Автор Тема: при забавяне на вноски по кредита банките те прецакват както си искат  (Прочетена 1968 пъти)

marto73

• Новак
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
Имскам да Ви разкажа следният случай. До преди една година бях на работа в една от големите \"западни\" фирми в Бизнес Парк Младост - София ,като получавах добра заплата за нашите стандарти - бруто 2200.- лева, чисто малко над 1800.- лева. Съответно още с назначението ми заваляха предложения от банките за кредити,овърдрафт,кредитни карти и други подобни. До този момент нямах кредити,или по-точно нищо сериозно освен няколко дреболий на изплащане(по-точно един телефон за 600.-лева и едно авто- си-ди за около 500.-лева). На вторият месец се подлъгах и взех кредитна карта американ експрес с лимит до 7000.- хиляди лева ,от тогава пощенска банка - сега вече не се казва така,сляха се с още една банка. Около нова година накупих куп неща повечето от които въобще и не ми трябваха - сега като се замисля , на факта е ,че за по-малко от три месеца бях на минус 5500 лева. От този момент се започна един безкраен кръговрат. Идва заплатата - вкарвам парите по кредитната карта и после пак почвам да тегля от тях до следващата заплата. Измъкване няма!!!. Тогава реших да взема потребителски кредит от същата банка,понеже лихвата беше ужким по-ниска. Значи дадоха ми 30.000.- хиляди лева потребителски кредит (много бързо,без поръчител),като ужким при фиксирана лихва трябваше за 60 месеца - шест години да върна на вноски общо малко над 36000 лева на банката - според договора и разплащателният ми тогава план. Но какво стана всъщност. След една година коректно плащане на вноските от моя страна се разболях и близо 4 -тери месеца не бях на работа. Съответно докатоп бях по болници не бях в състояние (дори и физическо) да ходя да внасям вноските. ОТ този момент на татък започнаха за мене ИЗМАМИТЕ на пощенска банка. Да поясня първо за да е ясно на всички какво става ще кажа ,че във въпросната банка имах четери сметки. Една разплащателна по която ми превеждаха заплатата,една сметка по кредитната карта -американ експрес,една сметка ,която обслужваше кредита ми (потребителският) и една спестовна сметка с фиксирана лихва от 5% .Първо без да имам овърдрафт и да са ме питали още първият месец от банката са тръгнали да си теглят вноската сами от разплащателната ми сметка плюс наказателни лихви при което сметката ми става на минус 760 лева и съответно веднага се блокира. Следващият месец пак на самотек ми изтеглят и всички пари от спестовната ми сметка - около 2.000 лева ,при което съответно си загубвам и лихвата по депозита. Но не спират до тука. На третият месец -след като от НОИ ми превеждат болничните за трите месеца - 3.800 лева,банката на секундата ги прибира - малка част по кредита и останалита пари тъй като по техни думи съм си покрил вноските по кредита другита пари ги вкарват по кредитната карта ,кочто забравих да Ви кажа също е блокирана. Точната ми сметка показва ,че за три месеца при вноски от по 550 лева /месец банката си е самоизтеглила 3860 лева ,при което имат наглоста да ми кажат,че всичко надтеглено е НАКАЗАТЕЛНА ЛИХВА. И ПАРИТЕ СА ГИ ИЗТЕГЛИЛИ ЧРЕЗ МНОГОРЕДОВО БОРДЕРО сами !!!! - каквото и да значи това. - Те сами не могат да ми го обяснят.
За мен това е обир за някой може и да е многоредово бордеро.  А на всичко отгоре се държат и НАГЛО с клиентите си ако искаш информация.
Наскоро гледах по телевизията,че по закон нямат право банките да ти взимат /блокират пари от социални, детски надбавки и други. Дали същото важи и за болничните?. А ужким имах и застраховка (по 5-6лв/месец) при сключване на договора за кредита - точно за такива случай- при заболяване ,инвалидност , загуба на работа ,въобще при промяна на социалното положение и евентуално невъзможност(дори и временна такава ) за погасяване на задълженията.

еlenaalex2

• Младши потребител
  • **
  • Публикации: 91
    • Профил
Много полезна и поучителна статия. И не забравяйте, че банките, заедно със застрахователния сектор (вместо да се засрамят малко от кризата), са на първо място по доходи. Банките смъкват по две кожи от такси при всeки превод, напр. ежемесечни здравни или социални осигуровки - до тук станаха 4 такси, защото основните суми и ДДС-то се превеждат отделно - общо 4 превода. Ако човек иска да плати на каса 5 - 10 лв.в НАП, КАТ, МВР или някъде другаде, КАСА НЯМА !! Идете на банката и преведете 5 лв. плюс 3.50 лв. бахкова такса. При смяната на табелите на колите преди 3 години на СИБанк се плащаше 54 лв., от които 45 лв. за табели, талони и прочее и 9 лв. БАНКОВА ТАКСА !!
Застрахователите са от същия дол дренки: след като скимуцаха и се усукваха няколко години накрая под предлог \"Така е навсякъде по света\" постигнаха своето - ЗАДЪЛЖИТЕЛНА ЗАСТРАХОВКА ЗА ВСЕКИ. Ами аз съм свободен гражданин и да се застраховам е МОЕ ПРАВО НО НЕ И ЗАДЪЛЖЕНИЕ !!! Може пък да не желая, кръвопийци мръсни.

Cambodja

• Редовен потребител
  • Публикации: 248
    • Профил