Автор Тема: Киселите млека в България  (Прочетена 666 пъти)

rgk

• Новак
  • *
  • Публикации: 4
    • Профил
Киселите млека в България
« -: Април 15, 2007, 08:52:52 am »
Къде в България за момента може да се получи достоверна информация относно качествения им състав? Количественият състав на осн. хранителни елементи/ мазнини,въглехидрати и белтъчини в % / на 100 гр. продукт практически не говори нищо за тяхния произход,напр.: дали е използувано натурално мляко или негови деривати/ сухо мляко и др./, има ли добавка на нишесте и др. подобрители и.т.н. Не трябва ли тази информация да се изисква върху опаковката? Моля, нека някой да коментира. Въпроса е много съществен, защото това е най-евтината и здравословна храна за деца и възрастни.

deuch

• Новак
  • *
  • Публикации: 8
    • Профил
« Отговор #1 -: Април 16, 2007, 01:23:49 pm »
За съжаление всеки може да си напише каквото иска върху опаковката ,ако го хванат в лъжа сменя името на фирмата и марката и пак отначало.Цената също не е никакъв критерий за качество.Има стандарти за качеството и съдържанието на повечето храни и лаборатории за следенето им , и сега покрай лицензирането за износ в Европа някои производители ще започнат да гонят качество,но предполагам че за Бг пазара ще отива върната от Европа стока.Борбата за качествени стоки и честна търговия трябва да се води основно от потребителя , всеки ден ,във всеки магазин и заведение , иначе никой не може да \"оправи \" нещата.

valerina

• Новак
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
« Отговор #2 -: Април 17, 2007, 04:23:56 pm »
Нека асоциацията да направи едно изследване за млякото, така, както направи за кренвиршите. Вероятно така може да се установи дали в млякото има истински продукти или такива, които потребителите биха избегнали, ако знаеха.

Ирина Марудина

• Старши потребител
  • Публикации: 325
    • Профил
« Отговор #3 -: Април 17, 2007, 05:05:11 pm »
Изследване за киселите млека вече има :
Сравнителен тест на български кисели млека

А какво ви е мнението за Био кисело мляко? Пробвали ли сте го? Аз лично като става въпрос за директна консумация купувам от него - макар, че във Фантастико е на цена 1.29 лв за 400 г. Е, има го обаче проблема с бързото вкисване ;) Но аз гледам на това като плюс - доказва наличието на живата закваска. Жалко, че не присъства в изследването.

Boogy

• Младши потребител
  • **
  • Публикации: 93
    • Профил
« Отговор #4 -: Април 17, 2007, 06:08:17 pm »
По време на изследването Био киселото мляко още го нямаше на пазара. Фактът, че вкисва бързо е най-верния индикатор за това, че наистина съдържа жива закваска. Цената му скоро ще падне, въпрос на развитие на пазара. Доколкото, съм запознат има доста ферми, които кандидатстват за сертификат за биопроизводство в Министерството на земеделието. Веднъж да се появят още две-три марки и цената ще се нормализира.
 Скоро ще направим нов тест, но този път с поне два пъти повече изследвани марки. Всичко зависи от подкрепата за списание ПОТРЕБИТЕЛ. Ако се абонират повече хора, ще имаме средства за тестове.
« Последна редакция: Април 21, 2007, 10:54:10 am от Boogy »

rgk

• Новак
  • *
  • Публикации: 4
    • Профил
« Отговор #5 -: Април 17, 2007, 10:05:30 pm »
Има едно млякс ДОМЛЯН 2% масленост, с невероятно добър вкус, но не е включено в изследванетс, и друго от същата фирма с 3,6% - твърде добро. И двете млека имат много финна структура. Не мога да го сравня с никое друго, но нищо повече не знам по другите важни показатели може да не струва.Опитах да говоря с президентката на фирмата - тя ме успокои,че мога спокойно да го давам и на малки деца, но не пожела коментар.Има ли хора, които да знаят друго за него?

genie

• Новак
  • *
  • Публикации: 28
    • Профил
« Отговор #6 -: Април 19, 2007, 04:44:02 pm »
Ям кисело мляко откакто се помня.Когато го продаваха в стъклени бурканчета със станиолова капачка и цената му беше 27ст. купувах по 10 млека на ден.От тях 7 (за деня)изяждах аз.Мисля,че разбирам от кисело мляко:)!За съжаление това,което се предлага в момента на пазара няма нищо общо с това навремето.От млекото,което се предлага на пазара(в София),според мен най-много се доближават до истинското следните марки: "БОР ЧВОР","ГЕРМА","КУЛТУРА".Имаше по едно време едно "ПРЕДЕЛ",но много малко търговци го предлагат поради простата причина,че за два дни се вкисва(т.е. истинсо е!).Всичко останало е ...ще прозвуча грубо!