Автор Тема: Имат ли право?  (Прочетена 572 пъти)

mani

• Новак
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
Имат ли право?
« -: Февруари 13, 2009, 09:47:33 pm »
Работя по една програма за временна заетост, която е към Бюрото по труда. Работодателят ми е общинска фирма, която от години работи с една банка и сключва договори с тази банка. Дебитните ни карти са точно от тази банка. Днес се получи писмо от Бюрото по труда, с което ни информират, че всички, работещи по програмата, имат издадени нови дебитни карти от друга банка. Въпросът ми е - имат ли право да ми издават нова дебитна карта, при положение, че не са ме информирали преди това, не съм подавала искане и не съм изявила желание за това? Имат ли право да използват данните ми без мое разрешение, още повече че не те са ми работодатели?
Крайно съм възмутена от всичко това! Имат ли право някой да ме задължи да използвам дебитна карта на неговата банка?

elenaaleks

• Старши потребител
  • Публикации: 385
    • Профил
Имат ли право?
« Отговор #1 -: Февруари 13, 2009, 09:58:05 pm »
Работодателят е администратор на лични данни по ЗЗЛД и не трябва да предоставя личната ви информация, освен ако не е изискана чрез съда. Това е грубо нарушение и се наказва (мисля) с глоба от 1000 лева за първо нарушение. За съжаление се практикува в България. Освен това никой няма право да ви задължава да ползвате дебитната карта на определена банка. Счетоводителите излизат с едни доводи, с едни чудеса - колко било трудоемко да плащаш на незнам-си-колко човека със сметки в различни банки - глупости на търкалета- това си е техен проблем - имате право да откриете сметка в която искате банка, на която да ви превеждат заплатата.

mani

• Новак
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
Имат ли право?
« Отговор #2 -: Февруари 26, 2009, 06:42:18 pm »
значи.. от Агенцията по заетостта продължават да ме притискат да си взема дебитната карта, която те са ми издали, на тяхната банка. А единственото ми общо с тази агенция е,че програмата по която работя, минава през тях. Но тя не е тяхна програма, парите, които получавам не са техни, идват от друго място. Те само ги разпределят. Днес дори ме заплашиха, че ще ме уволнят. Нямат право, разбира се, не те са ми работодателите. Но задължават счетоводителя да ми превежда заплатата по тази карта и ако не го направи, ще му наложат глоба. Към кого да се обърна за компетентно мение по въпроса? Защото настояват,че съм длъжна да взема тази дебитна карта.

elenaaleks

• Старши потребител
  • Публикации: 385
    • Профил
Имат ли право?
« Отговор #3 -: Февруари 27, 2009, 08:40:10 am »
Сигнализирайте комисията за защита на личните данни, за това, че са предоставили личните ви данни на банката без вашето знание и разрешение. Министерството на труда и социалната политика, за това, че ви принуждават да ползвате дебитна карта, която вие нито желаете, нито сте подписвали документи за издаването й, както и за това, че ви заплашват с уволнение.

Кореспонденция с тези институции - само писмена, препоръчано с обратна разписка или по куриер по същия начин - само така че имате документ, че сте изпратили, а те са получили жалбата ви

Можете да сигнализирате и ЕК на следния адрес :

http://ec.europa.eu/community_law/your_rights/your_rights_forms_en.htm

Жалбата е и във вариант на български език - изпращате по емейл.
« Последна редакция: Февруари 27, 2009, 10:21:27 am от elenaaleks »