Изложеното в статията от гледна точка на Теория на Електротехниката е вярно. Действително индуктивните консуматори (т.е. всички уреди с електродвигатели и трансформатори) намалят фактор мощност или т.нар. косинус Фи. За компенсация е необходимо в същата мрежа да се включи капацитивен товар (т.е. кондензатори), който да премести обратно косинус Фи. Това се прави в промишлените предприятия, които работят с големи ел. задвижвания, напр. метало- и дървообработващи машини, заваръчни апарати и др.
Съмнявам се обаче, че в показаното на снимката устройство има някакъв кондензатор. За да се получи достатъчно изместване той би трябвало да тежи поне 0.5 кг. Подозирам, че в кутийката има само един слаботоков изправителен мост Грец, който да захранва индикаторния светодиод. Освен това диаграмата от файла ток.doc показва не преместване на косинус Фи, а просто изглаждане на неравностите на напрежението - това е друго, за това също е необходим сравнително голям кондензатор и не е сигурно, че намаля сметката.
Предлагам Ви да си купите едно такова устройство и след като го ползвате 2 - 3 месеца да споделите впечатления. Освен това би било МНОГО ИНТЕРЕСНО, ако отворите капачката и го снимате, след това да пуснете снимките тук.
редактирано: Забравих да допълня, че ако забравите включен изравнител на косинус Фи след като сте изключили индуктивните товари, то този изравнител ще измести косинус Фи в обратната посока и ще се получи точно толкова нежелан ефект, както и при индуктивните товари, но с обратен знак.
И още малко теория: реактивната енергия, която се генерира от индуктивни и капацитивни товари не се отчита от електромера, но тя натоварва проводите и носи топлинни загуби. Т.е. през зимата тази топлина (загубата) така или иначе се оползотворява, но през лятото това си е чиста загуба.