Автор Тема: Работно време и прием на стока  (Прочетена 340 пъти)

DaniL

• Новак
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
Работно време и прием на стока
« -: Ноември 12, 2008, 04:01:40 pm »
Няколко пъти ставам жертва на следната несправедливост:
От време-на време отскачам до един магазин за стоки втора употреба, където някой път съм попадала на много хубави немски игри за детето.
Магазинът е с работно време 9,30- 19,30. Тъй като свършвам работа в 17,30, вече 3-4 пъти минавам край магазина точно в 18ч., при което виждам вътре двете продавачки и явно техни познати с децата им, които избират играчки. Вратата на магазина е заключена. При моето по-упорито дърпане на вратата едната продавачка идва и лепва на стъклото малка хартийка с надпис \"Приемам стока\".
Моля разяснете ми какви са ми правата в този случай.
Първо, искам и аз да имам право да избирам хубавите играчки и второ, не би ли трябвало \"Приемането на стока\" да става извън работното време на магазина?
Благодаря предварително

еlenaalex2

• Младши потребител
  • **
  • Публикации: 91
    • Профил
« Отговор #1 -: Ноември 13, 2008, 09:29:13 am »
Ясно е, че всеки частен предприемач е свободен да избира кога да работи, кога да приема стока, как да се държи с клиентите и на кого да си продава стоката си. Най-общо казано, задължението му към Вас възниква, едва след като получи пари от Вас за нещо.
Съвсем друго е, разбира се, при бюджетните служители (общински, правителствени, съд, училища, военни и др.), които получават заплатите си от данъците. За тях \"Клиентът винаги има право\" и работното време се спазва  ЗАДЪЛЖИТЕЛНО (без да се въртят лични далавери по време на работа).

Ирина Марудина

• Старши потребител
  • Публикации: 325
    • Профил
« Отговор #2 -: Ноември 13, 2008, 04:46:28 pm »
ЗЗП:

Чл. 8. (1) Търговецът е длъжен да постави в близост до входа на търговския обект следната информация:
1. фирмата и адреса на управление на търговеца;
2. името и фамилията на лицето, отговорно за обекта;
3. работното време на търговския обект.
(2) Когато търговският обект е затворен, търговецът обявява това на мястото, на което обявява работното време.
(3) Обявеното работно време е задължително за търговеца.

еlenaalex2

• Младши потребител
  • **
  • Публикации: 91
    • Профил
« Отговор #3 -: Ноември 14, 2008, 11:33:42 am »
\"Излизам да закуся. Ако не се върна до 12.30 значи съм отишъл да обядвам.\"

За жалост този принцип се спазва много по-стриктно от държавните служители. Вижте празните банки в Народното събрание, когато се гласува важен закон.