам китайски отверки и искам КАТ да проверява всички шофьори, дали имат от моите отверки !).

elenaaleks

• Старши потребител
  • Публикации: 385
    • Профил
За \"Големите\" загуби по \"Гражданска Отговорност\"?
« Отговор #1 -: Ноември 07, 2008, 02:14:26 pm »
Я copy-paste на закона да го видим и ние къде пише, че застрахователят има право на регресен иск ако водачът е нарушил ЗЗП.

А аз искам КАТ да проверява шофьорите, защото ако утре някой ме тресне и няма застраховка - трябва да се влача по съдилищата, за да взема някакво общетение.

benito

• Новак
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
« Отговор #2 -: Ноември 07, 2008, 02:37:02 pm »
А пък на мен ЗД \"БУЛИНС\" АД ми отказва да покрие щети на автомобила ми,който беше ударен от неизвестен водач на паркинг с мотив, че нямам протокол за ПТП от КАТ.Колата ми е пройзведена 1990 и е застрахована за 2800 лв. а щетите са за около 1000 лв.

еlenaalex2

• Младши потребител
  • **
    • Профил
« Отговор #3 -: Ноември 07, 2008, 02:42:22 pm »
Ето малко копи и пасти - от общите условия на застрахователя \"Х\".
Пише ги на гърба на полицата която повечето от нас носят със себе си, но никога не са ги чели:

\"10. Застрахователят покрива отговорността  ...  за причинените на трети лица увреждания  ...   вследствие използването на моторно превозно средство, съобразно законодателството на държавата ... \"

Право на регрес
т. 43.    ....
т. 43.1   ....
т. 43.2   ....
т. 43.3   ....

(Прочетете си \"Общите условия\" - много са поучителни.)

А на Еленка ще кажа, че ако те удари водач \"който е нарушил законодателството на страната\" , т.е. правилника - просто нищо няма да получиш.

elenaaleks

• Старши потребител
    • Профил
« Отговор #4 -: Ноември 07, 2008, 02:57:04 pm »
В моята полица не пише такива неща... може би ако сложите и текста, който трябва да е на мястото на точките, ще получите и пълния текст, който е различен от това, което искате да ни представите.

Мен ме е удрял водач, който е нарушил ЗДП - платиха ми добро обещетение (по гражданска, не каско).

На вас ви препоръчвам да напишете горните си твърдения в някой автомобилен форум, да видим колко хора, претърпяли ПТП не по тяхна вина, ще кажат, че нищо не са им платили.

benito: За да ви изплатят, обещетение трябва да имате протокол от КАТ

еlenaalex2

• Младши потребител
  • **
    • Профил
« Отговор #5 -: Ноември 07, 2008, 03:13:52 pm »
Застрахователите не са длъжни да имат ЕДНАКВИ общи условия
(въпреки че и те правят коли и пасти - защото ги мързи).
Въпросът е по-скоро принципен.

И нямам нужда да питам в автомобилни форуми, с тези проблеми се занимавам професионално и имам лични наблюдения.

elenaaleks

• Старши потребител
    • Профил
« Отговор #6 -: Ноември 07, 2008, 03:33:04 pm »
Подайте жалба за нарушаване правата на потребителите щом имате неопровержими доказателства за това.

еlenaalex2

• Младши потребител
  • **
    • Профил
« Отговор #7 -: Декември 07, 2008, 02:51:13 pm »
Формално нарушение няма - тези неща си ги пише в \"Общите Условия\" и всеки, който се подписва (дори и без да ги е чел) показва, че е съгласен с тях. А и няма къде да ходиш - ГО е ЗАДЪЛЖИТЕЛНА !

elenaaleks

• Старши потребител
    • Профил
« Отговор #8 -: Декември 07, 2008, 05:00:46 pm »
Право на регресен иск, което не освобождава застрахователя от задълженията му и не е задължително да бъде включено в общите условия, може да се предяви ако щетите са причинени от лице, управляващо моторното превозно средство при забраната по чл. 5, ал. 2, т. 3 от Закона за движение по пътищата или:

3. (нова - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г., изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) управлява пътно превозно средство под въздействие на алкохол, наркотици или други упойващи вещества.

Тези неща ги пише в Закона за застраховането, с който би трябвало да сте запозната, все пак работите в тази сфера, и ЗДП, а законодателството на РБ е задължително за всички физически и юридически лица. Поради това не пишете глупости, ако Общите условия са в разрез със законодателството, всеки среднокласен адвокат би защитил правата на потребителите успешно в съда. За съжаление, в тази държава, както и в другите нормални държави, не се назначава милионна \"армия\", която да чете и препрочита условията за ползване, договорите и прочие на всички фирми, а се разчита на гражданите да си отварят очите и да сигнализират, когато има нарушения.
« Последна редакция: Декември 07, 2008, 05:12:23 pm от elenaaleks »