Автор Тема: Плащане с лична карта  (Прочетена 9436 пъти)

vesselapopova

• Новак
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
Плащане с лична карта
« -: Декември 04, 2008, 07:51:23 pm »
Вчера ми се случи следното:
Влязох в парфюмерия ADEL в CENTRAL MALL-Велико Търново с желанието да си купя парфюм. Когато поисках да платя и запитах дали може да използвам дебитната си карта ми поискаха личната карта, за да могат да сверят самоличността ми дали съвпада с тази от дабитната карта.
Според вас редно ли е това?
Аз дълбоко се възмутих и се почувствах обидена, но бързах и не ми се разправяше, а тази случка ми вгорчи целия ден.
« Последна редакция: Декември 04, 2008, 07:52:11 pm от vesselapopova »

mikile

• Новак
  • *
  • Публикации: 48
    • Профил
Плащане с лична карта
« Отговор #1 -: Декември 04, 2008, 08:31:13 pm »
Мисля,че няма нищо нередно в твоя случай и дори е в твой интерес.
Представи си ситуация в която си изгубила дебитната си карта или ти е взета насила,узнали са по някакъв начин твоята парола и си напазаруват за твоя сметка.В случая мисля,че не е редно да се сърдиш на служителите,а по-скоро да приемеш това,като защита на собствените си интереси.Доколкото разбирам след тази проверка на самоличноста те са ти извършили услугата за която си отишла.

Ирина Марудина

• Старши потребител
  • Публикации: 325
    • Профил
Плащане с лична карта
« Отговор #2 -: Декември 08, 2008, 12:05:05 am »
Обикновено това се прави за кредитни карти.

rasmus4eto

• Новак
  • *
  • Публикации: 3
    • Профил
Плащане с лична карта
« Отговор #3 -: Януари 04, 2009, 09:35:36 pm »
Сверяването на имената се прави и в двата случая - кредитна и дебитна.

mitseva

• Новак
  • *
  • Публикации: 5
    • Профил
Плащане с лична карта
« Отговор #4 -: Януари 05, 2009, 01:45:16 am »
На мен вчера ми се случи същото. Като държа да отбележа, че във въпросния магазин (\"Фантастико\" в Красна поляна) неведнъж съм пазарувала с очевидно чужда дебитна карта и никой, даже не е поглеждал. И изведнъж ще ми правят скандали.
За парвилно, вероятно е правилно! Но все пак, не е нужно да ми крещят и да се държат с мен като боклук! Още повече, че съм и редовен клиент... или поне бях!
Но преди време съм питала изрично в банката, защото едната ми дебитна карта е със старата ми фамилия. От там ми казаха, че няма нужда да я сменям, защото не е нужно да удостоверявам самоличност. Лична карта се иска само за кредитна карта.

B.Trueger

• Младши потребител
  • **
  • Публикации: 68
    • Профил
Плащане с лична карта
« Отговор #5 -: Януари 05, 2009, 10:08:16 am »
Лична карта се показва само на ОПЕРАТОРИ ЛИЦЕНЗИРАНИ ЗА РАБОТА С ЛИЧНИ ДАННИ. В общия случай това са банките, МВР и може би хотелите (но само ако имат лиценза в рамка окачен на рецепцията).

mitseva

• Новак
  • *
    • Профил
Плащане с лична карта
« Отговор #6 -: Януари 05, 2009, 01:19:42 pm »
# B.Trueger, това е интересно! Май е добре да се прочете закона за защита на личните данни! :)
Някакви идеи как да се справяме с такива, които искат личните карти, а нямат право да ги искат? По възможност без скандали! :)

elenaaleks

• Старши потребител
  • Публикации: 385
    • Профил
Плащане с лична карта
« Отговор #7 -: Януари 05, 2009, 01:59:42 pm »
Понятието \'лични данни\' е много по-широко от понятието \'лична карта\'. Личната карта служи за идентификация и не виждам нищо нередно да бъде поискана идентификация от служителите във връзка с безкасови плащания, купуване на стоки на изплащане и подобни. Това, че някой ви е поискал личната карта, не значи, че трябва да я извадите и да им я дадете - просто я показвате, за прочетат името и да видят снимката. Така, според мен, е и редно - представете си, че някой роднина/познат по случайност ви разбира пин-кода и решава да попазарува.... дали ще ви е приятно - тогава, може би, ще сте безкрайно ядосани на търговеца, че не е поискал купувачът да се идентифицира....

Всеки трябва да ползва единствено и само собствените си дебитни или кредитни карти. Ако искате някой друг да ползва вашите пари - има онлайн банкиране - прехвърлете средства в съответната карта.

mitseva: много правилно са ви отрязали. Ако аз бях служителят в магазина, дори бих извикала полиция. Истината за вас е една, но за мен е друга - вие пазарувате с чужда карта, която може би е крадена. А когато си сменихте фамилията, отразиха ли това в банковите ви сметки? Вероятно да - в този случай трябва да смените и дебитната си карта. Това, че на някой служител в банката не му се работи не е извинение.

B.Trueger

• Младши потребител
  • **
    • Профил
Плащане с лична карта
« Отговор #8 -: Януари 05, 2009, 02:44:19 pm »
Ако личната карта ще се показва не само на ЛИЦЕНЗИРАНИ ОПЕРАТОРИ С ЛИЧНИ ДАННИ но и на други, това обезмисля целия труд по лицензирането, целия административен апарат, който бди за опазване на личните ни данни и се издържа от бюджета (т.е. пак от нас).

Особеното тук е, че в закона за личните данни не е посочено, как да процедираме с всички тези, които искат да видят личната карта, да я фотокопират в аптеките или др. подобни.

elenaaleks

• Старши потребител
  • Публикации: 385
    • Профил
Плащане с лична карта
« Отговор #9 -: Януари 05, 2009, 03:25:18 pm »
Тук не става въпрос нито за обработка на данните от личната карта, нито за ксерокопиране, а за идентифициране на притежателя на кредитна/дебитна карта. Според вас дали е по-добре в закона да е записано, че само лицензирани оператори имат право да ви поглеждат личната карта и масово да се пазарува с чужди, в частност откраднати карти? Нека да ви напомня, че кредитните карти не изискват въвеждане на пин-код. Няколко пъти не са ми искали въвеждане на пин-кода и на дебитната карта. Мисля, че никой няма ползва от въвеждане на крайни мерки. Все пак, винаги можете да закриете номера на картата и ЕГН-то, когато показвате личната си карта.

B.Trueger

• Младши потребител
  • **
    • Профил
Плащане с лична карта
« Отговор #10 -: Януари 05, 2009, 09:55:51 pm »
\"Според вас дали е по-добре в закона да е записано, че само лицензирани оператори имат право да ви поглеждат личната карта и масово да се пазарува с чужди, в частност откраднати карти?\"

Драга Елено,
и двете неща са верни: в закона е записано, че само лицензирани оператори имат право да Ви гледат картата и същевременно е верно, че в България масово се пазарува с чужди, в частност откраднати пари!
ПАЗЕТЕ СИ ПАРИТЕ !!!

B.Trueger

• Младши потребител
  • **
    • Профил
Плащане с лична карта
« Отговор #11 -: Януари 05, 2009, 09:59:56 pm »
поправка: \"вярно\" а не \"верно\" (забравих, че сте от Варна)

pharaon

• Редовен потребител
  • Публикации: 105
    • Профил
Плащане с лична карта
« Отговор #12 -: Януари 05, 2009, 10:07:38 pm »
elenaaleks  е права! ОПЕРАТОРИ ЛИЦЕНЗИРАНИ ЗА РАБОТА С ЛИЧНИ ДАННИ имат право да боравят с данните изписани на личната ви карта, като най честата практика е да ви ксерокопират личната карта. Но да ви я иска за сверка дали това сте вие може всеки, който се нуждае от този вид информация. Банки, магазини, МВР и т.н. Точно това е целта на личната карта, да удостоверяваш личността си, където е необходимо! Че ти стоиш зад тези имена. И ЕГН. Дори и приятели/познати са ви я искали да ви видят колко смешно сте излезнали на снимката, или пък не ви вяртват, че днес ви е рождения ден. На тях с удоволствие я показвате. А и те могат да ви вземат данните. Въпроса е, че никой няма право да записва тези данни някъде (било то чрез копие, преписване на ръка и т.н.) без да има това право. Някъде другаде бях споменал, че точно с тази вратичка се измъкват навсякъде където ти снимат личната карта.

mitseva

• Новак
  • *
    • Профил
Плащане с лична карта
« Отговор #13 -: Януари 05, 2009, 11:23:13 pm »
Айде, не се карайте сега! Мисля, че се изясниха нещата.

Аз мога да продължа с историята. Днес, съвсем умишлено реших да проверя как са нещата. Платих в друг магазин с дебитната карта на съпруга ми, като той не беше с мен, а аз очевидно не съм мъж! Познайте - никой нито ме попита, нито даже погледна картата, камо ли да ми направи забележка.

Вие си правете изводите кой прав и кой крив!

Аз лично не се възмущавам, от факта че са ми направили забележка и/или, че са ми поискали лична карта. Възмутена съм от отношението! Дори картата да не е моя, не мисля, че имат право да се отнасят с мен, като с боклук! На тия във Фантастико отдавна съм им набрала и предчумствам в скоро време как ще подам оплакване.

B.Trueger

• Младши потребител
  • **
    • Профил
Плащане с лична карта
« Отговор #14 -: Януари 06, 2009, 06:14:14 pm »
Знам, че не е толкова опасно, ако си покажеш снимката от картата на някой приятел или ако някоя продавачка ти я поиска, за идентификация и по-голяма сигурност. Просто се опитвам да възбудя дискусия по темата - Има ли смисъл от Закона за запазване на личните данни и ценен ли е той за обществото в този му вид, заедно с цялата администрация и бюрокрация по лицензирането. А иначе не се съмнявам, че въпросните чиновници съвестно си получават заплатите всеки месец - така и трябва, иначе излишъкът току виж станал още по-голям.