Автор Тема: Рекламни торбички  (Прочетена 2296 пъти)

djogleva

• Новак
  • *
  • Публикации: 15
    • Профил
Рекламни торбички
« -: Август 29, 2007, 03:19:13 pm »
Здравейте! Отдавна ме мъчи един въпрос :) Този с рекламните торбички. В по-големите вериги /Метро, Била и т.н./ се продават торбички за продукти единствено с тяхното лого и/или рекламирани продукти. Вероятно това не е незаконно, но не би ли трябвало да имаш възможност да си закупиш качествена торбичка без рекламни надписи? В смисъл, че така или иначи ти си клиент и правиш оборот на въпросния магазин, а накрая трябва и да им платиш за да им направиш реклама! В Билла например ти предлагат и безплатни торбички, но в тях може да сложиш не повече от два домата :). Обсъждали сме този въпрос с познати и приятели и всички са на моето мнение. Признавам, че не съм проучвала темата задълбочено (което се каня да направя доста често), но не ми остава време :), но днес надълго и нашироко се зачетох в този сайт, та реших да споделя!!!
« Последна редакция: Август 29, 2007, 03:20:05 pm от djogleva »

elenaaleks

• Старши потребител
  • Публикации: 385
    • Профил
Рекламни торбички
« Отговор #1 -: Август 29, 2007, 10:25:36 pm »
Всички полиетиленови торби са рекламни - аз не съм виждала такава торба, която да не рекламира нещо. Така, че във всички случаи си купувате торба за да рекламирате нещо си. Моето мнение е, че тези торби трябва да се заплащат. Представете си, ако Ви ги дават безплатно какво ще стане - ние сега ходим по найлонови торбички... а тогава... няма да може да изчистим градовете и полята от тях. Не че сега го правим, но това е отделен въпрос. (Между другото в някои страни в ЕС торбички не се предлагат безплатно - трябва да си купите, дори най-малките. някои вериги магазини предлагат на клиентите си торбички, които те заплащат, но когато се скъсат- се подменят. Целта на това е да се намали замърсяването)  Не виждам защо е такъв голям проблем, че на закупената торбичка пише БИЛЛА (напр.). Ако не пише БИЛЛА, ще пише Кока-Кола (например). От това, че ще си купите торбичка с надпис Кока-Кола от БИЛЛА по-добре ли ще се почувствате? отговорете си на този въпрос преди да прочетете останалото, което ще напиша. Защото ако отговорът е да - значи проблемът не е надписа на торбичките а във Вас. Явно таите много злоба към някоя верига магазини по някаква причина и просто Ви е яд, че някой се опитва да Ви използва. Но дори да е така - кое е по-важно: Вашето наранено достойнство или чистотата пред (и зад) блока, кооперацията, къщата, квартала...

djogleva

• Новак
  • *
    • Профил
Рекламни торбички
« Отговор #2 -: Август 30, 2007, 10:03:44 am »
elenaaleks, с доста от нещата, които казватe съм съгласна! Аз от малка съм възпитавана да не хвърлям боклуци, където не трябва и се вбесявам като видя как от колата пред мен лети  фас например. И одобрявам напълно идеята найлоновите торбички да се заплащат. Но както знаем - българинът не може да бъде накаран да спре да изхвърля боклуци, само защото е дал пари за тях! Ако торбичката се скъса, той няма да си я запази /или да я върне, защото у нас няма такава практика/, а спокойно може да я метне от седмия етаж, като преди това доволно я напълни с всевъзможни остатъци от храна и т.н.! И това го казвам от опит - години наред живеех в блок, от чийто прозорци редовно се изсипваха купища боклуци.
Иначе, изобщо не е вярно, че всички полиетиленови торбички са рекламни! Но както казах - хубаво е да имаш възможност за избор. Ако например ти допада повече тази с рекламния надпис, купи си я, но пък ако ти харесва повече онази, свежата, с цветята например - вземи нея! Има вариант например рекламните да бъдат по-евтини, с цел повечето хора да предпочитат тях. Разбира се, може и да си носиш пликче от вкъщи, но пък човек не винаги е подготвен. Аз обичам да ме ухажват, а не да ме принуждават. Ако си клиент на дадена верига има хиляди начини да те \"накарат\" да им правиш добра реклама и според мен не точно този е най-добрия. Надявам се, че сега вие сте прочели внимателно това, което пиша и сте ме разбрали правилно :).
« Последна редакция: Август 30, 2007, 10:03:59 am от djogleva »

elenaaleks

• Старши потребител
    • Профил
Рекламни торбички
« Отговор #3 -: Август 30, 2007, 12:44:23 pm »
Рабирам Ви напълно, но не мисля, че ви принуждават да си купувате торбичка - правите го ако искате, а ако не искате - си носете една в чантата.
Аз лично не съм виждала полиетиленови торбички, които не са рекламни - може би защото винаги когато пазарувам ходя с кола, и ползвам едни и същи торбички от 2-3 години. А преди години имаше едни торбички, на които имаше адрес на който да се изпрати торбичката, ако се скъса, за рециклиране - мисля, че кампанията нямаше успех - защото, и тук сте много права, много хора нямат елементарната култура как да пазят чисто.

Ирина Марудина

• Старши потребител
  • Публикации: 325
    • Профил
Рекламни торбички
« Отговор #4 -: Септември 03, 2007, 05:08:04 pm »
Аз от малка съм възпитавана да не хвърлям боклуци, където не трябва и се вбесявам като видя как от колата пред мен лети фас например.

Говорим за различни неща. Да, и аз съм възпитана да не хвърлям боклуци от терасата. Сега говорим обаче за ново възпитание - за това, че дори и да хвърлиш найлоновата торбичка в кофата, тя не се изпарява ей така. А отива някъде, където се трупа, замърсява околната среда, вреди на природата. Тук има и политика от страна на държавата - всяка стока има в цената си включена такса за опаковката си - най-ниска е таксата за хартия, най-висока - за пластмаса. Това е опит да се превъзпитат производителите и да се насочат към по-лесно преработваемите материали.

djogleva

• Новак
  • *
    • Профил
Рекламни торбички
« Отговор #5 -: Септември 04, 2007, 09:16:41 am »
Izida, съгласна съм и с вашето мнение, но вече наистина отидохме в съвсем друга тема. Ако не се лъжа ставаше дума за РЕКЛАМНИТЕ найлонови торбички, а не изобщо за найлоновите торбички. И ако сте прочели внимателно аз нямам нищо против да плащам за тях, дори напротив!!! :) Стига да имам възможност за избор!

kiko

• Новак
  • *
  • Публикации: 3
    • Профил
Рекламни торбички
« Отговор #6 -: Септември 04, 2007, 12:30:28 pm »
Здравейте, стана ми интересна тази тема с торбичките! Прескачате от тема в тема, съгласявате се една с друга по различни въпроси , но си и противоречите с тях!!! В крайна сметка според мен нито една от веригите не би трябвало да ни кара да си заплащаме тези торбички - Първо ние сме потребители и правим достатъчно голям оборот на съответните вериги, че те да могат да ни дадат торбичката безплатно!!! Второ, тези торбички първо някой е платил за реклама върху тях а сега ние за втори път трябва да ги платим - е какво следва, че съответната верига иска да печели от нас дори и от продажбата на някаква си там торбичка. Другото което е - боклука - производителите на опаковки си заплащат такса за тези опаковки, фирмите за чистота ги събират - къде е проблема? И още нещо - ако някъде ме карат  да си платя торбичката според мен трябва да ми предложат алтернатива , т.е. както е в Метро и Била - ако не си купя торбичка мога да си занеса продуктите до колата и това ми е напълно безплатно!!!

elenaaleks

• Старши потребител
    • Профил
Рекламни торбички
« Отговор #7 -: Септември 04, 2007, 04:03:07 pm »
кико: Проблемът е,че тези найлонови торбички на практика не се разрушават, което значи, че ако днес през един гоям магазин минат 500 души и на всеки бъде предложена торбичка това означава 500 торбички в кофата за боклук или 500 торбички, които ще бъдат изхвърлени в някое сметище (ако имаме късмет да отидат на слетище, не на отсрещното дърво напр.) , което сметище е много вероятно да се самозапали, което изначава, че ние ще вдишаме този дим един ден. проблемът е точно в това! нека да не говорим как са нещата на теория - а да ги погледнем как са в действителност. Ако беше така, както казваш надали щяхме да настъпваме не само торбички, но и всякакви пластмасови опаковки. А ако фирмата за чистота не си върши работата?? Дърветата стават като коледни елхи.... и ??? Сега какво? Мръсотия от всякъде...всички започват да се оплакват как плащат данъци ... нека да не се оправдаваме какво къде го пише, защото за да живеем по-добре и по-чисто трябва да имаме гражданско самосъзнание - вместо да търкаме дивана в събота например - може да почистим около блока, вместо всеки път да си купуваме торбичка - може да изберем по-здрави и да ги ползваме многократно или да ползваме торбички от плат.

kiko

• Новак
  • *
  • Публикации: 3
    • Профил
Рекламни торбички
« Отговор #8 -: Септември 04, 2007, 04:58:01 pm »
Ми то по тая логика \"Горна Баня\" , \"Банкя\" , \"Девин\" и всики останали компании дето бутилират вода трябва да ги затворим така ли? А да не гоеорим за всички бутилки от бира, кофички от кисело мляко и така нататък, и така нататък ...... - проблема си е в нас самите а не в производителите на опаковки, и другото което е, че Да найлона не се саморазгражда както и много други битови отпадъци, и затова хората са направили преработвателни заводи , и затова искат да ни научат на разделно сметосъбиране!!!

Ирина Марудина

• Старши потребител
    • Профил
Рекламни торбички
« Отговор #9 -: Септември 05, 2007, 02:07:42 pm »
А каква е цената на преработката на пластмасите? Колко вредни емисии се отделят? Знаете ли, че не може нов пластмасов продукт да се прави само от рециклиран материал - той трябва да е ако не се лъжа най-много 20-30 % от общия материал, другият е нов.

При това ние диктуваме пазара! Аз вече купувам стъкнели шишета вода, яйца в картонени опаковки, керамични вместо пластмасови саксии,  и изобщо предпочитам други материали пред пластмасата. Ако всички го правим - няма ли производителите да сменят опаковките? ;)

sunny

• Новак
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
Рекламни торбички
« Отговор #10 -: Ноември 29, 2007, 07:39:06 pm »
Относно заплащането на торбичките-напълно за съм!1.Така драгия потребител се учи да намали ползването им,разбира се не всички,има и такива ,които с присмешка казват не съм за тези стотинки,но ръководството ви се излага...и други,които от безпаричие си носят старите платнени торби,в което няма нищо лошо!Радващо е,че има и такива които разбират защо аджаба са платени и казват \"крайно време е да ги забранят\"2.Шефовете на веригите плащат достатачно високи еко такси за тези торбички,разход който по някакъв начин трябва да се покрие.Не става дума за кварталното магазинче!

mikile

• Новак
  • *
  • Публикации: 48
    • Профил
Рекламни торбички
« Отговор #11 -: Ноември 30, 2007, 12:54:40 pm »
Темата в началото определено беше друга,след като си плащаме торбичките няколко пъти над себестойноста им,защо нямаме никакъв избор в дизайна им.
Относно торбичките за еднократно ползване едно от екологичните решения е
тяхното цялостно отпадане и да се търсят много по-сериозни алтернативи относно пластмасите,който не би трябвало да се изчерпват само с цветните контейнери,защото много хора просто ги игнорират,манталитет се променя много бавно с поколения,а има и още един проблем,че в голяма част от по-малките населени места въобще няма кофи за боклук и той се изхвърля или някъде на полето или в реката,ако наблизо минава такава.
Самото преработване също не е съвсем безвредно за околната среда.
« Последна редакция: Ноември 30, 2007, 12:57:23 pm от mikile »

djogleva

• Новак
  • *
    • Профил
Рекламни торбички
« Отговор #12 -: Декември 10, 2007, 04:43:38 pm »
mikile, благодаря! Аз се отказах да дискутирам, тъй като темата наистина отиде в друга посока :) Аз също съм \"за\" заплащането на торбичките, стига да имам избор. Преди два месеца със съпруга ми бяхме във Виена и обърнах внимание точно на този въпрос. Повечето магазини предлагат хартиени торбички, в два или три варианта, като логото не винаги е натрапчиво!!! Това ме впечатли! Има и нерекламни. Да, предлагат се и найлонови с голямо лого и т.н., но наистина в ограничен брой магазини. Отделно в бутика на Ив Роше например не предлагат пликчета, а три варианта на пазарски чанти по 50 евроцента! И пак логото не е натрапчиво, а чантите са с прекрасен дизайн! Аз купих близо петнадесет и като се върнах подарих на близките си, тъй като доста от тях не желаят да купуват рекламните пликове на магазините. Да ви кажа от тогава не съм платила и една торбичка! Ето - по този начин намалявам замърсяването на околната среда! Когато няма търсене няма да има предлагане. Или пък ще имаме възможност за избор :) Която отначало беше моята идея...
« Последна редакция: Януари 08, 2008, 01:13:47 pm от djogleva »

pharaon

• Редовен потребител
  • Публикации: 105
    • Профил
Рекламни торбички
« Отговор #13 -: Януари 09, 2008, 02:09:58 am »
И аз отдавна не купувам найлонови торбички от Фантастико защото са рекламни. И аз като Джоглева не винаги съм подготвен, не винаги имам чанта, дори джоб под ръка в, който винаги да си нося така заветната резервна торбичка!!! Нистина темата беше затова, че ти им плащаш за да им правиш реклама, което не в никои икономически правила!!! И аз съм ЗА плащането, и аз съм ЗА рециклирането, и аз съм ЗА неизползването на токсичната пластмаса (освен където е по-целесъобразна от другите материали), и аз съм ЗА зеления начин на живот... но ТЕМАТА НЕ Е БИЛА ЗА ТОВА (виждам че е старичка). Вапроса е, какво даваме и какво получаваме (пак даваме в случая)... И дали не ни използват и то нагло! Нека елена и алекс си отговорят на този вапрос: Къде се е чуло и видяло да плащаш на някого за да го рекламираш?!?!
Моля и малко за форум етика, когато коментирате в друга посока дадена тема (т.е. бягате от самата тема), поне давайте коментар и по самата тема, ей така, от уважение към автора, че му разводнявате темата :)

Ирина Марудина

• Старши потребител
    • Профил
Рекламни торбички
« Отговор #14 -: Януари 09, 2008, 10:31:45 am »
Амиии .... много от нас купуват дадена стока заради марката й и гордо я носят - тя е символ на даден социален статус. Никой не крие емблемата на колата си, или не би махнал пумичката на Пума от марковия си спортен екип, нали? ;)