Автор Тема: Лични документи при плащане с дебитна карта  (Прочетена 7926 пъти)

kehajova_m

• Новак
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
Здравейте, бих искала да отворя една тема. Плащанията с дебитни карти и исканията на знайни и незнайни търговски работници да си показваме личните документи? Вероятно много потребители са изпадали в ситуация, в която предпочитат да платят със собствените си пари, но чрез дебитните си карти. Ситуацията става по-сложна ако сме забравили или нарочно оставили (поради съображения за сигурност по време на пазаруване) личните си документи вкъщи. Моля за професионално мнение относно този въпрос. До каква степен разнообразните търговски работници имат право да дискриминират потребителите по този начин и да отказват извършването на транзакцията? До каква степен нашите права са защитени, тъй като разнообразните търговски работници имат достъп до личните ни данни? Къде е гаранцията, че търговският работник е добросъвестен и не събира по някакъв начин лична информация? Защо тази сцена се разиграва и за дебитните карти? Как можем да се противопоставим напълно аргументирано на подобна практика?

severfen

• Младши потребител
  • **
  • Публикации: 75
    • Профил
Лични документи при плащане с дебитна карта
« Отговор #1 -: Ноември 02, 2010, 02:09:00 pm »
Гражданите на Република България са длъжни винаги да носят със себе си документи за самоличност. При порверка от контролен орган и тяхната липса, провинението се наказва с арест до 24 часа за изяснаване на самоличноста. За другото друг да коментира.

kehajova_m

• Новак
  • *
    • Профил
« Отговор #2 -: Ноември 02, 2010, 02:17:37 pm »
Контролен орган - да, но търговски персонал...

bloucester

• Гост
« Отговор #3 -: Ноември 02, 2010, 03:53:31 pm »
Гражданите на Република България са длъжни винаги да носят със себе си документи за самоличност. При порверка от контролен орган и тяхната липса, провинението се наказва с арест до 24 часа за изяснаване на самоличноста. За другото друг да коментира

КАТО ЖИВЕЕМ В ПОЛИЦЕЙСКА ДЪРЖАВА Е ТАКА

Вечно съм Няващсе

• Младши потребител
  • **
  • Публикации: 82
    • Профил
« Отговор #4 -: Ноември 02, 2010, 07:34:03 pm »
Съгласно Закона за личните данни ИМАТЕ ПРАВО И ЗАДЪЛЖЕНИЕ да откажете показването на лични данни на всеки, който не може да удостовери, че е \"Оператор\" на лични данни по смисъла на закона.

Георги Чобанов

• Новак
  • *
  • Публикации: 16
    • Профил
« Отговор #5 -: Ноември 03, 2010, 04:46:38 pm »
Опитах се няколко пъти да пазарувам в един магазин с дебитна карта.Но ,когато ми поискаха документ за самоличност им заявих,че ще им го предоставя,когато и банкомата ми поиска документ за самоличност,когато тегля пари.ПОС-терминала им бе на Уникредит булбанк.Явно е имало и много други недоволни клиенти,тъй като вече не искат документ за самоличност.Най-вероятно просто са си сменили обслужващата банка.

потребител 111

• Новак
  • *
    • Профил
« Отговор #6 -: Ноември 08, 2010, 05:46:16 pm »
Преди няколко дни купих USB - устройство от магазин \"My computer\".Платих с дебитна карта.След плащането служителят зад касата ми поиска лична карта.Представих я . Подписах единият екземпляр от Пос- терминалното устройство.Уведомиха ме, че трябва да ми бъде издадена фактура и  поискаха трите ми имена;точен адрес и когато стигнахме до ЕГН - търпението ми се изчерпа.Отказах и попитах защо е необходимо всичко това.Отговориха ми, че имат право.Поисках документ , на който това е написано черно на бяло.
Отговорът на служителят беше:
\"Ама Вие какво си мислите ?
Аз мога да Ви намеря ЕГН - то без да се напъвам като Ви знам трите имена и адрес.
Плюс това можех да го запомня когато ми показахте личната си карта\".........
Що за безумие???
Цветан Цветанов вместо да се занимава с глупостите за   имотния си статус може да обърне внимание на факта, че в България няма никаква защита на личните данни.
« Последна редакция: Ноември 08, 2010, 05:48:56 pm от потребител 111 »

потребител 111

• Новак
  • *
    • Профил
« Отговор #7 -: Ноември 08, 2010, 05:48:18 pm »
Какво значи да си оператор на лични данни при закупуване на USB или клавиатура например??

Вечно съм Няващсе

• Младши потребител
  • **
  • Публикации: 82
    • Профил
« Отговор #8 -: Ноември 08, 2010, 07:10:00 pm »
Основните оператори с лични данни са:
МВР, банките, хотелите, държавните и комуналните учреждения

Останалите (напр. квартални търговци, брокери на имоти или др.) трябва да представят сертификат за \"Оператор\", ако искат да видят личната карта или ЕГН !

bt

• Новак
  • *
    • Профил
« Отговор #9 -: Ноември 24, 2010, 03:23:22 pm »
Аз одобрявам искането на документ, удостоверяващ самоличността, при плащане с карта, защото това намалява в голяма степен възможността картата ми да бъде използвана от друг човек (в случай на кражба, изгубване или клониране). Не мисля, че на касиерките в магазина им е поставена задача да запомнят личните данни на клиентите. Хората, които са си поставили за цел да откраднат информация, го правят без доброволно да им я предоставяме.

BeTaTesTeR

• Младши потребител
  • **
  • Публикации: 65
    • Профил
« Отговор #10 -: Декември 03, 2010, 09:59:11 am »
Имам един въпрос към недоволстващите.Подписали ли сте се на гърба на дебитната карта в полето за подпис?Служителя е длъжен да свери дали подписа на гърба на дебитната карта съответства на този който сте изписали на бележката за подтвърждаване на транзакцията.Ако съответно не сте се подписали на гърба на дебитната карта,нормално е да ви поиска лична карта за да свери подписа,защото ако подписа ви не съответства вие може да оспорите транзакцията и парите да ви бъдат възстановени,а магазина да остане ощетен.

mikile

• Новак
  • *
  • Публикации: 48
    • Профил
« Отговор #11 -: Декември 11, 2011, 08:04:49 am »
До колкото знам при пазаруване с дебитна карта не е необходимо да се предоставя документ за самоличност,но при  пазаруване с кредитна карта е задължително условие.

gogodif

• Новак
  • *
  • Публикации: 11
    • Профил
« Отговор #12 -: Декември 11, 2011, 10:25:02 am »
Ако при плащане с дебитна карта се изисква представяне на лична карта,то при теглене на пари от банкомат банкомата трябва да ти иска същото,защото е едно и също.

blago blagoev

• Новак
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
прословутата позволяваща наредба – Наредба № 3 от 16 юли 2009 г. за условията и реда за изпълнение на платежни операции и за използване на платежни инструменти. В Раздел II, чл. 32 (1) пише следното:

Чл. 32. (1) Търговецът, при който се намира терминалното устройство ПОС, чрез което се извършва плащането, може да откаже използването на платежна карта в случай на:
[…]
3. отказ от страна на държателя да представи документ, потвърждаващ неговата самоличност, или когато търговецът установи, че неоправомощено лице използва платежната карта.

Забележете: “може да откаже”, не “длъжен е да откаже”. По-интересно е, че “търговец с ПОС” не е орган, определен със закон като такъв, комуто съм длъжна да покажа лични документи.

Търговецът може да го поиска, разбира се, но ни най-малко не съм длъжна да го покажа. Оттам нататък, ако се придържа към гореспоменатата наредба, търговецът има право да и откаже продажбата, нищо повече. Това да ме убеждава да дам личната си карта (убеждаване, което в моя случай граничеше с тормоз), не е оторизирано от никаква наредба и ме накара да се чувствам унизително.

Препоръчвам ви да посетите www.spravedloivostbg.com
В сайтът можете да откриете и изтеглите примерни бланки и образци за подаване на жалби, рекламация или сигнал до институцията отговаряща за разрешаването на дадения проблем.Регистър за откраднати автомобили, мобилни телефони, черен списък на осъдени лекари в България и много полезна информация...