Въпросното кисело мляко е широко разпространено в търговската мрежа.
Очевидно производителят иска да позиционира този продукт в сегмента \"нискомаслени и здравословни\" млечни продукти и съответно опаковката грабва именно с такива послания - върху алуминиевото фолио е разпечатано \"свежо българско ОБЕЗМАСЛЕНО мляко\" , както и надписа \"0.1%\" , на две полета върху кофичката четем с голям червен надпис \"0.1%\" , а в описанието на продукта четем : \"Култура\" е пълноценно кисело мляко с ниска масленост.
Обикновено се зачитам в декларирания състав на белтъчини, мазнини и въглехидрати, но този път, подведен от общо трите надписа \"0.1%\" си купих 4 кофички от въпросното кисело мляко на цена 70 стотинки (леко по-ниска от обезмаслените кисели млека на конкурентни производители).
Тъй като обаче образованието ми е свързано с технологията на храните, още при първата лъжица ми направи впечатление необикновено \"мазното\" усещане, което това кисело мляко оставя в устата. Принципно е възможно такова усещане да се създаде в напълно обезмаслен продукт, но добавките, чрез които това се постига, са скъпи и затова реших, че при крайна цена 70 стотинки е много малко вероятно производителя да ги е използвал за постигане на \"мазен\" ефект.
Затова се зачетох в състава. Както можете да видите и Вие, правят впечатление две основни неща
1. Продукта съдържа 0.1% МЛ.Мазнина (явно Млечна мазнина) и 3.5% растителна мазнина (без да се уточнява наситена или ненаситена)
Очевидно производителя счита, че растителната мазнина не е мазнина и следователно може да си позволи да напише с големи букви , че продукта му е нискомаслен и е \"0.1%\".
2. Според напечатаното, продукта в 100 грама съдържа общо 3.6 грама мазнини, 3,2 грама белтъчини и 4,3 грама въглехидрати, което прави 3.6*9+3.2*4+4.3*4= 64.4 kcal. На опаковката обаче са декларирани 32 kcal. Тоест продукта съдържа реално точно 100% повече калории, отколкото е декларирано! Още нещо - очевидно производителят не счита, че растителната мазнина е калорична, защото на практика той е счел, че 3,5 грама растителна мазнина се равняват на 1,1 kcal.
В Наредбата за условията и изискванията за представяне на хранителната информация на храните ясно е написано :
12. (изм. - ДВ, бр. 41 от 2005 г., в сила от 30.06.2005 г.) \"хранителна претенция относно енергийната стойност и съдържанието на хранителни вещества\" е всяко представяне и всяко рекламно съобщение, което констатира, предполага или загатва, че храните имат особени хранителни свойства, свързани с: енергията (калорийна стойност), която доставят като намалена или увеличена стойност или не доставят и/или хранителните вещества, които съдържат, съдържат в редуцирани или увеличени пропорции или не съдържат; указанието за качества или количество на определено вещество не представлява хранителна претенция. Същата Наредба тълкува и че :
9.3. \"Храна с намалено съдържание на ...\" (като на мястото на многоточието се посочва наименованието на хранителното вещество или субстанцията) - ако намаленото съдържание на хранителното вещество или субстанцията в продукта е най-малко 30 %, сравнено с подобни храни, с изключение на витамините и минералните вещества, където разликата е 10 % спрямо референтните стойности, посочени в приложение № 1.
Макар производителя да не е направил такава претенция, то надписите \"0.1%\", \"обезмаслено\" и \"кисело мляко с ниска масленост\" имат същия смисъл - производителя цели да внуши, че продукта му има намалена масленост в сравнение с конкуретни продукти.
Но както виждаме от общата калоричност, както и от съдържанието на мазнини, потребителя въвежда в заблуда и всъщност ЛЪЖЕ, че продукта му е нискомаслен.
Мислите ли, че мога да подам сигнал в Комисия за защита на конкуренцията за нелоялна конкуренция и как може въпросната фирма да бъде принудена да промени тази подвеждаща опаковка ?