Автор Тема: за цената на природната газ  (Прочетена 670 пъти)

niki60

• Новак
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
за цената на природната газ
« -: Март 16, 2009, 03:37:12 pm »
бих искал някой да ми обясни, за6то въб фактурата за цената на природната газ има коефициент 1,0532?
на зададен от мен вапрос във варнагаз , ми бе6е казано ,,4е този коефициент се слага , за6тото газта през зимата се свивала от студа,,и така от всеки клиент те си прибират по около 5куб.м газ месе4но.
моля , кам кого да се обърна за съвет , и как може да се премахне тожи рекет от страна на монополиста.
предварително благодаря.

B.Trueger

• Младши потребител
  • **
  • Публикации: 68
    • Профил
за цената на природната газ
« Отговор #1 -: Март 16, 2009, 04:45:59 pm »
Рекетът от страна на монополиста не може да се премахне - именно затова е станал монополист.

Газовете през зимата се свиват, през лятото се разширяват - затова са газове. Газът през зимата се свива с ок. 5 % и газомерът отчита по-малко количество, но със същата калоричност. През лятото процесът е обратен. Въпросът е, кога обемът се счита за нормален. По дефиниция \"нормален кубичен метър\" се дефинира при температура 273 К (т.е. 0 грд.С) и ако поради това съображение обемът през зимата се приеме за 100 %, би трябвало обемът през лятото да се разшири и газомерът да отброи примерно 105 % обем, но със същата калоричност. Т.е. зимните сметки би трябвало да са нормирани, а летните - намалени с ок. 5 %.

\"A normal cubic meter (Nm3) is the metric expression of gas volume at standard conditions and it is usually defined as being measured at 0 °C and 1 atmosphere of pressure.\"

(Тази дописка е без претенции за многознайство и изчерпателност - само общо техническо разсъждение.)