Автор Тема: Къде в ЗЗП пише че нямам право да пробвам дреха която искам да си купя?  (Прочетена 959 пъти)

pancho

• Новак
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
Днес ми се случи на два пъти в магазини за дрехи да ми отказват да пробвам блуза или потник, които искам да си купя защото е памучен.След отказа в първия магазин реших че е глезотия на собствениците, но вече на втория се замислих че може би аз греша. Чела съм ЗЗП не си спомням някъде да иам упоменато подобно нещо, но може и да греша.Моля за вашата помощ.

еlenaalex2

• Младши потребител
  • **
  • Публикации: 91
    • Профил
ЗЗП се отнася за потребителите, а такъв е всеки, който е купил стока или услуга. Преди това (т.е. преди да дадете пари - казано на прост език) Вие сте в положението на бабките, които опипват пет хляба, за да купят един и дванайсет праскови - за да купят две. Продавачките им правят забележка, но накрая и на тях им писва и спират да се обаждат - разбирам ги.

Преди да купите нещо Вие сте в положението на ГОСТ в частната собственост на търговеца. По изключително негова преценка той си решава, дали да Ви се усмихва, дали да Ви обърне внимание или да Ви изхвърли. Уважавайте правата на търговеца, така както искате да Ви уважават, когато станете Потребител.

pancho

• Новак
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
Добре значи купувам си дрехата без да я меря, така на око преценявам дали ще ми стане този размер и как ще ми стои / така излизам от групата на бабичките и се присъединявам вече към потребителите/, прибирам се в къщи и установявам че дрехата е широка и прекалено къса за мойто тяло, имам два варианта махам с ръка: Майната му на парите ще си купя друга! или Да я върна на търговеца.
С риск да съм мпрекалено натурален, отговора беше: Ти като купуваше къде гледа, сега е разопакована и обличана тази дреха не мога да я взема, защото не мога да я продам!?!?

pharaon

• Редовен потребител
  • Публикации: 105
    • Профил
Естествено, че търговеца е длъжен да ти демонстрира всяка стока каквва, е какви са и фукциите, как работи! В случая \"работата\" на дрехите е да са ти удобни, естествено че имаш право да я пробваш за да разбереш дали \"функциите\" и ще ти допаднат и да знаеш дали иксаш това което купуваш. В случая просто не ходете повече при тези търговци. В противен случай преценете дали настина си заслужава риска. Ако дрехата  е много евтина 1-2 лв. :) защо не. Но във всички \"втора ръка\" магазини където дрехите са именно от този ценови клас ИМА СЪБЛЕКАЛНИ и никога няма да ти направят проблем да пробваш каквото и да е!