Имам три въпроса касаещи тематиката за измерването, а също така и за събирането на дължими суми за :
-електричество
-вода
-централно отопление
Електричество:
Пример: Инкасаторът , при поредната си проверка на електромера се обърква и вместо едно показание вижда друго.Резултата е че вместо да дължа 20 лева за месеца, дължа 60. След като ги платя идва следващият месец. Естествено електромера показва че не дължа нищо .След като питам инкасатора \"как се процедира при тоя случай\" ми се казва следното: \"този месец няма да платиш нищо , а вероятно и следващият.Няма проблем. \"
Еми то много хубаво- аз дефакто не съм ощетен. НО...
Представяме си че отида да си платя сметката .След като настоящото показание на електромера е по-малко от предходното , по математическите закони следва че сметката която трябва да платя е с отрицателен знак. Тоест на мен трябва да ми се изплати . Защо това не се случва? Защо програмите за изчисление на касата на енергото не работят с математиката такава каквато я познаваме- с положителни и отрицателни знаци. Защо има \"НАТЪКМЯВАНЕ\" на изчисленията?
Водата:
Пример: Минават да засекат личните водомери. В някои от апартаментите не биват намерени хора които да осигурят достъп. Проверителят записва показание като това от предходният месец . (предполагаме че този месец даденият апартамент е потребил по-голямо количество вода от това което бива записано като потребено).
Проверителят записва и показанието на общия водомер. Естествено се установява разлика ,която се разпределя между апартаментите и им се начислява в сметките.
Следващият месец хората които миналият са отсъствали, сега са си у тях и показанията им се записват. Тъй като показанието на даденият апартамент е било занижено, сега той дължи повече от колкото е потребил всъщност.Самият потребител не се ощетява, защото той заплаща само консумираното от него. А КОЙ ЩЕ ВНЕСЕ КОРЕКЦИЯ В ОБЩОТО ПОТРЕБЛЕНИЕ? Кой ще върне надвзетото?
Обяснявам с цифри за да стане по ясно.
2 потребителя. Водомери на 0.Общ водомер на 0
Първи месец.Показания на водомерите:
първи потребител- 5
втори потребител - 10 (отсъства от тях.миналият месец е потребил

Инкасаторът записва 5+8=13 .Общият водомер показва 15. 15-13=2 .Разпределят се между двамата.
Пари в дружеството - за 15 кубика.
Втори месец.Показания на водомеите:
Първи потребител- 10
Втори потребител - 20
Инкасаторът записва за този месец- 5+12=17. Общият водомер показва 17.Всичко е наред.
Пари в дружеството за двата месеца : (за 15 кубика) + (за 17 кубика) = (за 32 кубика)
Изразходени реално 30 кубика. (за 2 кубика) пари за банкети.
Парно:
Преценявайки реално възможността за засичане на потребена топлоенергия считам че величините които определят това са: температура и време . (ако греша може да ме поправите, но то ще е грешка само в думите а не в мерките). Измервателните уреди отчитат температурата.Да погледнем сега ефективното използване на тази температура.
Имаме две тръби: входяща и изходяща (за апартамент)
По входящата влиза вода с температура примерно 70 градуса. Датчикът отчита малко по-ниска (понеже е по средата на радиатора, а също така при топлообмена температурата намалява) .Примерно 60 градуса. При движението си водата се охлажда още. На изхода на радиатора тя вече е 40 градуса. Приемаме това за начална точка. В този случай имаме ефективно използване на отоплението- стайният въздух охлажда радиатора и се загрява.За това си плащаме.
Идва един момент в който стайната температура става такава , че в изходната тръба на радиатора започва да изтича вода с температура 60 градуса (не че в стаята е станало 60 градуса- все пак имаме определена контактна повърхност на радиатора с която той влиза във взаимодействие със въздуха). Тоест вече почти не се охлажда а директно си заминава нататък.
Не ми е работа да знам дали топлоцентралата въобще успява да се възползва от тази гореща вода (неизстинала). Въпроса е защо трябва да плащаме и за нея.
Защото ДАТЧИКЪТ ОТЧИТА ЧЕ ИЗПОЛЗВАМЕ (ИЗПОЛЗВАМЕ) 60 ГРАДУСА ВОДА.
Всъщност ако връщащата се вода е 60 градуса ние използваме САМО 10 ГРАДУСА (входящата в примера е 70 градуса).
Къде е датчика на изхода на радиатора?

Или не е много изгодно да го има???
Ако може да дам пример за това то той е следният:
Пускаме една електрическа печка 4 киловата да грее денонощно , а ако ни стане горещо -ОТВАРЯМЕ ПРОЗОРЕЦА.
Ето това правят датчиците за топлината.
Моля за коментари.
Моля ако съм допуснал неточности да бъда коригиран.
Не претендирам за детайлност в преценките си.